Az elnök maga jelentette be szombaton, hogy az elvi döntést már meghozta a Szíria elleni katonai fellépés elindításáról, de ennek végrehajtásához kéri a kongresszus felhatalmazását. Mint a Fehér Ház közölte, még aznap el is küldte a határozat tervezetét a képviselőknek és a szenátoroknak.
A javaslat utal arra, hogy a kormányzat meggyőződése szerint Bassár el-Aszad elnök rezsimje augusztus 21-én több mint ezer ember halálát okozta vegyi fegyver bevetésével. A szöveg szerint az amerikai katonai válasz célja az lenne, hogy „elrettentse, csorbítsa, megelőzze és leépítse” a szír rezsim képességét vegyi fegyverek alkalmazására. A tervezet tartalmazza azt a kitételt is, hogy a szíriai válságra csak politikai úton lehet megoldást találni. A javaslat elküldését követően szenátorok jelezték, hogy a szenátus már jövő héten foglalkozik Szíria témájával. A testületben egyebek között nyilvános meghallgatásokat rendeznek.
Harry Reid, a demokrata szenátorok vezetője közleményében azt is bejelentette, hogy a testület – Obama kérésének megfelelően – legkésőbb a szeptember 9-vel kezdődő héten szavaz a határozatról. Korábban a képviselőház republikánus elnöke, John Boehner úgy nyilatkozott, hogy ugyanezen a héten a képviselők is döntést hozhatnak az ügyben.
Szeptember 7-re nemzetközi böjt- és imanapot hirdetett meg Ferenc pápa a szíriai béke érdekében. Emeljük magasba a kiáltást: békét akarunk a világban! Ne legyen többé háború! Nem az erőszak vezet a békéhez, a háború háborút szül – hangoztatta Ferenc pápa vasárnap délben a Szent Péter téren az Úrangyala-imádság (Angelus) előtt mondott hosszú békefelhívásában.
Az egyházfő határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát Szíriában. Kijelentette, hogy aggódik a Szíriában történtek miatt, és tart a háborús helyzet esetleges drámai alakulásától.
A szeptember 7-i imanap központi helyszíne a római Szent Péter téren lesz: Ferenc pápa vezetésével itt fognak imádkozni este hét órától éjfélig.
A szíriai ellenzék csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Barack Obama amerikai elnök úgy döntött, a kongresszus felhatalmazását kéri a szíriai kormányerők ellen tervezett katonai csapáshoz. Szamír Nasar, a Szíriai Nemzeti Koalíció egyik vezetője az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: azonnali és határozott csapásra számítottunk (...), de úgy gondoljuk, hogy a kongresszus jóváhagyja a katonai beavatkozást. Jeruzsálemben is csalódást keltett Obama tegnapi döntése. Izraelben elsősorban az iráni atomprogram miatt látják aggasztónak az amerikai katonai csapás elhalasztását, esetleg elmaradását. Támogatásáról biztosította viszont a Szíriával kapcsolatos amerikai elnöki döntést a lengyel és a japán kormányfő.