Nem egységes Bajnai hátországa

A Magyar Nemzet által megkérdezett politológusok úgy vélik, miközben folytatódik a Mesterházy–Bajnai-párharc, a Bajnaiékkal szövetséges Párbeszéd Magyarországért (PM) függetlenedni próbál.

Magyar Nemzet
2013. 06. 25. 3:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lettünk sokkal okosabbak a hét végén lezajlott események láttán – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakmai vezetője. A két oldal, vagyis a Mesterházy Attila vezette MSZP és a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM szövetség tovább vívja belső csatározásait, ami arra utal, hogy nem sikerült feloldaniuk a köztük meghúzódó feszültséget. A szárszói találkozón felvonult baloldali–liberális értelmiség elvárása azonban továbbra is adott: konfliktusaikat békés egyeztetésekkel kell rendezniük.

Bajnai az összefogás kapcsán korábban úgy nyilatkozott: az MSZP-vel már korábban megállapodtak arról az abszolút minimumról, hogy egy egyéni választói körzetben csak egy „ellenzéki demokratikus” jelölt álljon szemben majd a Fidesz jelöltjével, véleménye szerint ez kell ahhoz, hogy győzelmi esélyeik legyenek.

Ugyanakkor az Együtt–PM választási szövetség vezetője a budapesti Millenáris Parkban arról beszélt, hogy csak úgy tudnak nyerni a választásokon, ha azokat a szavazókat célozzák meg, akik ráuntak a narancsra, de nem szerették meg a szegfűt sem.

 

 

„Minden problémát nem lehet kipakolni az asztalra, mert akkor a Hír TV ezt közvetítené egyhuzamban, a fideszeseknek pedig már csak egy napszemüveget kell kérni meg egy kávét, mert nem is kell nagyon kampányolni, simán megnyerik a választást. Ezt az örömöt azért nem adjuk meg nekik” – így indokolta korábban Mesterházy Attila, hogy miért nem lesz nyilvános az egyeztetés. Közben az MSZP már összeállni látszik Fodor Gáborral, és magához édesgeti az LMP-t, legalábbis egy törvényjavaslat erejéig.

A politológus szerint a hétvége legérdekesebb jelensége, hogy elkezdtek felszínre törni a Bajnai vezette csoporton belüli, az Együtt és a PM közötti törésvonalak. – A kisebb létszámú parlament ugyanis még egy baloldali választási győzelem esetén sem biztosítana többet száz-száztíz képviselői helynél, s ha marad a Fidesz-kormány, ez a szám hatvan-nyolcvanra csökken. Ezen kell majd osztoznia az MSZP-nek, az Együttnek, illetve a PM-nek – a tét tehát igen nagy. Ráadásul több olyan kérdés is van, amiben Bajnai követői konfrontálódhatnak. Elsőként ilyen Gyurcsány Ferenc személye, hiszen a PM képviselőinek nem érdeke közösködni a volt miniszterelnökkel, aki hiteltelenné teszi a „korszakváltás” ígéretét. Más a helyzet Bajnai Gordon esetében, aki viszont Gyurcsány minisztere volt. Érdemes megemlíteni a gazdaságpolitikai elképzelésekben rejlő törésvonalat is. Míg az LMP-szakadárok korábban kapitalizmuskritikákat is hangoztattak, az üzletember Bajnai Gordontól ez nem várható el. A belső viszályt eldöntheti a Szárszón megjelent liberális értelmiség: érdekeik egyértelműen Bajnai sikerével egyeznek – véli Mráz Ágoston Sámuel.

– A szombati egyeztetés arról árulkodik, az önmagát demokratikus ellenzékként aposztrofált csoportot sürgeti az idő az erőviszonyok tisztázására – ezt már Boros Bánk Levente nyilatkozta a lapnak.

Emlékeztetett, az MSZP és a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM nem először próbálkozik meg ezzel. – Kérdés, hogy ezúttal lesz-e tartós eredménye a tárgyalásnak; ez attól függ, a két közösség mennyire tudja fegyelmezni önmagát – korábban több MSZP-s politikus a világhálón ócsárolta a Bajnai-csoportot. Az biztos, a kormányfőjelölt személye körüli politikai csatározásnak még nincs vége, s az is elképzelhető, hogy egy harmadik személy lesz a közös jelölt. Az, hogy Konrád György nyíltan kiállt Bajnai Gordon mellett, leginkább az egykori szocialista–szabad demokrata időket idézi. A közvélemény-kutatások azonban arról árulkodnak, az Együtt–PM nem tudott tovább erősödni, s ezt az is alátámasztja, hogy a szövetség berkein belül törésvonalak rajzolódtak ki. Az LMP-s szakadárok vezette Párbeszéd Magyarországért csoport a szombati egyeztetésen nem véletlenül támadta Bajnai Gordont – mondta Boros Bánk Levente.


A PM önállósodására hívta fel a Magyar Nemzet figyelmét Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője is. Szerinte az idő Mesterházy Attilának dolgozik: már három közvélemény-kutatás is kimutatta, hogy Bajnai Gordon és az általa vezetett Együtt–PM-csoport fokozatosan veszít népszerűségéből. – Nem véletlen, hogy a szombati egyeztetésen az Együttel szövetséges Párbeszéd Magyarországért csoport támadta Bajnai Gordont – mondta a politológus.

(Buzna Viktor)

A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.