Ukrajnában elkezdődött az elszámoltatás

Az országnak mintegy 35 milliárd dollár külső támogatásra van szüksége a következő két évben.

TK
2014. 02. 24. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arszenyij Avakov ideiglenes belügyminiszter hétfőn közölte, hogy Janukovicsot tömeggyilkosság vádjával akarják őrizetbe venni. A posztjáról eltávolított államfő hollétéről nem tudni biztosat, az ukrán médiában különböző értesülések láttak napvilágot. Elterjedt a híre, hogy állítólag a Krím-félszigeten van, ahol már őrizetbe is vették, ezt azonban az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nem erősítette meg.

Február 25-én, azaz kedden indul az előre hozott elnökválasztások kampánya – tájékoztatott hétfőn a központi választási bizottság (CVK) sajtószolgálata. „A kampány kedden automatikusan megkezdődik, mivel a parlament határozatában május 25-ére írta ki a választásokat” – közölte a testület.

Ledöntötték Kárpátalja utolsó köztéri Lenin-szobrát ismeretlenek hétfőre virradóra a magyar határ mellett fekvő Csapon. A négy méter magas, több tonnás emlékművet, amely a kisváros nyugdíjasotthona előtti téren állt, feltűnés nélkül döntötték le az éj leple alatt. Helyszíni beszámolók szerint sem a nyugdíjasotthon, sem a környező házak lakói nem észleltek semmi rendkívülit, de többen terepszínű ruhát viselő embereket láttak a környéken.

Vitalij Klicsko, az Ukrajnai Demokratikus Szövetség a Reformért (UDAR) párt vezetője közölte, hogy kivétel nélkül büntetés vár azokra, akiknek közük volt a „jogsértő cselekedetekhez”, a rendvédelmi szervek munkatársaira pedig átvilágítás vár. A párt sajtószolgálatának hétfői közleménye szerint Klicsko azt hangoztatta: azokat, akik az ukrán nép ellen bűnös parancsokat adtak ki, kivétel nélkül megbüntetik.

A nyugat-ukrajnai Ternopil megyében megkezdődött a hatalmától megfosztott Janukovics rendszerét támogató állami tisztségviselők elszámoltatása. Egy hétfői híradás szerint speciális bizottság világítja át a hivatalnokok, ügyészek, bírák és rendvédelmi vezetők korábbi tevékenységét.

Korábban Viktor Psonka leváltott és körözött főügyész Kijev melletti nyaralóját is lefoglalták a népi önvédelmi erők, a fényűzés ugyan elmarad a Janukovics-villában látottaktól, azért saját magát megfestette Napóleonként.

A Janukovicsot támogató Régiók Pártja frakcióvezetője, Olekszandr Jefremov a parlament frakcióinak egyeztető bizottságában közölte, hogy a korábbi kormánypárt ellenzékbe vonul. A frakció új vezetője Szerhij Tihipko lesz. Arszenyij Jacenyuk, a Haza párt frakcióvezetője ugyanott azt állította, hogy üres az államkincstár, csődbe vitték az országot. Közölte, haladéktalanul a Nemzetközi Valutaalap segítségét kell kérni.

A pénz-ügyminisztérium hétfői közleményéből az derült ki, hogy az erősen eladósodott, belpolitikai válság sújtotta Ukrajnának mintegy 35 milliárd dollár külső támogatásra van szüksége a következő két évben, és a segély első részletének egy-két héten belül meg kellene érkeznie. Jurij Kolobov ügyvezető pénzügyminiszter közölte, hogy nyugati partnereiktől – Lengyelországtól, az Egyesült Államoktól – hitel nyújtását kérték egy-két héten belül.

Dimtrij Medvegyev orosz kormányfő hétfőn Szocsiban kijelentette, hogy kételkedik az ukrán hatalom törvényességében. „Több ukrán hatalmi szerv törvényessége komoly kétségeket vált ki” – mondta hétfőn. Ukrajnában jelenleg nincs kivel tárgyalni – tette hozzá. A miniszterelnököt az Interfaksz orosz hírügynökség idézte. „Ha a Kijevben dulakodó fekete maszkos, Kalasnyikov géppisztolyokkal felszerelt embereket kormánynak lehet nevezni, akkor igen nehéz lesz ilyen kormánnyal együttműködnünk” – hangsúlyozta Medvegyev.

Julija Timosenko vasárnap kijelentette: nem akar miniszterelnök lenni.

 

Viktor Janukovics megpróbálta elhagyni az országot, de nem kapott felszállási engedélyt.

 

Moszkvának megéri kivárni, amíg Ukrajnában létrejönnek az új hatalmi struktúrák, de a Kreml addig is a szomszédos országot stabilizáló politikai erő mellett foglalhat állást – vélekedtek az Interfaksz orosz hírügynökségnek vasárnap nyilatkozó moszkvai politikai szakértők. Az orosz nagykövetet azóta hazarendelték.

Oroszország felemeli az Ukrajnából érkező árukat terhelő importvámokat, ha Kijev megköti a társulási és szabadkereskedelmi egyezményt az Európai Unióval – mondta az orosz gazdaságfejlesztési miniszter a Handelsblattnak. A német üzleti lapban hétfőn megjelent interjúban Alekszej Uljukajev kifejtette, hogy Moszkva egyáltalán nem ellenzi Ukrajna és az EU szabadkereskedelmi megállapodását, de hangsúlyozza, hogy az jelentős kockázatoknak teszi ki Oroszországot. Arra a kérdésre, hogy összeegyeztethető-e a FÁK tagjait összekötő vámunióval Ukrajna tervezett szabad kereskedelmi megállapodása az EU-val, azt mondta, hogy ezt lehetetlennek tartja, mert egymást kizáró megállapodásokról van szó. Ugyanakkor Oroszország háromoldalú tárgyalást javasol, szorgalmazza, hogy Kijev, Brüsszel és Moszkva közösen egyeztessen a kérdésről – tette hozzá Uljukajev.

Az oroszok többsége ellenzi Moszkva beavatkozását Ukrajna belügyeibe – derült ki az egyik tekintélyes közvélemény-kutató intézet legutóbbi felméréséből, amelyet a Kommerszant című napilap ismertetett hétfőn. Az Oroszországi Társadalmi Véleménykutató Központ (VCIOM) február első két napján, az ukrán ellenzék hatalomra jutása előtt végzett vizsgálata szerint a megkérdezettek 73 százaléka tartja úgy, hogy Oroszországnak „lehetőség szerint” nem kell beavatkoznia az ukrán belügyekbe.

Lengyelország kész segíteni Ukrajnának együttműködni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – jelentette ki hétfőn Radoslaw Sikorski külügyminiszter, hangsúlyozva, hogy keleti szomszédjának „új nyitásra” van szüksége.

Több százan tüntetnek hétfő reggel óta Ungváron a városháza előtt Viktor Pogorelov polgármester lemondását követelve, Beregszászon pedig Babják Zoltán polgármester és a város teljes vezetésének lemondására várnak a tiltakozók.

A kárpátaljai megyeszékhelyen hétfőre hívták össze a városi tanács rendkívüli ülését, amelyen a képviselőknek a polgármester további sorsáról kell szavazniuk. Mivel az ülésen nem jelentek meg a korábban Ukrajnában kormányzó Régiók Pártjának (PR) képviselői, egyelőre nincs meg a szavazáshoz szükséges létszám.

Bukarest új, európai rendelkezést vár Ukrajnától a kisebbségek védelmében a vasárnap eltörölt nyelvtörvény helyett – derült ki Victor Ponta kormányfő hétfői nyilatkozatából. A román miniszterelnök hangsúlyozta: kormánya a többi uniós ország álláspontjához csatlakozva üdvözli a vérontás megfékezését, támogatja Ukrajna demokratikus fejlődését és európai közeledését, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy az eltörölt nyelvtörvény helyét minél hamarabb egy európai rendelkezés váltja fel, a román nyelvre és az ukrajnai román kisebbségi jogokra vonatkozóan. „Megértjük a feszült politikai helyzetet, de úgy vélem, Ukrajnának előre kell lépnie a demokratizálódás és európai szabványok betartása terén, s ezek között a kisebbségi jogok betartása és a román nyelv védelme rendkívül fontos számunkra” – mutatott rá.

 

Az ukrán parlament vasárnap eltörölte az államnyelvvel kapcsolatos, a kisebbségi nyelvek használatára vonatkozó törvényt. A 2012. augusztus 10-én életbe lépett jogszabály hivatalosan engedélyezte a kétnyelvűséget azokban a régiókban, ahol az adott nemzeti kisebbség lélekszáma meghaladja a lakosság tíz százalékát.

 

Ukrajna délnyugati térségében, a Romániával határos Csernivci megyében (Bukovina északi részén) mintegy 180 ezer lakos anyanyelve a román, amelyet a jogszabály hatályba lépése óta számos községben regionális nyelvként ismertek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.