A vasárnapi választás után biztos kitör a háború

Május 25-én új európai parlament alakul, az MNO többrészes sorozatban jár utána az esélyeknek.

Kovács András
2014. 05. 21. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai parlamenti választási esélylatolgatónk I. részében Horvátországot és Szlovéniát vettük górcső alá, ahol a jobbközép erők szerezhetik a legtöbb mandátumot. A II. részben a német nyelvterület államaiban néztünk körül, míg a harmadik részben a szlovákiai magyarság esélyeit is elemeztük.

A novemberi elnökválasztás előtti legfontosabb erőpróba lesz a május 25-i európai parlamenti választás Romániában, ahol a politikai élet gyakorlatilag 2012 tavasza óta folyamatos forrongásban van. Keleti szomszédunkban 2008-ban került hatalomra a jobbközép Demokrata Liberális Párt (PDL) vezette kabinet, amely a legsúlyosabb válság éveiben vezette Romániát. A PDL népszerűsége ennélfogva 20 százalék alá esett, ráadásul ezzel egy időben létrejött a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a román Szociáldemokrata Párt (PSD) összefogása Szociálliberális Unió (USL) néven.

Az USL képviselői még 2012 tavaszán egy bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták a jobbközép kormányt, majd a nyári önkormányzati és a téli parlamenti voksoláson több mint kétharmados felhatalmazást szerzett a párt. Az ezt követő hónapok gyakorlatilag a koalíción belüli liberális és szocdem harcokkal, valamint a Victor Ponta miniszterelnök és Traian Basescu elnök közti villongásokkal teltek. Vélhetően a közelgő elnökválasztás és EP-választás miatt idén tavasszal az USL szétesett, és a liberálisok helyére az RMDSZ ugrott be.

Romániában az elnöki párt bejegyzése és az USL ez év eleji felbomlása átrendezte a választói szimpátiákat, a jobboldali államfő és a szociáldemokrata miniszterelnök pedig egymás elleni csatározásukkal segítik pártjaikat – derült ki egy friss közvélemény-kutatásból. Az INSCOP intézet arról készített felmérést május első hetében, hogy melyik pártra szavaznának a román állampolgárok a május 25-i európai parlamenti (EP-) választáson.

A PSD, amely két kisebb kormányzati szövetségesével indít közös listát, a voksok 40,7 százalékára számíthat. A liberális PNL a szavazatok 16,9 százalékát szerezhetné meg. A jobbközép PDL támogatottsága 11,3 százalékra csökkent, míg a Traian Basescu államfő védnökségével alakult Népi Mozgalom Párt (PMP) a voksok 10,2 százalékára jött fel. Az RMDSZ 5,2 százalékkal, a Mihai Razvan Ungureanu volt miniszterelnök vezette Polgári Erő pedig 5,1 százalékkal lépheti át a választási küszöböt.

Az erdélyi magyarság szempontjából is sorsdöntő jelentősége van a mostani voksolásnak. Mint ismert, a 2007-es EP-választáson az RMDSZ mellett Tőkés László független jelöltként indult. Sokan tartottak attól, hogy a versenyhelyzet révén egyetlen képviselője sem lesz a romániai magyarságnak, de végül Tőkés mellett két RMDSZ-es politikus is bejutott az uniós testületbe. 2009-ben egységesen mindenki felsorakozott az RMDSZ mögé, aminek az eredménye három EP-mandátum lett.

A mostani választás előtt sokáig úgy tűnt, ismét megosztottan indul az EP-mandátumokért az erdélyi magyar közösség, de végül csak az RMDSZ száll ringbe. A pártnak ez lesz az első alkalom, hogy visszajelzést kapjon a választóktól arról, hogy mennyire volt jó döntés Victor Ponta mellé koalíciós társnak beállni. Az előzetes felmérések alapján az jól látszik, hogy a három mandátum megszerzésére finoman szólva is csekély az esély, sőt az ötszázalékos küszöb elérése is komoly kihívásnak tűnik, bár a részvételi arány Románia esetében is sokat nyomhat a latba.

Bulgáriában május 25-én 17 mandátum sorsáról döntenek majd az ottani állampolgárok az ország történetének harmadik EP-választásán. 2007-ben a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) nevezetű jobbközép alakulat diadalmaskodott, amely csupán hatezer szavazattal előzte meg a szocialista pártot. Nagyon jól szerepelt akkor a szélsőjobboldali Attaka mozgalom, amely a 18 mandátumból hármat szerzett meg. 2009-ben szintén a GERB diadalmaskodott.

A vasárnapi EP-választás egyértelműen a tavalyi parlamenti voksolásnak a visszavágója lesz, amelyet bár a GERB nyert, de nem sikerült elég mandátumot szereznie, így jelenleg a szocialisták és egy kisebb liberális párt a szélsőjobboldali Attaka hallgatólagos támogatásával irányít egy kisebbségi kormányt. Egyelőre úgy tűnik, a szocialisták megerősíthetik a pozíciójukat, mivel jelenleg a szavazók 23 százalékának, míg a GERB csak a 21 százalékának a bizalmát bírja. A baloldallal való hallgatólagos együttműködés egyértelműen csak az Attakának ártott, mert tavaly még a szavazatok 7,3 százalékát szerezték meg, míg most a felmérések csak 2,5-3,5 százalékot jeleznek nekik előre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.