Az NSA ennek segítségével nyomon tudja követni az egyes személyek mozgását, és fel tudja térképezni a közöttük kialakult kapcsolatrendszert. A Moszkvába szökött amerikai informatikus, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok és a lapnak nyilatkozó amerikai hivatalos személyek szerint az adatbázisban telefonkészülékek százmillióinak hollétére vonatkozó adatokat tárolnak.
A méreteit és a magánélet védelmére gyakorolt potenciális hatását tekintve ez a mobiltelefonokat lokalizáló program lehet a legjelentősebb az NSA június óta leleplezett titkos adatgyűjtési módszerei közül. A világ mobilhálózatait összekötő kábelek „megcsapolására” épülő eljárás a Co-Traveler gyűjtőnevű, új elemzőprogramoknak köszönhetően elvben tömegek megfigyelésére alkalmas. Az elemzők a világon bárhol fel tudják lelni a mobiltelefonokat, és visszamenőleg nyomon tudják követni mozgásukat, ami lehetővé teszi a felhasználóik közötti esetleges titkos kapcsolatrendszer leleplezését. A mobiltelefonok még használaton kívül is jelzik a hollétüket a hívások és a szöveges üzenetek fogadása érdekében.
Az NSA szándékosan nem vesz célba amerikai állampolgárokat, ám az adatgyűjtés léptéke miatt a kémszervezet „véletlenül” jelentős információhoz jut honfitársaik hollétével kapcsolatban is. Emellett a szórásba beleesnek a külföldre utazó amerikaiak adatai is.
A The Guardian című brit lap csupán egy százalékát tette közzé annak az információtömegnek, amelyet Edward Snowdentől, a Nemzetbiztonsági Ügynökség volt alkalmazottjától kapott – mondta december 3-án az újság főszerkesztője a brit parlamentben. Ismert, a baloldali The Guardian volt az egyik lap, amely szikraként lobbantotta lángra a nemzetközi vitát a magánszféra és a biztonság határáról azzal, hogy közzétette az Egyesült Államokból elmenekült Snowdentől kapott dokumentumokat. Ezek bizonyították, hogy az amerikai hírszerzés külföldi, ráadásul szövetséges politikusok – köztük Angela Merkel német kancellár – telefonjait is figyelte, nemhogy amerikai állampolgárokét.