Barroso nem emelt kifogást a paksi bővítéssel kapcsolatban

Az Európai Bizottság elnöke reagált Orbán Viktor miniszterelnök levelére.

LM
2014. 02. 26. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kormany.hu internetes oldalon szerdán közzétett levélben, amelynek keltezése február 7., az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény vezetője azt írta: bízik abban, hogy a brüsszeli testület a közbeszerzési és állami támogatási kérdések, illetve általánosabb értelemben a magyar energiapolitika tekintetében is ugyanilyen építő szellemű és átlátható hozzáállásra számíthat.

Barroso a levélben köszönetet mondott Orbánnak január 23-i leveléért, amelyben a magyar kormányfő tájékoztatást adott a magyar–orosz nukleáris energetikai együttműködés újabb fejleményeiről. Szintén megköszönte azt, hogy a miniszterelnök nagyra értékelte a közös európai energiapolitika kialakítása érdekében az elmúlt években elért haladást, valamint a brüsszeli bizottság építő szellemű hozzáállását a paksi atomerőmű kapacitásának hosszú távú fenntartását illetően.

Az Európai Bizottság elnöke emlékeztetett: a közös európai energiapolitika irányába történt haladást az tette lehetővé, hogy az uniós testület tiszteletben tartja a tagállamok jogát annak meghatározására, miként, milyen forrásokból, milyen arányban biztosítják energiaszükségletüket. Ugyanakkor – tette hozzá – a tagállamok kötelezettséget vállaltak arra, hogy teljes mértékben tiszteletben tartják az uniós szerződést és a másodlagos jogforrásokat, különösképpen azokat, amelyek a belső energiapiacot szabályozzák. Vállalták a tagállamok azt is, hogy az együttműködés és a teljes átláthatóság szellemében fognak eljárni. Ezek a tagállami kötelezettségvállalások „továbbra is életbevágóak” – fogalmazott Barroso.

Ezután a bizottsági elnök áttért arra, hogy az általa vezetett testület megvizsgálta azt a megállapodástervezetet, amelyet a magyar kormány juttatott el hozzá az Euratom szerződés 103. cikkében foglaltaknak megfelelően. A brüsszeli bizottság tett néhány érdemi észrevételt a magyar kormánynak, de nem emelt elvi kifogást a megállapodással szemben a 103. cikk szempontjából – közölte Barroso. Megjegyezte: vannak természetesen az EU-jognak más olyan aspektusai is, amelyeket tiszteletben kell tartani, így például a közbeszerzés és az állami támogatás szabályozása.

„Bízom abban, hogy a bizottság e kérdések tekintetében Pakssal kapcsolatban, illetve általánosabb értelemben a magyar energiapolitika tekintetében is ugyanilyen építő szellemű és átlátható hozzáállásra számíthat” – írta José Manuel Barroso. Mint hozzátette, felkérte az alárendeltségébe tartozó uniós szolgálatot, hogy az vegye fel a kapcsolatot a brüsszeli magyar állandó EU-képviselettel a további lépések megvitatása érdekében.

Az egész Európai Unió energiabiztonságának növeléséhez járul hozzá a hosszú távú magyar–orosz együttműködés a nukleáris energia területén – írta Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Bizottság elnökének címzett levelében. A Kormány.hu oldalon közzétett levélben a kormányfő azt írta José Manuel Barrosónak, hogy a magyar hatóságok folyamatosan tájékoztatják a bizottságot a két ország közötti együttműködési megállapodás végrehajtásáról. A megállapodást a vonatkozó uniós szabályok figyelembevételével dolgozták ki, és külön kitérnek benne Magyarország uniós tagállamként vállalt kötelezettségeire – közölte. Hozzátette: Magyarország tisztában van azzal, hogy tájékoztatnia kell a bizottságot, és időben eleget is tesz e kötelezettségének.

A magyar kormány tavaly még novemberben és decemberben tájékoztatta az Európai Bizottságot az atomenergia békés célú felhasználása terén az Oroszországi Föderációval készülő nemzetközi együttműködési szerződésről – a dokumentum a kormány honlapján olvasható.

Lázár János államtitkár az Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) létrehozó szerződés 103-as cikkelye értelmében 2013. december 10-én keltezett levélben tájékoztatta Günther Oettingert, az Európai Bizottság energiaügyi biztosát az Oroszországi Föderációval kidolgozott nemzetközi szerződés tervezetéről.

A levélben Lázár János emlékeztette az energiaügyi biztost, hogy a magyar kormány 2013. november 26-án tájékoztatta az Európai Bizottságot arról a szándékáról, hogy együttműködési szerződést kíván kötni az Oroszországi Föderáció kormányával.

A szerződéstervezet az Oroszországi Föderációval folytatott komplex és konstruktív tárgyalások eredményeképpen az Európai Bizottság ajánlásait figyelembe véve jött létre – tájékoztatta levelében Lázár János az energiaügyi biztost, hozzátéve, hogy a felek hamarosan aláírják a szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.