Snowdent Nagy-Britannia sem látja szívesen

A brit kormány figyelmeztette a nemzetközi légitársaságokat, hogy ne engedjék Nagy-Britanniába induló járataik fedélzetére.

MD
2013. 06. 14. 16:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BBC hírügynökségi értesüléseket idéző pénteki beszámolója szerint a felhívást a brit belügyminisztérium még hétfőn adta ki, azzal a figyelmeztetéssel, hogy ha Snowden Nagy-Britanniába kívánna utazni, a brit hatóságok „nagy valószínűséggel” megtagadnák tőle a belépést. Ha bármely légitársaság mégis felvenné az amerikai állampolgárságú Snowdent valamelyik nagy-britanniai járatára, akkor az őrizetbe vétel és a visszatoloncolás költségét a brit határőrizeti szervek az érintett légitársaságra terhelhetik. Ez a brit belügyminisztérium ilyen esetekben alkalmazott gyakorlata alapján kétezer font (több mint 700 ezer forint) kiszámlázását jelentené.

Edward Snowden az elmúlt hetekben hatalmas mennyiségű dokumentumot adott át az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési tevékenységéről a The Guardian című vezető baloldali brit napilapnak és a The Washington Postnak.

A két lap az átadott információk alapján feltárta, hogy az NSA egy PRISM kódnevű program keretében amerikai telefonhívások millióit, valamint a világ legnagyobb internetes szolgáltató cégeinek adatforgalmát figyeli és ellenőrzi, és így magánszemélyek e-mail üzenetei és egyéb kommunikációs adatok kerültek a birtokába. Az amerikai kormány belső vizsgálatot indított annak felmérésére, hogy milyen károkat okozott a nemzetbiztonságra nézve a kiszivárogtatás.

A kiszivárogtatás egyre nagyobb és immár nemzetközi politikai botrányt kavar. A minap kiderült például, hogy a brit kormány hasonló profilú kommunikációs figyelőszolgálata (GCHQ) is kiterjedt anyaggyűjtést folytatott az utóbbi években, az amerikai programhoz kapcsolódva.

Az amerikai kormány évek óta folytat hackertevékenységet Hongkong és Kína ellen – állította öles címben csütörtöki címlapján a hongkongi South China Morning Post című lap. A város törvényhozói közül többen jelezték, hogy szívesen meghallgatnák Snowdent. A kínai külügyi szóvivő csütörtöki tájékoztatóján közölte, Pekingnek nincs olyan információja, amelyet megosztana a közvéleménnyel azzal kapcsolatban, hogy érkezett-e kiadatási kérelem vagy bármiféle más felkérés Washingtonból Edward Snowden ügyében.

Snowden kilétét a The Guardian fedte fel a múlt hétvégén a kiszivárogtató egykori hírszerzési alkalmazott saját kérésére. Edward Snowden, aki korábban Hawaiin élt, május vége óta Hongkongban tartózkodik. A The Guardiannek elmondta: azért választotta Hongkongot, mert ott elkötelezetten védelmezik a szólásszabadságot és a politikai szembenállás jogát. Emellett véleménye szerint Hongkong egyike azon kevés helyeknek a világon, amelyek „képesek szembeszállni és szembe is szállnak az amerikai kormány diktátumaival”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.