Kétkedve fogadták Tóásó vallomását

Carlos Romero bolíviai kormányzási miniszter kételkedve fogadta Tóásó Előd vallomását, melyben azt állította: máshol végezték ki az ír Michael Dwyert.

LM
2013. 08. 20. 18:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóásó Előd pénteken tette meglepő vallomását Santa Cruzban az úgynevezett terroristaügyben folyó perben. A hivatalos verzió szerint bolíviai kommandósok 2009. április 16-án az akkor a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz város Las Américas nevű szállodájában lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A horvát–bolíviai állampolgár Mario Tadicot, valamint a román és magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt letartóztatták.

A bolíviai kormányzási miniszter a Correo Del Sur honlapjának beszámolója szerint hétfőn megkérdőjelezte Tóásó Előd állítását, amelyet megkésettnek nevezett. Carlos Romero úgy vélte, hogy szakértői munkával mindezt könnyen ellenőrizni lehet. Hangsúlyozta, hogy Tóásó az új leleplezéssel négy év után állt elő, pedig lett volna lehetősége, hogy korábban beszámoljon róla, hiszen számos nemzetközi emberi jogi szervezet képviselőjével és jogászával találkozott már, mégsem szólt erről nekik.

Az elmúlt hónapokban bolíviai ellenzéki politikusok és tényfeltáró sajtóorgánumok többször hoztak nyilvánosságra olyan anyagokat, amelyek azt sejttették, hogy a bolíviai hatóságok több más „csellel” próbálták összeesküvés látszatát kelteni, de eddig még nem omlott össze a „terroristaügy”.

Ráadásul a 39 személyt érintő per csak tavaly ősszel kezdődött, amikor az említett kommandós akció két túlélője még mindig fogságban volt. Márpedig a bolíviai törvények értelmében három év elteltével mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, hiszen 36 hónapnál hosszabb ideig senkit nem tarthatnak előzetes letartóztatásban, és le kellett volna zárni ügyüket. Tóásó Előd érdekében is fellépett Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára. A tárca már korábban is kérte Tóásó szabadlábra helyezését.

Tóásó a héten erre is utalva tett olyan vallomást, amely szerint nem bízik a bolíviai igazságszolgáltatásban. „Ártatlan vagyok, ennek ellenére folytatódik az igazságtalanság, a kormány politikai kampány céljára használ fel engem, csorbát ejt az emberi méltóságomon” – idézték a magyar vádlottat a bolíviai sajtótudósítások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.