Vége: felálltak az asztaltól az izraeliek és a palesztinok

Ezt a tárgyalások eredetileg kitűzött zárónapján jelentették be.

WA
2014. 04. 29. 20:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredmény nélkül zárultak a John Kerry amerikai külügyminiszter közreműködésével tavaly július végén megindított és kilenc hónaposra tervezett izraeli–palesztin béketárgyalások – állapította meg az AFP francia hírügynökség kedden, a tárgyalások eredetileg kitűzött zárónapján. Barack Obama amerikai elnök múlt pénteki sajtóértekezletén kijelentette: a tárgyalásokon most szünetre van szükség ahhoz, hogy mindkét fél el tudjon gondolkodni a megbékélés lehetséges módjain. Obama a jelek szerint tudomásul vette, hogy az amerikai kormány egyelőre képtelen áthidalni a felek közti szakadékot a legfontosabb vitás területeken: a biztonság, a határok, a telepépítések és Jeruzsálem kérdésében.

Mahmúd Abbász palesztin elnök kedden leszögezte, hogy kész folytatni a béketárgyalásokat, de csak, ha azokon megrajzolják a jövendő Palesztina és Izrael határait. „Ha folytatni akarjuk a megbeszéléseket, szabadon kell bocsátani a palesztin rabokat, be kell fagyasztani a telepesek építkezéseit, és három hónapon belül rendezni kell a határok kérdését” – jelentette ki a Palesztin Hatóság vezetője.

Egy magas rangú izraeli tisztségviselő erre válaszul azt követelte, hogy Abbász mondja fel a Gázai övezetet uraló Hamásszal kötött április 23-i megállapodást, amelynek alapján az eddig egymással rivalizáló két fő palesztin politikai erő, a Fatah és a zsidó állam elpusztítására felesküdött Hamász öt héten belül egységkormányt alakít.

Az izraeli politikai-biztonsági kabinet az egyezség kihirdetését követő napon felfüggesztette a palesztinokkal folytatott béketárgyalásokat.

Száeb Erekát palesztin főtárgyaló azzal vádolta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt, hogy csak ürügyként használta fel a palesztin kiegyezést, és ennek kapcsán arra szólította fel a nemzetközi közösséget: „mutassák meg Izraelnek, hogy politikai, jogi és gazdasági ára van annak, ha a telepeket és az apartheidet választja a béke helyett”.

A békemegállapodás előkészítése érdekében folytatott izraeli–palesztin tárgyalások három év szünet után, 2013 júliusában kezdődtek újra. A felek az amerikai külügyminiszter diplomáciai erőfeszítései nyomán ültek tárgyalóasztalhoz. Az izraeliek és a palesztinok megegyeztek, hogy legalább 9 hónapon át tárgyalnak majd, ezt a határidőt végül nem sikerült meghosszabbítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.