Közmunka nélkül nincs segély a briteknél sem

Nagy-Britanniában is közmunkát kell teljesíteniük vagy kötelező átképzésen kell részt venniük a régóta munkát kereső embereknek.

NT
2013. 09. 30. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Osborne a kormányzó Konzervatív Párt Manchesterben zajló éves kongresszusán felszólalva úgy fogalmazott, hogy az állam senkit nem hagy segítség nélkül, de „senki nem kaphat valamit, ha semmit nem nyújt érte cserébe”.

Ennek jegyében azoknak a szociális ellátásban részesülő állástalanoknak, akiknek már legalább két éve nincs munkájuk, az új szabályok alapján jelentkezniük kell közmunkára, például hulladékgyűjtésre vagy főzhetnek idős rászorultakra, illetve jótékonysági szervezeteknek is dolgozhatnak.

Ha erre nem hajlandók, akkor minden nap jelentkezniük kell a területi munkaközvetítő központban álláslehetőségekért. A harmadik lehetőség az, hogy az állástalanok kötelező képességfejlesztő képzésen vesznek részt, növelve elhelyezkedési esélyeiket.

Az Osborne által ismertetett tervek szerint az érintett munkanélkülieknek évente fél éven át heti 30 óra közmunkát kell teljesíteniük, és tíz órát kell igazoltan aktív álláskereséssel tölteniük az állami munkaközvetítő központokban ahhoz, hogy továbbra is részesülhessenek szociális támogatásban. A brit kormány becslései szerint a szabálymódosítások évente hozzávetőleg 200 ezer állástalant érintenek.

Álláskeresési támogatásként heti 56,80 font (20 ezer forint) minimális ellátás jár a 18 éven felüli, tartósan munkanélküli kérelmezőknek.

Az eddigi szabályok alapján elegendő volt kéthetente megjelenni a területi munkaközvetítő központban és az ellátás további folyósítása fejében alá kellett írni a megjelenést igazoló jelenléti ívet, bár ha kínálkoztak megfelelő álláslehetőségek, és azokat a kérelmező rendre nem fogadta el, eddig is meg lehetett vonni egy idő után a szociális támogatást.

Hétfői kongresszusi felszólalásában a brit pénzügyminiszter „szélhámosságnak” nevezte az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Ed Miliband múlt héten tett bejelentését arról, hogy ha a Labour kerül kormányra a 2015-ben esedékes következő választásokon, húsz hónapra befagyasztaná a lakosság és a családi vállalkozások földgáz- és áramdíjait. George Osborne szerint Miliband politikai filozófiája „Marx Károlyéhoz hasonlítható”.

Rotterdamban sem jár ingyen a munkanélküli segély, a hollandoknál azoknak a munkanélkülieknek, akiknek lejárt az álláskeresési járadékuk, heti nyolc óra közmunkát, például utcaseprést kell vállalniuk azért, hogy megkapják a pénzt. Délebbre, Spanyolországban a magyar bányászokat is érintő rendelkezés van életben. Ennek megfelelően háromhavonta rendszeresen jelentkezni kell, ha foglalkoztathatóságukat segítő képzést ajánlanak a munkanélküliek számára, azon részt kell venniük, sőt adott esetben a kiközvetített köz- és közhasznú munkaprogramokban dolgozni is kell azért, hogy ellátást kaphassanak.

„Egyetértünk azzal, hogy közpénzekből fizetett közfoglalkoztatásban ne részesülhessen olyan ember, aki a legalapvetőbb erkölcsi és társadalmi szabályokat nem tartja be” – ezt már a magyar belügy egy korábbi közleménye írta. Hazánkban ugyan sok embert juttatott munkához az Orbán-kormány által kialakított közmunkaprogram (bővebben ide kattintva olvashatnak a számokról), ugyanakkor szigorú feltételekhez van kötve az, hogy ki lehet közfoglalkoztatott. Így az a szülő, aki nem járatja gyermekét iskolába, az nem vehet részt a közmunkában.

Általános tapasztalat, hogy  azokon a településeken, ahol közmunka van, ott javul a közbiztonság, és mindenkinek fontossá vált a lakosság értékeinek védelme. Nőtt a közösségi tenni akarás is, az intézményi étkeztetés minősége pedig jelentősen javult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.