NSA-botrány: vizsgálat nélkül nem áll helyre a bizalom

Megterhelik a transzatlanti kapcsolatokat az NSA tevékenységét érintő vádak.

WA
2013. 11. 18. 19:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel a Bundestagban, a törvényhozás alsóházában elmondott beszédében hangsúlyozta: az adatok „milliós nagyságrendű gyűjtéséről” szóló vádak a transzatlanti szabad kereskedelmi szerződésről szóló tárgyalások sikerét is veszélyeztetik.

A bizalmat újra meg kell teremteni, amihez átláthatóságra van szükség és arra, hogy mindkét fél fontosnak tartsa a kapcsolatot – mondta Merkel, aki először beszélt Németországban nyilvánosan az NSA botrányairól, amióta az ügynökségtől kiszivárogtatott dokumentumokból októberben kiderült, hogy az ő mobiltelefonját is megfigyelték.

A német kancellár a november végi keleti partnerségi csúcstalálkozón képviselendő német álláspontot ismertető kormánynyilatkozatában tért ki az NSA lelepleződött titkos adatgyűjtési programjaira. A vilniusi csúcstalálkozóról szóló napirendi pont után az NSA körüli botrányokról tartottak vitát a német parlamentben. Merkel ebben a vitában nem szólalt fel.

Az ügyvezető kormány belügyminisztere, Hans-Peter Friedrich viszont bírálta az amerikai vezetést, azt mondta, Washington elhibázott tájékoztatási politikát követ, és emiatt „mindenféle összeesküvés-elméletek” keletkeznek, egyebek között Merkel mobiltelefonjának „állítólagos” megfigyeléséről.

Ismert, John Kerry amerikai külügyminiszter Berlinbe látogat, amint megalakul az új német kormány. Az út egy diplomáciai offenzíva része, amelynek célja az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség lelepleződött megfigyelési programjain felháborodott európai szövetségesek kiengesztelése.

A Google internetes óriáscég figyelmeztette november 13-án az amerikai kormányt, hogy kémtevékenysége hatására darabokra szakadhat a világháló, egyes kormányok korlátokat állítanának fel, ami ártana az amerikai gazdaságnak.

 

A kongresszus tagjai azon tanakodnak, hogy hogyan kellene változtatni az Egyesült Államok megfigyelési gyakorlatán és törvényein, miután Edward Snowden felfedte a hivatal titkos megfigyelési tevékenységét. A szenátus igazságügyi bizottsága azzal összefüggésben kezdeményezett meghallgatásokat – a Google a maga részéről ennek írásban tett eleget –, hogy Al Franken demokrata párti szenátor az eddiginél nagyobb átláthatóságot biztosító törvénymódosítást javasolt az adatgyűjtésre vonatkozóan.

 

Az NSA minden elképzelhető mértéket meghaladó adatgyűjtési programjáról ide kattintva olvashatnak bővebben. A titkos adatgyűjtés Magyarországot érintő fejleményeiről itt olvashatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.