Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke a testület szerda esti ülésén adott tájékoztatást a külképviseleti szavazatok megszámlálásának jegyzőkönyvbe foglalt eredményéről. Ennek alapján a Fidesz–KDNP 2828, a Jobbik 786, az LMP 947, a DK 324, az Együtt–PM Szövetség 1064, az MSZP 257 érvényes szavazatot kapott, a többi párt ezeknél kevesebbet. A külképviseleti szavazás eredményéről készített jegyzőkönyvet a jelen lévő valamennyi tag aláírta.
A számlálás megkezdésekor Pálffy Ilona szakértői becslésekre hivatkozva azt mondta, „húsz-egynéhány” érvényes voks kell az LMP-nek ahhoz, hogy az 5 százalékos bejutási küszöb fölött maradjon, és így képviselőjelöltje mandátumot kapjon az Európai Parlamentben. Az MTI akkor úgy értesült, hogy a külképviseleteken leadott több mint hatezer szavazat közül 500-nál is több érvényes szavazat érkezett a pártra, így az biztosan a bejutási küszöb fölött marad.
A külképviseleti szavazatok számlálása szerda kora délután kezdődött a választási központban, és estére fejeződött be. Az urnák bontását és a számlálást a Nemzeti Választási Bizottság tagjai, valamint az MSZP három, az NVI mellé delegált megfigyelője felügyelte. Az urnákból és a szállítóborítékokból kibontott szavazatokat az érvényességi feltételeknek megfelelően szétválogatták, majd kézzel és szkennelőgéppel is átszámolták, az eredményt ennek alapján állapították meg, a munkát az NVI mintegy harminc munkatársa végezte.
Az EP magyarországi tagjainak választásán az ország 96 külképviseletén voksolhattak azok a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok, akik előzetesen névjegyzékbe vetették magukat. A külképviseleti névjegyzékbe 7567-en vetették fel magukat, közülük 6321-en el is mentek szavazni, vagyis a névjegyzékbe vettek 83,58 százaléka voksolt.
A külképviseletekről az urnáknak a jogszabály szerint legkésőbb csütörtök éjfélig kell megérkezniük az NVI-hez, de már szerda kora délután megérkezett az utolsó is, így nem volt akadálya annak, hogy az NVI hozzákezdhessen a külképviseleti szavazatok megszámlálásához. A 96 külképviseletről 104 urna érkezett az irodához.
Az EP-választás eredményét a 10 386 magyarországi szavazókör jegyzőkönyve és a külképviseleti szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv alapján állapítja meg a Nemzeti Választási Bizottság, várhatóan péntek délután. Három napig jogorvoslattal lehet fordulni a Kúriához ellene.
Viszont a magyarországi EP-választás előzetes végeredményét megállapította az NVI. Eszerint – a listák szavazólapi sorrendjében – az MSZP 252 751 érvényes voksot kapott (10,90 százalék), a Seres Mária Szövetségesei (SMS) 9279-et (0,40 százalék), a Fidesz–KDNP 1 193 991-et (51,48 százalék), A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt 12 119-et (0,52 százalék), a Jobbik 340 287-et (14,67 százalék), az LMP 116 904-et (5,04 százalék), az Együtt–PM Szövetség 168 076-ot (7,25 százalék), a DK pedig 226 086-ot (9,75 százalék).
A tájékoztatás szerint az 5 százalékos mandátumszerzési határ 115 974 szavazatra emelkedett, ezt az SMS és A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt nem érte el, így nem kaphattak mandátumot, a többi párt mandátumelosztása nem változott.
Ismert, a 2014-es európai parlamenti választáson az országgyűlésihez hasonlóan fölényes győzelmet ért el a Fidesz–KDNP szövetség, a huszonegyből tizenkét mandátumot húzott be. Jól látható, hogy Orbánék mögé (12 mandátum) besorolt a Vona Gábor vezette, az utóbbi időben leginkább kémügyéről híres Jobbik – megtartva három mandátumát –, utána a válságban szenvedő és a pártelnök tekintetében nagy kérdőjeles MSZP következik, a negyedik helyen pedig a Gyurcsány Ferenc által gründolt Demokratikus Koalíció. Az utolsó kettő a mérlegelésen ugyanannyit nyomott: mindkét párt két képviselőt küldhet Brüsszelbe.