Szíria: a beavatkozás lángba boríthatja a térséget

Navi Pillay óva intette a nemzetközi közösséget egy esetleges szíriai katonai beavatkozástól, mondván lángba boríthatja az egész térséget.

MD
2013. 09. 09. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navi Pillay az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa 24. ülésszakának megnyitója alkalmából elmondta: kevés a kétség afelől, hogy vegyi fegyvert vetettek be Szíriában, de az összes körülményt és az összes felelőst fel kell deríteni. „Ez a szörnyű helyzet nemzetközi fellépést kíván, de a katonai beavatkozás vagy a fegyverszállítás folytatása az egész térség lángba borulásával fenyeget” – mondta Pillay az amerikai és a francia erők esetleges szíriai bevetésére célozva.

Az MNO korábbi cikkében rámutatott, hogy ahová az Amerikai Egyesült Államok hadserege beteszi a lábát, ott több ezer éves élő kultúrák pusztulnak el.

Anélkül, hogy az Egyesült Államokat vagy Oroszországot megemlítette volna, a főbiztos arra kérte a nagyhatalmakat, hogy minden nézeteltérésük és különböző érdekeik ellenére állítsák meg a konfliktust, így teljesíthetik erkölcsi kötelességüket, és életeket menthetnek meg. A világszervezettel közösen meg kell találni a módját annak, hogy a háborús felek tárgyalóasztalhoz üljenek, és véget vessenek a vérontásnak – tette hozzá.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában részt vevő negyvenhét állam képviselője az elkövetkező három héten a világ térségeinek emberi jogi helyzetét vitatja meg Genfben. A tanács határozatai – az ENSZ Biztonsági Tanácsától eltérően – a nemzetközi jog szerint nem kötelező erejűek.

John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn Londonban úgy nyilatkozott, az Egyesült Államok a röppályák visszakövetése alapján megállapította, hogy az 1400-nál több emberéletet kioltó augusztus végi szíriai vegyifegyver-támadásban bevetett rakéták mindegyike a kormányhadsereg ellenőrizte területekről indult, és mindegyik olyan térségben csapódott be, amelyet az ellenzéki erők tartanak ellenőrzésük alatt.

Hozzátette: a támadás következményeiről szinte azonnal olyan videofelvételek jelentek meg a közösségi portálokon, amilyeneket nem lehet hamisítani. Amerikai szakértők különböző technikai ellenőrzési módszerekkel „kétséget kizáróan megállapították”, hogy a haldokló embereket, „levegő után kapkodó, görcsöktől gyötört csecsemőket ábrázoló” felvételek valódiak – jelentette ki amerikai külügyminiszter.

A politikus, aki William Hague brit külügyérrel tárgyalt, a megbeszélések utáni sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta, Bassár el-Aszad elnök megelőzheti a katonai csapást, ha a szíriai kormány beszolgáltatja vegyifegyver-arzenáljának „minden egyes darabját” a nemzetközi közösségnek a következő egy hétben, lehetővé téve a teljes leltárt. Hozzátette ugyanakkor: nem számít arra, hogy Aszad ezt megteszi.

Kerry szerint Szíria és Irán is elismerte a vegyifegyver-támadást, csak éppen olyanokra akarják fogni, akiknek „nincs meg a tudományos kapacitásuk” egy ilyen támadás végrehajtásához, és nincs bizonyíték arra sem, hogy ilyen fegyvereik lennének.

Még fontosabb azonban a logikai ellentmondás, ugyanis miképp hajthattak volna végre az ellenzéki erők vegyifegyver-támadást egy olyan térség kellős közepéről, amelyet az Aszad-rezsim ellenőriz – tette fel a kérdést a külügyminiszter a londoni sajtótájékoztatón. Kerry szerint ez a feltételezés „ellentmond a logikának és a józan észnek is”.

Kijelentette: mindezek alapján erőteljesek a bizonyítékok arra, hogy a vegyifegyver-támadást a szíriai rezsim követte el, és ebben a helyzetben a tétlenség kockázata nagyobb, mint a cselekvésé.

Hangsúlyozta mindazonáltal, hogy az amerikai kormány meggyőződése szerint a szíriai válságra nincs katonai megoldás, a konfliktust csak politikai rendezéssel lehet lezárni. Ha azonban az érintett felek egyike azt tapasztalja, hogy büntetlenül bevethet olyan vegyi fegyvereket, amelyek alkalmazása csaknem egy évszázada tilos, akkor soha nem fog tárgyalóasztalhoz ülni – fogalmazott John Kerry.

Ugyanakkor a CNN/ORC hétfőn közzétett közvélemény-kutatásából kiderül, hogy bár tíz amerikaiból nyolc valószínűnek vagy biztosnak veszi, hogy Bassár el-Aszad rendszere gáztámadást hajtott végre saját népe ellen, mégsem akarja, hogy a kongresszus felhatalmazást adjon a megtorló katonai csapásra.

Tízből több mint heten úgy vélik, egy ilyen csapás nem hozna jelentős eredményt az Egyesült Államok számára, és ugyanennyien gondolják, hogy nem nemzeti érdeke az országnak, hogy belekeveredjen a több mint két éve folyó, véres szíriai polgárháborúba. Ha a kongresszus nem ad felhatalmazást légicsapásokra, akkor több mint hetven százalék ellenezné, hogy az elnök a saját hatáskörében ilyen döntést hozzon. Még akkor is 55 százalékos a légicsapások ellenzőinek aránya, ha a törvényhozás megadja rájuk a felhatalmazást.

Bassár el-Aszad szíriai elnök a CBS amerikai tévének adott interjúban leszögezte, hogy egy amerikai támadás „közvetlen és közvetett következményekkel fog járni”. "Mindenre fel kell készülniük. Nem feltétlenül a (szíriai) kormány részéről. A szíriai kormány nem az egyetlen szereplő a térségben. Van több különböző fél, csoport és ideológia” – jelentette ki. Mint mondta, nem zárható ki, hogy (valamelyik fél) vegyi fegyvert vet be, „ha a felkelők vagy terroristák vagy valamilyen teljesen más csoport birtokol ilyet”.

Aszad végig azzal érvelt, hogy egy esetleges amerikai csapás a terroristákat segítheti. Úgy fogalmazott, az amerikai beavatkozás „nyílt támogatás” lenne a szíriai radikális iszlamista felkelők, köztük az al-Kaidához köthető csoportok számára. „Rá fognak fizetni, ha nem megfontoltan kezelik a terroristákat” – mondta. A támadás hatására nőne az instabilitás és a terrorveszély a Közel-Keleten, ami „közvetlenül fogja érinti a Nyugatot”.

A szíriai elnök az interjúban ismét közölte, hogy Washington nem tudott egyértelmű bizonyítékokat felmutatni arra vonatkozóan, hogy ő áll az augusztus 21-én Damaszkusz környékén elkövetett gáztámadás mögött. Úgy vélte, a bizonyítékok alapján még azt sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy bárki is vegyi fegyvereket alkalmazott. „Nincs bizonyíték arra, hogy vegyi fegyvert alkalmaztam a népem ellen” – mondta az elnök, hozzátéve, hogy ellenzi a tömegpusztító fegyverek, köztük a vegyi- és nukleáris fegyverek bevetését.

Aszad egyúttal élesen támadta az amerikai kormányt és Barack Obama elnököt. Az amerikai törvényhozókat – akik a szimbolikus jelentőségű szeptember 11-én szavaznak egy szíriai elleni katonai akcióról – arra szólította fel, hogy vonják felelősségre a kormányt. „Az egész világ csalódott az amerikai kormányban. Azt hittük, hogy (Obama) más lesz, mint (George W.) Bush” – fogalmazott. Azt állította, hogy ahogy Bush „egy nagy hazugságra” hivatkozva vonult be Irakba, úgy Obama most szintén valótlan indokkal akar támadást indítani Szíria ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.