A német hírmagazin állítását olyan titkos dokumentumokra alapozza, amelyeket az ügynökség korábbi munkatársa, Edward Snowden vitt magával, s amelyekbe betekintést nyertek a Der Spiegel munkatársai. Egy 2010. szeptemberi keltezésű iratból kitűnik, hogy az NSA „poloskákat” telepített a EU washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba. Emellett behatolt az európai integrációs szervezet belső számítógépes hálózatába is.
Ezáltal az amerikai ügynököknek lehetőségük nyílt beszélgetések lehallgatására, valamint dokumentumok és számítógépes üzenetek (e-mail) olvasására. Az idézett dokumentum kifejezetten „támadási célpontként” említi az európaiakat.
A hírmagazin szerint az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett. A helyi biztonsági apparátus embereinek akkoriban feltűnt számos sikertelen telefonhívás, amelyeknek célpontja a Justus Lipsius Házban (a miniszterek tanácsának épületében) lévő távkarbantartó berendezés volt. A hívó fél „nyoma” a brüsszel–evere-i NATO-központba vezetett, ahol egy idegenektől elzárt helyiségben az NSA emberei „dolgoztak”.
Az Európai Bizottság szóvivője szombaton nem kívánt megjegyzést fűzni a Der Spiegel értesüléséhez.
Bizonyos feltételek mellett visszatérhet az Egyesült Államokba az amerikai hírszerző szervek titkos adatmegfigyelésének részleteit kiszivárogtató Edward Snowden – jelentette ki június 28-án a szökött informatikus apja az NBC televíziónak nyilatkozva.
Edward Snowden, aki június 27-ei információi szerint jelenleg a Seremetyjevo repülőtér tranzitvárójában tartózkodik, Izlandhoz és Ecuadorhoz fordult menedékjog-kérelemmel. Oroszország június 26-án megismételte, hogy semmilyen amerikai „fenyegetés” nem kényszerítheti Snowden kiadására, akinek joga van a tranzitövezetből oda távozni, „ahova akar”. Közben a venezuelai elnök közölte: országa befogadná Snowdent, ha kérné. Az Egyesült Államok, amely érvénytelenítette Snowden útlevelét, a kiadatását követeli.