„Alig negyven perce fejeződött be az eljárás a jelenlétemben. Snowden a seremetyjevói nemzetközi repülőtér tranzitövezetében adta át kérelmét a Szövetségi Migrációs Szolgálat (FMSZ) munkatársának” – erősítette meg a hírt a jogász, aki egyenesen a repülőtérről érkezett az orosz televízió stúdiójába. Mivel Edward Snowden érvényes dokumentumok híján nem hagyhatja el a tranzitövezetet, a migrációs szolgálat embere ment be hozzá – mondta az emberi jogi ügyekkel foglalkozó ügyvéd.
Az amerikai informatikus az ideiglenes menedékjogra vonatkozó kérelmét is ott, a tranzitövezetben írta meg előző este Kucserena segítségével, miután az ügyvéd elmagyarázta neki az orosz menekültügyi szabályozást. A szakember az állami hírtelevíziónak azt is elmondta, hogy a kérelem átadását követően mintegy 20 oldalas kérdőívet kellett kitöltenie az amerikai férfinak. Ez is legalább 4 órát vett igénybe, mivel közben számos jogi kérdés merült fel – nyilatkozta az ügyvéd.
Az ideiglenes menedékjog megadására vonatkozó kérelem indoklásában Snowden azt írta, hogy az Egyesült Államok kormánya üldözi őt, továbbá félti a biztonságát. Attól tart, hogy hazájában kínzásnak lenne kitéve, illetve halálos ítélet vár rá – idézte az ügyvéd Snowdent.
„Gyakran kéri a tanácsomat az ügyben” – mondta egy korábbi AFP-interjúban az orosz hatalomhoz közel álló jogász, aki részt vett a Snowden kérésére szervezett pénteki találkozón a repülőtér tranzitvárójában. Az amerikai informatikus jogvédő szervezetek képviselőit és tekintélyes orosz ügyvédeket hívott meg, előttük közölte, hogy ideiglenes menedékért folyamodik Oroszországhoz, később pedig Dél-Amerikába szeretne utazni.
Kucserena az interjúban azt is elmondta, hogy mivel Snowden nem beszél oroszul, és nem ismeri az orosz jogrendszert, elmagyarázta neki a menekülttörvényt, ismertette vele a politikai menedékjogról szóló 1995-ös elnöki rendelet és az ideiglenes menedékről szóló kormányrendelet tartalmát. Az informatikus téma volt Vlagyimir Putyin és Barack Obama megbeszélésén is.
Edward Snowden a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) felépítéséről és működéséről is rendelkezik titkos információkkal, de ezeket nem akarja nyilvánosságra hozni – mondta el hétfő reggel az a brit újságíró, aki a The Guardian című lap hasábjain hetekkel ezelőtt elsőként közölte a nemzetközi botrányt kiváltó kiszivárogtatásokat. Ugyanez az újságíró vasárnap azt nyilatkozta, a legszörnyűbb rémálom lenne az Egyesült Államok számára, ha Edward Snowden a nyilvánosság elé tárná a birtokában lévő információkat.