Lavrov kijelentette, hogy Moszkvának semmilyen köze nincs Snowdenhez, „sem az amerikai igazságügyi minisztériumhoz való kapcsolatához, sem a világban való utazgatásához”. Szavai szerint az amerikai titkosszolgálatok volt munkatársa önállóan választotta meg útvonalát, és utazásáról ők (az orosz hatóságok) is csak a sajtóból értesültek. Az orosz diplomácia vezetője visszautasította, hogy Washington szinte összeesküvéssel vádolja az orosz felet, amiért nem vette őrizetbe és nem adta ki az amerikai titkosszolgálatok adatmegfigyelési gyakorlatáról érzékeny részleteket kiszivárogtató 30 éves amerikait.
Lavrov szerint teljes mértékben megalapozatlan és megengedhetetlen az a vád, hogy Oroszország megsértette volna az Egyesült Államok törvényeit Edward Snowden ügyével kapcsolatban. Hozzátette, Oroszország elfogadhatatlannak tartja, hogy fenyegessék. A moszkvai Seremetyjevó nemzetközi repülőtér sajtószolgálatának keddi tájékoztatása szerint Snowden továbbra is a tranzitzónában tartózkodik, ahová vasárnap érkezett Hongkongból. A Rosszija 24 állami hírtelevízió helyszíni tudósítása szerint a legnagyobb moszkvai nemzetközi repülőtéren megerősítették a biztonsági őrséget a VIP-váró és a tranzitzóna körül.
Az amerikai külügyminiszter figyelmeztette hétfőn Kínát és Oroszországot, hogy megterhelheti az Egyesült Államokhoz való viszonyukat, ha bebizonyosodik, hogy előre tudtak Edward Snowden volt amerikai titkosszolgálati alkalmazott útjairól. Edward Snowden, az amerikai CIA és a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottja, a titkos adatgyűjtés kiszivárogtatója vasárnap helyi idő szerint délelőtt 10 óra 55 perckor menetrend szerinti légi járattal Moszkvába távozott. Úgy volt, hogy a szivárogtató hétfőn Kubába utazik tovább, de nem volt rajta azon a repülőgépen, amelyre jegyet foglalt, és most nem lehet tudni, hol van. Az amerikai hatóságok érvénytelenítették Snowden útlevelét.