Orosz haditengerészek lepték el a Kercsi-szorost

Az orosz hadiflotta katonái jelentek meg az Ukrajnát Oroszországtól elválasztó Kercsi-szoros kompátkelőjénél.

MNO
2014. 03. 01. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dél-krími Feodoszija kereskedelmi kikötőjébe szombaton befutott a Zubr orosz deszant hajó, amely nem tartozik a Szevasztopolban állomásozó orosz Fekete-tengeri Flotta kötelékébe – jelentette helyi forrásokra hivatkozva a liga.novosztyi ukrán hírportál. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a légpárnás hajó azonosító jelzések nélkül érkezett a kikötőbe.

Újságírók Feodoszijában azt is elmondták, hogy hackerek megbénították az összes helyi hírportált, így azok nem elérhetők. Beszámolójuk szerint kiiktatták az összes webkamerát, amelyek korábban a város és a kikötő különböző pontjait mutatták. Mint az Ukrainszka Pravda ukrán hírportál megjegyzi, a Zubr partraszálló hajó tengerészgyalogosok és páncélos technika szállítására egyaránt alkalmas. Az Ukrainszka Pravda emlékeztetett arra, hogy pénteken Ukrajna légterét megsértette nyolc Il-76-os orosz katonai szállító repülőgép és tíz helikopter. Az ukrán határőrség közben közölte, hogy az ország tengeri védelmét ellátó hajók az elrendelt harckészültség keretében kifutnak a tengerre.

Petro Poroshenko független ukrán parlamenti képviselő szerint a március 30-ára tervezett krími népszavazás teljesen törvénytelen.

Összetűztek oroszbarát aktivisták és az új ukrán kormány hívei szombaton a kelet-ukrajnai Harkivban. Az Interfax hírügynökség jelentése szerint az orosz szimpatizánsok megpróbálták bevenni a helyi kormányzati adminisztráció épületét, azon kívül pedig ezrek gyűltek össze. Néhányan be is tudtak törni, és felhúzták az orosz zászlót.

Az orosz hadiflotta katonáinak nagyobb csoportja jelent meg az Ukrajnát Oroszországtól elválasztó Kercsi-szoros kompátkelőjénél ukrán oldalon – közölte honlapján az ukrán határőrség. Az orosz katonák a „Krím-Kaukázus” elnevezésű határátkelő szolgálati területén gyülekeznek.

Az Ukrinform hírügynökség szerint az orosz haditengerészek szombatra virradó éjjel teherautókon érkeztek a kompátkelőhöz, amely a Krímet Oroszország Krasznodari területével köti össze. „Kétszáz emberről van szó, géppisztolyokkal és könnyű géppuskákkal vannak felszerelkezve, azonosítani nem hajlandóak magukat. Kétséget kizáróan orosz egyenruhában vannak, azonosító jelet azonban nem viselnek” – mondta el egy kercsi forrás.

A Kercsi-szoros orosz oldalán egyelőre nem tapasztalható csapatösszevonás.

Az orosz parlament alsóháza szombaton arra kérte Vlagyimir Putyin államfőt, hogy hozzon intézkedéseket a krími helyzet stabilizálására. Szergej Nariskin, az alsóház elnöke az Interfax hírügynökség jelentése szerint kijelentette: az állami duma azt kéri az elnöktől, hogy használjon fel minden lehetőséget a lakosságnak az önkénytől és az erőszaktól való megvédése érdekében.

Nem sokkal később Valentyina Matvijenko, a felsőház elnöke nyilatkozatában úgy fogalmazott: nem zárhatja ki, hogy Oroszország korlátozott létszámú katonai erőt küld a Krím félszigetre az orosz fekete-tengeri flotta, valamint az ott élő oroszok védelmére.

A felsőház elnöke nem utalt arra, hogy ezzel kapcsolatban született-e már bármilyen döntés. Hozzátette ugyanakkor: a csapatküldés lehetséges annak nyomán, hogy a Krími Autonóm Köztársaság új miniszterelnöke segítséget kért Vlagyimir Putyin orosz államfőtől.

Eközben az Európai Bizottság egy berlini rendezvényén Ukrajna területi egysége mellett emelt szót Angela Merkel német kancellár, aki úgy fogalmazott: „Aggodalommal tölt el bennünket az, ami most a Krímben történik.” A kancellár hozzátette, telefonos kapcsolatban van a kijevi hatalom képviselőivel, Oroszországgal és Barack Obama amerikai elnökkel.

„Minden, amit Oroszország a Krímben tesz, teljes összhangban kell, hogy álljon Ukrajna területi integritásával és szuverenitásával és a fekete-tengeri orosz flottáról szóló szerződésekkel” – mondta Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter.

Párizsi jelentések szerint Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök ugyanezt hangsúlyozva azt mondta: tiszteletben kell tartani Ukrajna területi integritását.

Felhúzták oroszbarát tüntetők az orosz zászlót az ukrán lobogó helyére a kelet-ukrajnai Donyeck megyei adminisztráció épületén, miután megrohamozták azt, de nem tudtak bejutni – írta a Lenta.ru híroldal helyi forrásokra hivatkozva.

Az AFP francia hírügynökség arról számolt be, hogy több mint tízezer ember tüntet az új kijevi kormány ellen Donyeckben, a leváltott Viktor Janukovics elnök fellegvárában, orosz nemzeti zászlókat lobogtatva. „Oroszország, Oroszország” – skandálták a tüntetők, a rögtönzött emelvényre felhívott szónokok pedig kijelentették, hogy támogatják Krím törekvését az Oroszországhoz való csatlakozásra.

A helyszínen szórólapokat osztanak, amelyek „a kijevi hatalommal szembeni engedetlenségre” szólítanak. Az egyik 40 év körüli tüntető az AFP-nek kijelentette, fel vannak háborodva a Kijevben történt eseményeken. „Nem hagyjuk, hogy nacionalisták tegyék be lábukat a városunkba.”

Az orosz parlament alsóháza szombaton arra kérte Vlagyimir Putyin államfőt, hogy hozzon intézkedéseket a krími helyzet stabilizálására. Szergej Nariskin, az alsóház elnöke az Interfax hírügynökség jelentése szerint kijelentette: az állami duma azt kéri az elnöktől, hogy használjon fel minden lehetőséget a lakosságnak az önkénytől és az erőszaktól való megvédése érdekében.

A Krím fontos objektumainak védelmébe a félsziget kormánya bevonja az orosz Fekete-tengeri Flotta katonáit – közölte szombaton az autonóm terület oroszbarát miniszterelnöke. Szerhij Akszenov a krími kormány ülését megnyitva úgy tájékoztatott, hogy együttműködést alakítottak ki a Fekete-tengeri Flottával a létfontosságú létesítmények védelme érdekében.

„A csoportok együtt dolgoznak, biztos vagyok benne, hogy el tudják látni a közrend védelmének feladatait” – fogalmazott Akszenov az Ukrainszka Pravda ukrán hírportál szerint. A miniszterelnök azt mondta, hogy a Krímben a biztonsági szolgálat, a belügyminisztérium és a főügyészség működik, és a helyzetet ellenőrzésük alatt tartják.

Orosz erők megpróbálják ellenőrzésük alá vonni egy légvédelmi rakétaegység parancsnoki központját a dél-ukrajnai Krím-félszigeten – jelentette az Interfax hírügynökség szombaton egy ukrán katonai forrásra hivatkozva.

A jelentés szerint dél körül mintegy húsz katona hatolt be a támaszpontra a félsziget nyugati részén, Jevpatorija térségében, és megpróbálták elfoglalni azt. A hírügynökség harcokról vagy áldozatokról nem tesz említést, és azt írja, alkudozás folyik a felek között.

A menesztett ukrán elnök, Viktor Janukovics családja külföldi vagyonának a befagyasztása részben azzal is járhat, hogy visszaesik az ukrán szénexport. Ezt a figyelmeztetést a Mako Group cégcsoport adta ki, amelynek 100 százalékos tulajdonosa Olekszandr Janukovics, a leváltott elnök 40 éves fia. A Mako Group svájci leánycége, a Mako Trading Company (Switzerland) 23 országba exportál ukrán szenet. Ukrajna a világ hetedik legnagyobb széntartalékával rendelkezik a világon, amelynek a döntő része a kelet-ukrajnai Donyec-medencében található. Ukrajna a szénbányászat tekintetében a 13. legnagyobb volt 2010-ben a világon. Az Ukrajnában kitermelt szén nagyobbik részét belföldön használják fel áramtermelésre.

Március 30-án tartják meg a Krími Autonóm Köztársaság státusáról és jogköreinek kibővítéséről eredetileg május 25-re kiírt népszavazást – tájékoztatott szombaton az Ukrajnához tartozó terület oroszpárti miniszterelnökének szóvivője.

A lengyel külügyminisztérium szombati, kemény hangú állásfoglalásában hangsúlyozta: Lengyelország követeli, hogy szüntessenek be mindenfajta provokatív jellegű csapatmozgást a Krím félszigeten. A minisztérium figyelmeztetett arra, hogy bármilyen katonai döntés, amelyet az elkövetkező napokban hozhatnak, jóvátehetetlen következményekkel járhat a nemzetközi helyzetre.

Az Iránban tartózkodó Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter – mint szombati teheráni sajtóértekezletén bejelentette – az ukrajnai válság miatt lerövidíti iráni útját és hazautazik Varsóba.

„Március 1-jére virradó éjjel Kijevből irányított, ismeretlen fegyveresek megpróbálták elfoglalni a Krími Autonóm Köztársaság belügyminisztériumát” – írja az orosz külügyminisztérium szombati nyilatkozatában. „A hitszegő provokáció következtében többen megsebesültek, az önvédelmi osztagok határozott fellépése nyomán azonban sikerült elejét venni” az akciónak – hangoztatja az orosz külügy. Állítása szerint „mindez arról tanúskodik, hogy ismert kijevi politikai körök a félszigeten uralkodó helyzet destabilizációjára törekednek”.

Adósságainak törlesztésére szólította fel Ukrajnát szombaton a Gazprom orosz gázipari óriás, amelynek szóvivője a Ria Novosztyi orosz hírügynökség jelentése szerint azt mondta, hogy Kijevnek 1,55 milliárd dollár tartozása van. Amennyiben Ukrajna nem tesz eleget kötelezettségeinek, Moszkva a továbbiakban nem tud kedvezményt adni az orosz gázszállítmányokra – hangsúlyozta a vállalat szóvivője.

Oroszország azt követően biztosított kedvezményt Ukrajnának, hogy Viktor Janukovics november végén hirtelen bejelentette, hogy Kijev nem írja alá az Európai Unióval évek óta tárgyalt társulási egyezményt. A gáz ára ezer köbméterenként 268,50 dollárra csökkent a Kijevnek 2009 óta érvényben lévő mintegy 400 dollárról.

„Ismételten azzal a felhívással fordulunk Oroszországhoz, hogy vonja vissza csapatait, és tartsa be a kétoldalú megállapodásokat” – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk ukrán államfő szombaton az orosz állami hírügynökség szerint. „A Krímben kialakult válság békés és politikai eszközökkel való megoldására szólítunk” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a válságot az illetéktelen orosz jelenlét okozza az Ukrajnához tartozó autonóm területen.

Az ukrán védelmi miniszter szerint Oroszország „nemrég” további hatezer katonát vezényelt Ukrajna területére. Ihor Tenjuh válaszul riadókészültséget rendelt el az ukrán haderő krími csapatainál.

A Krímben kialakult válsághelyzet pénteki fejleményeinek összefoglalóját itt olvashatja, a tegnapi percről percre tudósításunkat pedig ezen a linken éri el.

Tájékoztatása szerint szombaton átmenetileg átvette a hadsereg, a rendőrség és a belügyi szolgálatok parancsnokságát a Krímben az autonóm köztársaság csütörtökön megválasztott oroszpárti miniszterelnöke, Szergej Akszenyov, aki segítséget kért Vlagyimir Putyin orosz elnöktől a béke megőrzésében. „A polgárok életéért és biztonságáért viselt felelősségem tudatában Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fordulok, hogy segítsen garantálni a békét és a nyugalmat a Krími Autonóm Köztársaság területén” – fogalmazott a miniszterelnök, aki azzal vádolta a kijevi kormányt, hogy megsértette a krími alkotmányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.