Izrael és a szíriai ellenzék is csalódott Obama lépése miatt

Egy szíriai kormánylap az USA „történelmi visszakozásának kezdeteként” értékelte az elnök döntését, Izrael és a szíriai ellenzék pedig másra számított. A pápa nemzetközi imanapot hirdetett a békéért.

TK
2013. 09. 01. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök maga jelentette be szombaton, hogy az elvi döntést már meghozta a Szíria elleni katonai fellépés elindításáról, de ennek végrehajtásához kéri a kongresszus felhatalmazását. Mint a Fehér Ház közölte, még aznap el is küldte a határozat tervezetét a képviselőknek és a szenátoroknak.

A javaslat utal arra, hogy a kormányzat meggyőződése szerint Bassár el-Aszad elnök rezsimje augusztus 21-én több mint ezer ember halálát okozta vegyi fegyver bevetésével. A szöveg szerint az amerikai katonai válasz célja az lenne, hogy „elrettentse, csorbítsa, megelőzze és leépítse” a szír rezsim képességét vegyi fegyverek alkalmazására. A tervezet tartalmazza azt a kitételt is, hogy a szíriai válságra csak politikai úton lehet megoldást találni. A javaslat elküldését követően szenátorok jelezték, hogy a szenátus már jövő héten foglalkozik Szíria témájával. A testületben egyebek között nyilvános meghallgatásokat rendeznek.

Harry Reid, a demokrata szenátorok vezetője közleményében azt is bejelentette, hogy a testület – Obama kérésének megfelelően – legkésőbb a szeptember 9-vel kezdődő héten szavaz a határozatról. Korábban a képviselőház republikánus elnöke, John Boehner úgy nyilatkozott, hogy ugyanezen a héten a képviselők is döntést hozhatnak az ügyben.

Szeptember 7-re nemzetközi böjt- és imanapot hirdetett meg Ferenc pápa a szíriai béke érdekében. Emeljük magasba a kiáltást: békét akarunk a világban! Ne legyen többé háború! Nem az erőszak vezet a békéhez, a háború háborút szül – hangoztatta Ferenc pápa vasárnap délben a Szent Péter téren az Úrangyala-imádság (Angelus) előtt mondott hosszú békefelhívásában.

 

Az egyházfő határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát Szíriában. Kijelentette, hogy aggódik a Szíriában történtek miatt, és tart a háborús helyzet esetleges drámai alakulásától.

 

A szeptember 7-i imanap központi helyszíne a római Szent Péter téren lesz: Ferenc pápa vezetésével itt fognak imádkozni este hét órától éjfélig.

A szíriai ellenzék csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Barack Obama amerikai elnök úgy döntött, a kongresszus felhatalmazását kéri a szíriai kormányerők ellen tervezett katonai csapáshoz. Szamír Nasar, a Szíriai Nemzeti Koalíció egyik vezetője az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: azonnali és határozott csapásra számítottunk (...), de úgy gondoljuk, hogy a kongresszus jóváhagyja a katonai beavatkozást. Jeruzsálemben is csalódást keltett Obama tegnapi döntése. Izraelben elsősorban az iráni atomprogram miatt látják aggasztónak az amerikai katonai csapás elhalasztását, esetleg elmaradását. Támogatásáról biztosította viszont a Szíriával kapcsolatos amerikai elnöki döntést a lengyel és a japán kormányfő.

Egy szíriai kormánylap vasárnap az Egyesült Államok „történelmi visszakozásának kezdeteként” értékelte  Obama lépését. Az Aszad-kormány véleményét tükröző újság szerint az amerikai elnök vonakodása a katonai akciótól Washington vereségének közvetett beismerése, továbbá szövetségesei kihátrálásának következménye.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap közölte: Izrael felkészült minden lehetséges forgatókönyvre. Az izraeli kormány ülését megnyitva Netanjahu azt hangoztatta, hogy országa nyugodt és bízik önmagában. Netanjahu a katonai rádió értesülése szerint állítólag megtiltotta minisztereinek, hogy nyilatkozzanak Szíriai ügyében.

David Cameron késő esti Twitter-üzenetében hangsúlyozta, hogy megérti és támogatja Obama álláspontját. A brit parlament csütörtök este nem támogatta a Szíria elleni esetleges beavatkozást. A képviselők 285–272 arányban szavazták le a katonai műveletet támogató javaslatot. A brit kormányfő – aki a szavazást megelőzően a Washington által szorgalmazott beavatkozás egyik fő támogatója volt – kijelentette: tiszteletben tartja a képviselők döntését. „Ennek megfelelően fogok cselekedni” – tette hozzá.

Az Egyesült Államok elnöke csak politikai megerősítésre vár a kongresszustól a Szíria elleni katonai beavatkozáshoz azzal, hogy benyújtotta javaslatát a törvényhozásnak – reagált vasárnap Barack Obama döntésére az orosz duma külügyi bizottságának elnöke. Alekszej Puskov úgy véli, az amerikai elnök azt akarja elérni a törvényhozás jóváhagyásával, hogy azt mondhassa: az amerikai nemzettől kapott felhatalmazást a katonai akcióra. „A közvélemény-kutatási adatokból ítélve jelenleg nincs Obamának egyértelmű támogatottsága” – mondta.

Puskov szerint Barack Obama szombati bejelentésével legalább szeptember 9-ig elhalasztódott a Szíria elleni katonai hadművelet megkezdése. „Ez természetesen az amerikai kormányzat taktikájának megváltozása, a stratégiája nem változik” – hangoztatta az orosz kormányzó párt politikusa, aki szerint Washington mindenképpen katonai erőt akar Szíria ellen alkalmazni. Rámutatott, hogy Washington nemcsak a hazai közvéleménytől, hanem az európai országoktól és más államoktól is a lehető legnagyobb támogatásra akar szert tenni abban, hogy helyes döntést hoz.

Franciaország nem lép fel egyedül Szíriával szemben, hanem megvárja az amerikai kongresszus döntését az esetleges katonai támadással kapcsolatban – jelentette ki vasárnap a francia belügyminiszter. Az Europe 1 rádiónak nyilatkozva Manuel Walls hangsúlyozta: „Párizs nem cselekszik egyedül.” „Koalícióra van szükségünk” – tette hozzá.

Francois Hollande államfő még az amerikai elnök döntése előtt szerdára hívta össze a parlamentet a szíriai helyzet megvitatására. Párizsban most ismertté vált: Jean-Marc Ayrault kormányfő hétfőn találkozik a törvényhozás két házának, valamint az ellenzéki pártoknak a vezetőivel, és Szíriáról folytatnak egyeztetéseket.

Irán már tavaly felhívta az Egyesült Államok figyelmét arra, hogy Szíriában az ellenzéki csoportok is rendelkeznek vegyi fegyverekkel – jelentette ki szombaton Alaeddin Borudzserdi, az iráni parlament külügyi bizottságának elnöke.

Az iráni képviselő azt követően beszélt erről Damaszkuszban, hogy a bizottság háromtagú delegációja Szíriában találkozott a helyi parlament elnökével. Hozzátette, hogy Washington a figyelmeztetést „sajnálatos módon nem vette figyelembe”. A Borudzserdi vezette küldöttség ötnapos látogatást tesz Szíriában, fogadja őket a tervek szerint Bassár el-Aszad elnök is.

Irán Szíria legfőbb szövetségese a régióban és ellenez mindenféle katonai beavatkozást az arab ország ellen. A vegyi fegyverek szíriai alkalmazásáról Teheránban úgy nyilatkoztak, hogy az az ellenzék műve, amelynek célja egy nemzetközi hadművelet kiprovokálása.

Borudzserdi szombaton azt mondta: „Irán elítéli a vegyi fegyverek terrorcsoportok általi használatát a szír lakosság ellen”. Az Egyesült Államok nem tart diplomáciai kapcsolatot Iránnal, és a két ország közti viszony a – gyanú szerint fegyverkezési célokat is szolgáló – teheráni atomprogram miatt különösen feszült.

Várhatóan körülbelül három hétig tart azoknak a mintáknak az elemzése, amelyeket az ENSZ szakértői vettek a szíriai feltételezett gáztámadások helyszínein – közölte a Szervezet a Vegyi Fegyverek Betiltásáért (OIAC). A hágai székhelyű szervezet – amely a vegyi fegyverek megsemmisítéséről kötött nemzetközi egyezmény betartásának ellenőrzésére jött létre – azt követően adott ki közleményt, hogy az ellenőrök megérkeztek a hollandiai nagyvárosba a mintákkal.

A svéd Ake Sellström vezette csoport csaknem két hetet töltött Szíriában, ahol a kormány és a fegyveres ellenzék egymást vádolja azzal, hogy mérgező gázt vetett be a belháború egyes színterein. A szakértők szombat reggel hagyták el Damaszkuszt és Libanonon keresztül utaztak Hollandiába.

Az OIAC egyik szóvivője az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a mintákat világszerte legalább fél tucat laboratóriumba küldik szét elemzésre olyan országokba, amelyek politikailag nem érintettek a csatározásokban. Annak érdekében, hogy minél megbízhatóbb eredmények szülessenek, minden mintát legalább két különböző laboratóriumban vizsgálnak meg.

– Az Egyesült Államok nagy biztonsággal úgy értékeli, hogy a szír kormány vegyifegyver-támadást hajtott végre Damaszkusz egyik külvárosában 2013. augusztus 21-én. Továbbá értékelésünk szerint a rezsim ideggázt vetett be a támadás alatt – hangzott az amerikai kormánynak az incidenssel kapcsolatban pénteken kiadott értékelése, amely szerint a támadás legkevesebb 1429 embert, köztük legalább 426 gyereket embert ölt meg.

Vlagyimir Putyin kifejezte abbéli reményét, hogy a jövő heti G20-csúcson tárgyalhat Obamával Szíriáról. Az orosz államfő szerint elképesztő ostobaság lett volna a szíriai kormány részéről, hogy akkor vessen be vegyi fegyvert, amikor a hadserege ellentámadásban van és bekeríti az ellenzéki erőket.

Eközben Merkel Oroszországot látja az Aszad elleni fellépés legfőbb kerékkötőjének. Közben Iráni delegáció látogatott Szíriába, kifejezve szolidaritásukat a kormánnyal.

Kizárólag a szíriai felkelők céljait szolgálta a vegyifegyver-támadás – mondta el korábban a közrádióban Csicsmann László, a Corvinus egyetem docense. A Zsenmin Zsipao a vegyifegyver-használatról pedig azt írja: azt az USA és szövetségesei a rezsimváltás törvénytelen elősegítésére kívánják felhasználni. A kínai lap emlékeztetett arra, hogy Szaddám Huszein iraki elnök tíz évvel ezelőtti megbuktatását azzal az ürüggyel kezdeményezték, hogy az iraki rezsim tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.