Mind a 193 krími, korábban az ukrán hadsereghez tartozó laktanyára és katonai létesítményre kitűzték már az orosz zászlót – jelentette be szerdán Valerij Geraszimov, az orosz hadsereg vezérkari főnöke. A krími kormány közben arról tájékoztatott, hogy az ukrán hadsereg több mint 15 ezer tisztje, illetve katonája értesítette a hatóságokat arról, hogy az orosz hadseregben kívánja folytatni a katonai szolgálatot.
Geraszimov szerint azok az ukrán katonák, akik az ukrán hadseregben akarnak maradni, arra várnak, hogy szervezetten, vonattal elhagyják a Krím félszigetet. A hadseregtábornok szerint ezek a katonák leadták fegyvereiket és nincsenek a laktanyáik területén.
A Szevasztopolban felállított ideiglenes regisztrációs irodában 1500 ukrán katona vetette magát nyilvántartásba és vár arra, hogy elhagyhassa a Krím félszigetet.
Az orosz hadsereg vezérkari főnöke azt mondta, hogy a kijevi és a moszkvai védelmi minisztérium megállapodott az ukrán katonáknak és családtagjaiknak a Krím félszigetről való elutaztatásáról. Ehhez az Oroszországhoz március 18-án csatlakozott terület hatóságai Szevasztopolban 8, Szimferopolban, Jevpatorijában és Feodoszijában 2-2 és Kercsen 1 személyszállító vagont bocsátanak a hadsereg rendelkezésére.
Valerij Geraszimov szavai szerint azt követően, hogy az ukrán katonák átlépik a határt (amelynek a létezését Ukrajna és a világ országainak többsége, valamint a nemzetközi szervezetek sem ismerik el) az ukrajnai Herszon megye Novoolekszijivka településének laktanyájában kell gyülekezniük, s onnan irányítják majd őket új állomáshelyükre.
Eközben Oroszország azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy hatóságai nem engedik ki az orosz utasszállító légitársaságok személyzetét a repülőgépekből az ukrán légikikötőkben. A moszkvai külügyminisztérium arról számolt be szerdán, hogy az ukrán határőrök nem engedték meg az orosz állami légitársasághoz, az Aeroflothoz tartozó gépek személyzetének a repülőgép elhagyását.
A tárca szerint ezzel az ukránok megsértik a nemzetközi jogot és veszélyeztetik a polgári légiközlekedés biztonságát, mert a személyzet nem pihenhet megfelelően. Az orosz külügy két tiltakozó jegyzéket is intézett Ukrajna moszkvai nagykövetségéhez.
Kedden menesztette Ihor Tenyuh ideiglenes védelmi minisztert az ukrán parlament a krími helyzettel kapcsolatos tevékenysége miatt. Tenyuh előzőleg bejelentette: megállapodtak Oroszországgal, hogy fegyverzetükkel együtt hagyhatják el a Krím félszigetet az ott állomásozó ukrán katonák. Dmitro Jaros, a Jobboldali Szektor (PSZ) vezéralakja ellenforradalmi tevékenységgel vádolta meg a belügyminisztériumot a szervezet nyugat-ukrajnai vezetőjének egy kommandós akcióban történt megölése miatt.
A Hágában, egy nemzetközi nukleáris csúcstalálkozón tartózkodó Barack Obama aggodalmának adott hangot, hogy Oroszország újabb ukrajnai területeket kebelezhet be, egyúttal pedig figyelmeztette Vlagyimir Putyint, hogy tartózkodjon ettől. Az Egyesült Államok elnöke a nyugati szankciókat is felemlegetve így fogalmazott: az orosz elnöknek „egész egyszerűen meg kell értenie, hogy döntéshelyzetbe került”.