A jobboldali összefogással azt szeretnék megakadályozni, hogy a Victor Ponta miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje novemberben megnyerje az elnökválasztást, és a baloldali alakulat „totális hatalomra” tegyen szert. A PSD az európai parlamenti választáson a voksok 37 százalékát kapta, az eddigi felmérések szerint pedig Ponta – ha valóban ő lesz a PSD államfőjelöltje – magabiztosan megnyerheti az elnökválasztást, bármelyik jobboldali párt jelöltjével is kerülne össze a második fordulóban.
Vasile Blaga, az EP-választáson 12 százalékot szerző PDL elnöke a PNL küldöttségével folytatott szerdai tárgyalás után bejelentette: a két párt a közvélemény-kutatások alapján dönti el, ki legyen a közös elnökjelölt. Hozzátette: a két párt fúzióját készítik elő „egy nagy jobbközép” párt létrehozása érdekében, mert a választási szövetségek nem bizonyultak hosszú életűeknek.
Az európai parlamenti választáson elért 15 százalékos eredményével elégedetlen PNL június végén rendkívüli tisztújító kongresszust tart. Klaus Johannis nagyszebeni polgármester szerdán bejelentette, hogy megpályázza a PNL elnöki tisztségét, amely Crin Antonescu hétfői lemondása nyomán üresedett meg. A legfrissebb felmérések szerint a jobboldali politikusok közül Johannisnak van a legnagyobb támogatottsága, és nem lenne teljesen esélytelen Pontával szemben, ha ő kerülne be az elnökválasztás második fordulójába.
Az összefogásba a Traian Basescu államfő védnökségével alakult, az EP-választáson 6,2 százalékos eredményt elért Népi Mozgalom Párt (PMP) nem kapott meghívót. A PNL és PDL több vezető politikusa szerint az elnöki hivatalból tíz év után távozó Basescu kompromittálná a választók előtt a jobboldali összefogást, és az elnöki párt több szavazót riasztana el, mint amennyit hozna a jobboldal közös elnökjelöltjének.
Basescu tavaly tavasszal búcsút intett a PDL-nek, amelynek éléről államfővé választották, miután a párt nem az általa javasolt Elena Udreát választotta elnökévé. Az azóta létrehozott „elnöki párt” a PDL törvényhozóinak és választóinak egy részét csábította el.
A liberálisok sem tudják elfelejteni Basescunak azt, hogy államcsínnyel vádolta és pojácának nevezte Antonescut. Vasile Blaga újságírói kérdésre erről annyit mondott: a két nagy párt egyesülése a cél, ha kisebb pártok is akarnak csatlakozni a jobboldali összefogáshoz, utólag ők is beolvadhatnak.
2011-ben jött létre a PSD és a PNL szövetségéből a Szociálliberális Unió (USL). Az USL képviselői 2012 tavaszán bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták a jobbközép kormányt, majd a nyári önkormányzati és a téli parlamenti voksoláson több mint kétharmados felhatalmazást szerzett. Az ezt követő hónapok gyakorlatilag a koalíción belüli liberális–szocdem harcokkal, valamint a Victor Ponta kormányfő és Traian Basescu elnök közti villongásokkal teltek. Vélhetően a közelgő államfőválasztás és EP-választás miatt idén tavasszal az USL szétesett, és a liberálisok helyére az RMDSZ ugrott be.