Az amerikai-magyar kapcsolatokat a szövetségi viszony, a közös értékek határozzák meg, és ez sosem fog megváltozni annak függvényében, hogy éppen melyik párt adja az Egyesült Államokban az elnököt – szögezte le Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet az MTI-nek adott szerdai exkluzív interjújában.
Az mno.hu élőben követte az elnökválasztást
– Tekintse meg éjszakai eredménykövetésünket, hogyan fordított Obama Romney ellen!
– Barack Hussein Obama, a demokrata – elnökjelölti portré
– Tudjon meg mindent az amerikai elnökválasztás mikéntjéről az MNO cikkéből!
A nagykövet azzal kapcsolatban, hogy mire számíthat Magyarország és a magyar kormány az új Obama-kormány megalakulásával, kijelentette: a NATO-szövetségesi viszony, a partneri, baráti viszony, a közös értékek „kétoldalú kapcsolataink fundamentumai”.
Hit az együttműködés mellett
A november 6-ai amerikai választások után a magyar sajtónak adott első nyilatkozatában a nagykövet arról beszélt: hosszú és nehéz elnökválasztási kampány ért véget, és büszke arra, hogy a választási folyamat átlátható, nyitott és lendületes volt. Azt mondta, örül annak, ahogy a honfitársai odaadással vettek részt a szavazáson, harcolva azért, amiben hisznek. Fontosnak tartotta kiemelni: amikor a választási verseny véget ér, mindkét oldal tiszteletben tartja az eredményt, és hitet tesz az együttműködés mellett.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis elmondta, az Egyesült Államokban többnyire nem az a helyzet, hogy ugyanaz a párt adja az elnököt, amelyiknek többsége van a képviselőházban és a szenátusban. „Ezért történelmünk során meg kellett találjuk az együttműködés útjait, a pártvonalakat átlépve, például annak érdekében, hogy az Egyesült Államok jó, erős partnere lehessen Európának” – tette hozzá.
Magyar gratulációk
Áder János köztársasági elnök, az LMP, az MSZP, a Jobbik és a DK is gratulált Barack Obama újraválasztásához. Áder János levélben gratulált Barack Obamának, az államfő azt írta, meggyőződése, hogy a következő években tovább fejlődnek a két országot összekötő baráti kapcsolatok.