Nemcsak Csehországban, de Lengyelországban és Magyarországon is ezekben a hónapokban változóban vannak a politikai erők közti viszonyok – írja a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági napilap kedden. A Mi köti össze Kaczynskit, Orbánt és Zemant, vagyis a nagy változásról című elemzésében Martin Ehl, a lap külpolitikai rovatának vezetője egyebek között hangsúlyozta: míg a lengyel kormányfő népszerűsége csökken, Magyarországon folyamatosan „győzködik” a választókat Orbán Viktor miniszterelnök képességeiről. Legújabban azzal, hogy a kormánynak sikerült kivezetnie az országot az EU túlzottdeficit-eljárása alól.
Az ellenzék azt állítja, hogy ez súlyos megszorítások árán történt, s hogy a megszorítások még tovább nőnek. Az újság szerint „a szkeptikusok malmára hajtja a vizet”, hogy ez a döntés „semmilyen módon nem befolyásolta a forint árfolyamát, ami a devizahitelek miatt a magyarok számára egyértelműen a legfontosabb gazdasági mutató”. A Fidesz azon igyekszik, hogy a többletterheket maximálisan a nagy nemzetközi cégekre hárítsa.
„A felmérések szerint továbbra is a Fidesz a legnépszerűbb, és sokat segít neki, hogy az ellenzék képtelen a közös fellépésre” – írja az újság. Ismert: a Magyar Nemzet által megkérdezett politológusok is úgy vélik, miközben folytatódik a Mesterházy–Bajnai-párharc, a Bajnaiékkal szövetséges Párbeszéd Magyarországért (PM) függetlenedni próbál, ráadásul a liberális értelmiség hiába kampányolt Szárszón jelöltje mellett: a Bajnai Gordon vezette csoport folyamatosan gyengül.
A lap szerint „Orbán győzelme tehát biztos, a kérdés csak az, milyen mértékű lesz”. Az Orbán-kormány ezért most azzal fog foglalkozni, hogyan indítsa be újra a gazdasági növekedést. A hazai kereslet stagnál, és a beruházók rendkívül óvatosak. Ha Orbán Viktornak mindazok után, amit az elmúlt három évben tett, mégis sikerülne beindítania a gazdaságot, az a leglényegesebb és legmeglepőbb közép-európai újdonság lenne” – zárja eszmefuttatását Martin Ehl.