Szíria: nem szabad megengedni az erőszakot

Putyin reméli, hogy a G20-csúcson tárgyalhat Obamával Szíriáról, ugyanis Oroszország számára elfogadhatatlan az erő alkalmazása.

MD
2013. 08. 31. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlannak nevezte az orosz külügyi szóvivő az Egyesült Államok képviselőinek azokat a nyilatkozatait, amelyekben erő alkalmazásával fenyegették meg Szíriát. Alekszandr Lukasevics Moszkvában kiadott állásfoglalásában úgy fogalmazott, hogy az erő egyoldalú – az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazása nélküli – alkalmazása a nemzetközi jog egyértelmű megsértését jelentené, és aláaknázná a szíriai válság politikai és diplomáciai megoldásának a távlatait, csak újabb konfrontációs fordulókat okozna és újabb áldozatokkal járna, legyen szó bármennyire is korlátozott jellegű erő bevetéséről. Az események ilyen alakulását nem szabad megengedni – szögezte le.

A német kancellár viszont úgy véli: Oroszország és Kína miatt nem tud fellépni a nemzetközi közösség egységesen a szíriai gáztámadás ügyében. Angela Merkel egy szombati lapinterjúban hangsúlyozta: „nagyon sajnálatos, hogy Oroszország és Kína már hosszú ideje akadályozza az egységes álláspont kialakítását, ez jelentős mértékben gyengíti az ENSZ-t”.

A berlini vezetésben erősödik az a meggyőződés, hogy a gáztámadás a damaszkuszi rezsimnek tulajdonítható. Mindazok az érvek és tények, amelyeket az amerikai külügyminiszter, John Kerry pénteken a nyilvánosság elé tárt, hihetőek és komolyan kell venni őket – emelte ki Guido Westerwelle a Welt am Sonntag című vasárnapi lapban megjelenő interjúban.

Hozzátette: a szíriai nép ellen intézett vegyifegyver-támadással „ledőlt egy tabu”, amit nem szabad annyiban hagyni. Németország azonban csak ENSZ-felhatalmazással, egy NATO-akció keretében, vagy pedig egy európai uniós küldetés részvevőjeként vetheti be hadseregét, ezért jelenleg „fel sem merül”, hogy a Bundeswehr bekapcsolódjon egy esetleges szíriai intervencióba – mondta a kancellár az Augsburger Allgemeine című lapnak.

Vlagyimir Putyin szombaton Vlagyivosztokban azt mondta, reméli, hogy a G20-as csoport jövő csütörtökön kezdődő szentpétervári csúcstalálkozóján találkozhat Barack Obama amerikai elnökkel, és vele, valamint a fórum többi résztvevőjével megvitathatják a szíriai helyzetet.

„Hogy mit is mondanék neki (Barack Obamának)? Nem is tudom. Elsősorban nem mint kollégámhoz, nem mint az Egyesült Államok elnökéhez, nem mint államfőhöz, hanem mint Nobel-békedíjashoz fordulnék” – mondta az orosz elnök arra a kérdésre, miről beszélne az amerikai elnökkel. Putyin nem vette fel Obamával a kapcsolatot azóta, hogy felmerültek a vegyi fegyver bevetésével kapcsolatos újabb vádak a szíriai vezetés ellen.

Egyébként az orosz államfő szerint elképesztő ostobaság lett volna a szíriai kormány részéről, hogy akkor vessen be vegyi fegyvert, amikor a hadserege ellentámadásban van és bekeríti az ellenzéki erőket. Értelmetlen lett volna „ilyen körülmények közepette ütőkártyát adni azoknak a kezébe, akik folyamatosan külső katonai beavatkozást sürgetnek” – mondta Putyin.

A szíriai kormánnyal való szolidaritás jegyében iráni parlamenti küldöttség utazott szombaton Damaszkuszba. Az ISNA iráni hírügynökség jelentése szerint a medzslisz külügyi bizottságának háromtagú delegációját ötnapos látogatása során fogadja Bassár el-Aszad szíriai elnök is. A küldöttséget Alaeddin Borudzserdi, a bizottság elnöke vezeti.

A síita Irán a síita ághoz tartozó alavita kisebbség által uralt damaszkuszi rezsimet támogatja a szíriai polgárháborúban, így Teherán Aszad legfőbb szövetségese a térségben az ősellenségnek tekintett Izraellel szemben. Teherán hevesen ellenzi az Egyesült Államok készülődő szíriai beavatkozását.

Francois Hollande francia elnök pénteken bejelentette, hogy Párizs a katonai beavatkozás brit elutasítása ellenére továbbra is támogatja az „arányos és kemény” fellépést a damaszkuszi rezsim ellen. A franciák többsége ugyanakkor – hasonlóan az amerikai lapok nagyobb hányadának véleményéhez – ellenzi országuk részvételét egy Szíria elleni katonai fellépésben egy felmérés szombaton közzétett adatai szerint.

Barack Obama pénteken közölte, hogy egyelőre nem hozott döntést Szíria ügyében, hozzátéve, a szíriai akcióra adandó válasz korlátozott lesz, nem pedig „nyílt végű” beavatkozás.

 

Pénteken a Földközi-tenger keleti felére érkezett a USS San Antonio hadihajó, amellyel együtt így már az amerikai haditengerészet hat egysége tartózkodik a térségben.

A BVA intézetnek a Le Parisien-Aujourd'hui által közzétett közvélemény-kutatási adatai szerint a válaszolók 63 százaléka ellenzi a katonai fellépést, 58 százalék nem bízik abban, hogy Francois Hollande elnök alkalmas lenne egy francia részvétel vezetésére, 35 százalékuk pedig attól fél, hogy az intervenció az egész közel-keleti térséget lángra lobbanthatja.

Két másik, a héten korábban közzétett franciaországi felmérés azt mutatta, hogy igen langyos a katonai fellépés támogatásának a hőfoka a francia szavazók körében. A gazdasági nehézségek által népszerűségében megtépázott Hollande kormányának katonai beavatkozását az észak-afrikai Maliban az iszlamista lázadók visszaverése céljából viszont a közvélemény kétharmada támogatta.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint Szíria szégyenfolt a világ lelkiismeretén. Az alpbachi Európa-fórumon elmondta: vegyi fegyver bevetése gyalázatos bűn és a nemzetközi jog megsértése, amelyet a leghatározottabban el kell ítélni. Heinz Fischer osztrák köztársasági elnök nem hisz a szíriai válság katonai megoldásában, hangsúlyozva, hogy meg kell várni az ENSZ-szakértők helyszíni vizsgálódásának az eredményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.