„Nálunk a párton belül körülbelül egy hete volt egy beszélgetés, amelyből az derült ki, hogy a párttagság nagyon kormányváltó hangulatban van és ennek érdekében hajlandó az MSZP-vel az együttműködésre” – közölte az Atv.hu-val a Magyar Liberális Párt (MLP) egyik vezetője. „Fodor Gábor leült már Mesterházy Attilával, de Gyurcsány Ferenccel és Bajnai Gordonnal is” – tette hozzá.
Az ATV forrása azt is elmondta, saját kerületében mind az MSZP, mind az Együtt 2014 helyi szervezetével közölte, hogy az MLP is megalakult, mire az MSZP helyi vezetője két napon belül leült vele, az Együtt 2014-é viszont nem. „Szívesebben látnám Bajnait miniszterelnöknek, mint Mesterházyt, de ez esetünkben mellékes” – tette hozzá. Úgy vélte: lesz összefogás mind az MSZP-vel, mind az Együtt 2014-gyel és valószínűleg a Demokratikus Koalícióval (DK) is, „de nem a DK lesz a kulcskérdés”.
A két párt helyi tárgyalása nem egyszeri eset. „Az MLP helyi szervezetei felveszik az adott terület MSZP-szervezeteivel a kapcsolatot, hogy olybá tűnjék: alulról, a pártvezetések nélkül megindul a két párt közötti összefogás” – mondta a portálnak egy ismert szocialista országgyűlési képviselő. A politikus közölte: az MLP szervezeti állapotának köszönhetően ez nem országos jelenség, mintegy tíz helyen történt meg, főleg a fővárosban.
A politikus szerint nem valószínű, hogy Fodor Gábor MSZP-s vagy az MSZP által támogatott jelöltként indulna Gyöngyösön. Szerinte egy kormánypárti jelölt mellett a jobbikos pártelnök, Vona Gábor nyilván indul, így a szocialista Sós Tamás által Fodor szülővárosa – ahonnan a szabadelvű politikus 1994-ben egyéni jelöltként bejutott az Országgyűlésbe – nyerhető. Hozzátette: Budapesten sem feltétlenül indulna Fodor egyéniben MSZP-s jelöltként, mert az összesen tizennyolc választókerületből hármat legalább át kell adni az Együtt 2014-nek, tehát nem nagyon lesz választókerület, ahol Fodor indítható lenne. Azt, hogy Fodor rajta lesz-e a szocialista párt listáján, nem tudta megmondani. „Ha nincs MLP, Fodor visszamehetett volna folytatni egyetemi karrierjét.”
„Gáborék nem olyan elutasítóak velünk szemben, mint mások, sokkal inkább együtt lehet velük működni” – mondta az Atv.hu megkeresésére egy másik MSZP-s képviselő, aki szerint az MSZP elnökségi ülésein a kérdés – egyelőre legalábbis – nem került szóba.
Fodort sajtófőnökén, Szekula Istvánon keresztül üzent: „Értetlenül állunk a kérdés előtt.”
„Gábor körülbelül ugyanannyit találkozik Mesterházy Attilával, mint a demokratikus térfél más pártelnökeivel” – tette hozzá. Szekula hangsúlyozta: nincsenek tárgyalások az MSZP és az MLP között, „még informálisan sem”, azt azonban elismerte: „a liberálisok abszolút érdekeltek az Orbán-kormány leváltása érdekében létrejövő összefogásban”.
Az ügyre részben rálátó DK-s forrás szerint „Fodor reálpolitikus, aki tisztában van azzal, hogy önállóan indulva nem juthat be a parlamentbe, Fodornak és esetleg néhány párttársának azonban az MSZP helyet adhat saját országos listáján, amivel ez növelheti választói táborát, amire egyébként szükség is lesz, mert a kormányváltáshoz legalább két és fél millió szavazatra lesz szükség” – vélte a volt országgyűlési képviselő. „A rezsimváltás érdekében ez egy logikus döntés” – tette hozzá a DK-s forrás.
„Fodornak az MSZP országos listáján erősen kinéz a hetedik-nyolcadik hely” – mondta az Együtt 2014-hez kötődő háttérember. Az MLP szerinte „nem látható, nincs szervezettsége, önerőből még az országoslista-állítással is gondjai lehetnek”. Ugyanakkor – mint mondta – „nem világos, hogy az MLP és a meglehetősen balos MSZP között milyen alapon jöhet létre együttműködés”.
A portálnak nyilatkozó háttérember szerint az egyéni körzetekben nem nagyon szökkenhet szárba az MSZP–MLP együttműködés: „Komoly kormányváltási szándék esetén az egyéni körzeteket illetően meg kell állapodni, leginkább az Együtt 2014-gyel, és Mesterházy már így is túlígérte magát az egyéni körzeteket tekintve. A komoly liberális bázissal bíró belpesti kerületekben az MSZP nem nyerhet az Együtt 2014-gyel való megállapodás nélkül” – mondta, alátámasztva, hogy Fodort már nehéz lenne hol indítani. „Az Együtt 2014 az MSZP-vel egyeztet, és ha az MSZP csomagjában ott lesz Fodor, az Együtt 2014 nem fog rá nemet mondani” – tette hozzá.
„Üdv a fedélzeten, Gordon!” – reagált Mesterházy Attila blogbejegyzésében Bajnai beszédére. Mint közismert, a MSZP elnöke és a volt kormányfő egyre durvábban és nyíltan tette egyértelművé, hogy saját magát tartja méltónak és alkalmasnak az ellenzéki, közös miniszterelnök-jelölti szerepre.
A szocialista pártelnök blogbejegyzésében emlékeztette Bajnait arra, hogy az MSZP már fél éve tárgyalásra készen vár minden olyan demokratikus erőt, amely az Orbán-rendszer leváltásáért küzd. „Nem rajtunk múlt, hogy eddig nem ültünk asztalhoz Gordon pártjával. Az így elvesztett idő nem hozható vissza, de többé nem ajándékozhatunk a Fidesznek heteket, hónapokat. Az ellenzéknek át kell vennie a kezdeményezést. Ennek alapfeltétele, hogy mindenki csatlakozzon a már elkezdett tárgyalásokhoz” – írta Mesterházy.
A baloldali erők összefogását sürgette Gyurcsány Ferenc tegnap a kormány leváltására Nagy Imre mártír miniszterelnök egykori rózsadombi házánál, a Demokratikus Koalíció rendezvényén. A volt kormányfő Orbán Viktorra utalva kijelentette: „Hatalma érdekében az ócska, ósdi keresztény, konzervatív középosztály összes eszmei zagyvasága és önzése által fordított utat jár, lopja a szabadságot.” Őszödi beszédét pedig a megtisztulás, egy új korszak kezdeteként jellemezte.