The New York Times
A liberális napilap természetesen örvendezik Barack Obama győzelmének. „A választók határozottan kiálltak az elnök gazdasági intézkedései mellett: igent mondtak a munkahelyteremtésre, az egészségügyi reformra és a magasabb adókra, és elfogadták Obama mérsékelt álláspontját a bevándorlás, az abortusz és a melegházasság kérdésében. Bebizonyosodott, az emberek nem kérnek sem a reagani időkből származó, adócsökkentést szajkózó közhelyekből, sem a félelem, az intolerancia és a hazugságok politikájából” – fogalmaz a befolyásos napilap szerkesztőségi cikke a választás másnapján. A Times ugyanakkor figyelmeztet, a győzelem szoros volt, az ország pedig továbbra is megosztottabb, mint valaha – ezen a problémán pedig csak egy jó kormányzat tud segíteni.
The Washington Post
A szintén balra húzó fővárosi lap már óvatosabban ünnepli a választási eredményeket. „Obama második esélyt kapott, hogy betartsa azokat az ígéreteit, amelyekkel négy évvel ezelőtt meghódította az országot” – fogalmaz a Post szerkesztőségi írása. A fiatal, energikus elnök akkor szakadékokon átívelő vezetést ígért, mely egyedül az amerikaiak érdekeit tartja szem előtt, ehelyett azonban – mint oly sok politikus – megrekedt a pártoskodó viták mocsarában. „Megtalálja-e most az akaratot, sőt a bátorságot, hogy megküzdjön azokkal a problémákkal, amiket négy évig figyelmen kívül hagyott? Rá tudja-e venni pártját a jóléti kiadások megnyirbálására? Át tudja-e vinni a republikánus alsóházon az adóemeléseket? Hogy jó vagy rossz elnökként emlékszünk majd rá, azt ezek a kérdések fogják eldönteni – írja a fővárosi napilap. – Egy biztos: az igazi munka most kezdődik”.
Elemzői körkép
Egyedül a Sandy hurrikán tudta érdemben befolyásolni a finisben az amerikai választás végkimenetelét – véli az mno.hu által megkérdezett szakértő, aki biztosra vette, hogy Barack Obama külpolitikája továbbra is békés lesz, de ha kell, Irán ellen is kiássa az elnök a csatabárdot.
Az amerikai-magyar kapcsolatokat a közös értékek, a szövetségi viszony határozzák meg, és ez független attól, hogy mely párt adja az elnököt – Olvassa el a budapesti amerikai nagykövet nyilatkozatát!
Az mno.hu élőben követte az elnökválasztást
– Tekintse meg éjszakai eredménykövetésünket, hogyan fordított Obama Romney ellen!
– Barack Hussein Obama, a demokrata – elnökjelölti portré
– Tudjon meg mindent az amerikai elnökválasztás mikéntjéről az MNO cikkéből!
Az elnöki beszéd
Egy olyan országban szeretnénk élni, ahol nincs adósság – jelentette ki első számú politikai célként újraválasztásának éjszakáján Chicagóban Barack Obama amerikai elnök.
Nem lesz könnyű dolga Obamának
Ismert, Barack Obama nyerte a keddi amerikai elnökválasztást, így újabb négy évre a Fehér Ház lakója marad. A régi-új elnöknek egyáltalán nincsen könnyű dolga, mivel a deficit és az államadósság csökkentése sürgős intézkedéseket követel.
USA Today
„Nagy győzelem, még nagyobb felelősség” – ezekkel a szavakkal gratulál az elnöknek a jobbára középen álló USA Today. Az országos napilap szerint most fog eldőlni, hogy Obama „olyan vezető-e, akinek később épületek homlokzatára vésik a nevét”. A kulcs továbbra is a gazdaság. Már csak néhány hónap, és felrobban a tavaly nyáron beidőzített bomba, amely megegyezés hiánya esetén automatikus adóemelést és megszorításokat irányoz elő. A kínban született intézkedés mindenkinek árt, a feleknek – az elnöknek és az alsóházi republikánusoknak – minél hamarabb meg kell egyezniük, szögezi le a lap. „Ha sikerül felülemelkedni az ellentéteken, és végre megegyezni, akkor lehetséges, hogy ez a választás mégis változást hoz majd, mégpedig a jó irányba” – szól a lap szerkesztőségi cikke.
The Wall Street Journal
A szerencsének és Mitt Romney alkalmatlanságának tudja be Obama győzelmét az üzleti élet vezető újsága. A Times szerint Romney félelemre alapozta kampányát – ugyanezt állítja a Journal Obamáról. Az elnök elhitette választóival, hogy ellenfele a gazdagok játékszere, megválasztása esetén pedig betiltaná a fogamzásgátlókat, hazaküldene minden bevándorlót, és megfosztaná jogaiktól a feketéket. „Szánalmas karikatúra, ám brutális hatékonysággal működött”.
Obama oldalán állt még a szerencse – a Sandy hurrikán képében – és ellenfele hibái is. „Mr. Romney nem válaszolt elég hatékonyan a rágalmakra, és nem magyarázta el megfelelően saját programját. A választást azonban a jelenlegi helyzetben tarthatatlanul szélsőséges bevándorlási politikájával bukta el. Kevesebb latino szavazott rá, mint négy éve McCainre. Ezek a voksok a javára billenthették volna a mérleg nyelvét” – fogalmaz a lap vezércikke.
„A választók a reményre szavaztak, még akkor is, ha erre az elmúlt négy évet tekintve nem sok okuk volt” – fogalmaz a Journal szerkesztőségi írása. Elkeseredésre ugyanakkor nincs ok, szögezi le a lap. Egyesek azt állítják, Obama elnöksége fordulópontot jelent Amerika történelmében, hiszen az emberek a kormányzati dédelgetést választották a Romney által kínált versenyre építő társadalom helyett, többségbe kerültek a passzív fogyasztók, kisebbségbe a termelők. „Szerintünk azonban a tegnapi szűkös Obama-győzelem még nem ok az elkeseredésre. Amerika sorsa továbbra is a mi kezünkben van. A szabadságért vívott küzdelem ma reggel újra elkezdődik” – írja a Journal.
The Washington Times
A republikánusokat támogató washingtoni lap már jóval elkeseredettebb. „A milliárddolláros választásnak nem volt semmi értelme, hiszen nem változtatott semmin. A republikánusok továbbra is uralják az alsóházat, a demokraták a szenátust, Obama pedig a Fehér Házban maradt. Újabb négy év a változás reménye nélkül” – fogalmaz a lap publicistája, Charles Hurt. A Washington Times szerzője szerint ha a kampány valóban a gazdaságról szólt volna – ami elvileg a legfontosabb kérdés az emberek számára –, akkor most Romney költözhetne Washingtonba. „Ehelyett nőkkel teli mappákról, George W. Bushról, a melegházasságról, különféle százalékokról, a Szezám utcáról és az átkozott táncoló lovakról beszéltünk – sorolja Hurt a 2012-es szezonban – szerinte érdemtelenül felmerült témákat. – Itt az ideje, hogy a politikusok felnőjenek végre, és kezdjenek valamit azzal a 16 billiós adóssággal, amit a mi kárunkra felhalmoztak”.
National Review
A vereség napos oldalát igyekszik kiemelni Grover Norqvist, a konzervatív politika egyik legbefolyásosabb alakja a National Review hasábjain. „Az alsóházi republikánus többséget szinte változatlanul újraválasztották. Ez a konzervatív koalíció két éve harcol az Obamacare, az Obama-féle adók és az Obama-féle költekezés ellen, a választók pedig most szentesítették ezt a küzdelmet. Obama ezzel szemben kevesebb szavazatot kapott, mint négy évvel ezelőtt, pedig az elnökök általában vagy növelik népszerűségüket, vagy elbuknak. Az egyik párt tehát olyan politikát folytat, amelyre a szavazók is igent mondtak. A másik négy év kormányzás alatt egyetlen olyan embert sem tudott maga mellé állítani, aki nem volt már egyébként is mellette” – így elemzi Obama győzelmét Norqvist.