Szíriai katonai csapás: Obama nagyon biztos a dolgában

A kongresszus támogatása esetén az iraki vagy afganisztáni katonai fellépéssel ellentétben Amerika szárazföldi alakulatok bevetése nélkül indítana támadást Szíria ellen.

NT
2013. 09. 03. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szíria elleni támadás „korlátozott” és „arányos” lesz – hangsúlyozta Obama, aki a Fehér Házban fogadta John Boehnert, a képviselőház republikánus elnökét és Nancy Pelosit, a képviselőházi demokrata kisebbség vezetőjét. Az elnök megismételte, hogy ez a katonai fellépés nem lesz majd sem az irakihoz, sem az afganisztánihoz fogható, és abban nem vesznek majd részt szárazföldi alakulatok. Anélkül, hogy Iránt megemlítette volna, rámutatott: a támadás nemcsak az Aszad-rezsimnek, hanem mindenki másnak üzenet lesz majd, aki a nemzetközi normák megszegésére készül.

Az amerikai haditengerészet még közelebb vezényelte a Nimitz atommeghajtású repülőgép-hordozót és kísérőhajóit Szíriához arra az esetre, ha szükség volna rájuk egy esetleges katonai csapásnál az arab ország ellen – közölték vasárnap védelmi tisztségviselők.

 

A küszöbön álló szíriai amerikai légicsapással kiirthatnak három olyan szíriai települést is, ahol még Jézus nyelvét beszélik. A térség megannyi pontján irtott keresztény közösségekkel több ezer éves kulturális örökség eltűnése kezdődött meg a föld ezen részéről – Alexandriától Moszulig.

 

A közel-keleti országok keresztény és muzulmán vallási vezetői egymás után jelzik csatlakozásukat a Ferenc pápa által szeptember 7-ére meghirdetett nemzetközi böjt- és imanaphoz. Szíria ügyében időközben Mihail Gorbacsov, az utolsó szovjet pártfőtitkár is megszólalt.

Az elnök emellett elmondta, hogy az Egyesült Államok kidolgozott egy szélesebb körű tervet arra, hogy segítse a szíriai felkelőket Bassár el-Aszad elnök erőinek legyőzésében. A The Wall Street Journal ezzel kapcsolatban kedden arról számolt be, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) még nem kezdte meg a fegyverszállítást az ellenzéknek annak ellenére, hogy erről még júniusban döntött az amerikai kormány. Obama kifejezte készségét, hogy mérlegelje az egyes honatyáknak a Fehér Ház által a kongresszushoz benyújtott határozattervezettel kapcsolatos aggályait.

A Boehnerrel és Pelosival folytatott megbeszélésen mások mellett jelen volt Martin Dempsey tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának főnöke, John Kerry külügy- és Chuck Hagel védelmi miniszter. Ők hárman a nap folyamán, a tervek szerint közép-európai idő szerint este fél kilenctől részt vesznek majd a szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán.

A Szíria elleni katonai csapás támogatására szólította fel kedden párttársait John Boehner, az amerikai képviselőház republikánus elnöke. Boehner azután nyilatkozott így, hogy Nancy Pelosi, a szövetségi alsóház demokrata kisebbségének vezetője és több más kongresszusi tisztségviselő társaságában a Fehér Házban eszmecserét folytatott a szíriai helyzetről Barack Obama elnökkel és a kormányzat több kül- és biztonságpolitikai vezetőjével. A házelnök, aki leszögezte, hogy voksával maga is támogatni fogja a támadást, hangsúlyozta, hogy a szíriai vegyifegyver-támadás nem maradhat válasz nélkül és meg kell mutatni a szövetségeseknek, hogy az Egyesült Államok cselekszik, amikor erre szükség van.

Dempsey, Kerry és Hagel szenátusi tanúskodása része annak a meggyőzési kampánynak, amelynek segítségével a kormány a katonai csapás mellé kívánja állítani a szövetségi törvényhozás tagjait. Ennek keretében kedden egy, szerdán pedig két, zárt ajtók mögötti tájékoztatót fognak tartani a honatyáknak, és szerdán meghallgatást tart a képviselőház külügyi bizottsága is.

A The Washington Post kedden online kiadásában közzétette a várható kongresszusi szavazásra vonatkozó erőfelmérését, amely szerint a törvényhozás mindkét házában a még mindig bizonytalan honatyák alkotják a legnagyobb csoportot. A lap szerint a 100 szenátorból 23 támogatja a katonai fellépést, 57 bizonytalan, 17 az elutasítás felé hajlik, hárman pedig egészen biztosan nemmel fognak szavazni.

A 435 képviselő közül a lapnak helyi idő szerint kedd délelőttig 204-nek a véleményét sikerült feltérképeznie. A támadás mellett 15-en szavaznának, 94-en bizonytalanok, 62-en a nemre hajlanak, 33-an pedig egyértelműen elutasítóak. Az igenlők és a bizonytalanok között a demokraták vannak többségben, az elutasítással rokonszenvezők és a katonai fellépést határozottan elvetők között pedig a republikánusok.

Közben egy szíriai igazságügyi orvosszakértő azzal állt elő, hogy dokumentumai vannak arról, hogy Bassár el-Aszad rezsimje márciusban vegyi fegyvert vetett be Aleppó környékén. Egy AP-forrás ugyanakkor arról számolt be, hogy felkelők bevallották, Damaszkusz közelében a minap ők használtak ideggázt.

A londoni parlamentben William Hague brit külügyminiszter annak a véleményének adott hangot kedden, hogy a vegyi fegyverek szíriai bevetése nyomán „erőteljes nemzetközi válaszlépésre” van szükség. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a brit kormány teljes mértékben tartja magát a törvényhozás múlt heti döntéséhez, amely elvetette a brit részvételt a szír rezsim elleni esetleges katonai fellépésben. A nyomás egyre csak nehezedik a brit kormányra a szíriai beavatkozás elvetése miatt. Londoni stratégiai elemzők szerint a hagyományos brit–amerikai viszonyrendszerben komoly károkat okozhat a parlamenti döntés.

Német és francia oldalról Joachim Gauck, valamint házigazdája, Francois Hollande államfő ítélték el közösen tartott sajtótájékoztatójukon a gáztámadást. Gauck úgy látja, a damaszkuszi kormány több száz emberéletet követelő feltételezett akciójára megfelelő választ kell adni. Hollande szerint pedig Európának egységes álláspontot kellene kialakítania a szíriai konfliktusban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.