Végleg eltűnhet a süllyesztőben az egykori kormánypárt

Május 25-én új európai parlament alakul, az MNO többrészes sorozatban jár utána az esélyeknek.

Kovács András
2014. 05. 20. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai parlamenti választási esélylatolgatónk I. részében Horvátországot és Szlovéniát vettük górcső alá, ahol a jobbközép erők szerezhetik a legtöbb mandátumot. A II. részben a német nyelvterület államaiban néztünk körül.

Magyarországhoz hasonlóan Szlovákiában és Csehországban is a harmadik európai parlamenti választásra kerül sor május 25-én. Csehszlovákia mindkét utódállamában fontos voksolások után döntenek az állampolgárok az uniós képviselőkről, ami nagy valószínűséggel roppant alacsony részvételt fog eredményezni. Hazánk, és a kisebbségi magyarság jövője szempontjából természetesen a szlovákiai események a fontosabbak.

Északi szomszédunkban a legutóbbi két európai parlamenti voksoláson még egy pártban indultak a magyarok: 2004-ben és 2009-ben a Magyar Koalíció Pártja 2 mandátumot szerzett. Egyébként 10 évvel ezelőtt Szlovákiában a néppárti erők szerezték meg a mandátumok többségét, míg öt évvel ezelőtt a 13 helyből ötöt a Robert Fico vezette baloldali Smer szerzett, míg a néppárti erők hatot, így akkor egyáltalán nem lehetett nyugodt a szélsőjobboldali nemzeti párttal közösen kormányzó miniszterelnök, aki 2010-ben egyébként el is vesztette a kormányrudat.

Szlovákiában Fico 2012-ben nagyon simán megnyerte az előre hozott választásokat, ráadásul koalícióra sem kényszerült a Smer. A balközép kormány első jelentős erőpróbája 2013 végén a megyei választásokon volt, ahol viszonylag nagy fölénnyel győzött a Smer, de Pozsony és Besztercebánya régióban vereséget szenvedett. Utóbbi területen Marian Kotleba szélsőséges politikus szerezte meg a megyei elnöki posztot, ami komoly figyelmeztetés volt az egész politikai elitnek.

Az a mai napig nem derült ki, hogy az idei márciusi elnökválasztáson miért is szállt ringbe Fico, mivel bár a felmérések a választás előtt folyamatosan a kormányfő magabiztos vezetését mérték, de elemzők már akkor figyelmeztettek arra, hogy egy esetleges második fordulóban a kormányellenes szavazók egyesülhetnek, így egyfajta népszavazás lehet a miniszterelnökről. Már az első kört követően lehetett látni, hogy Fico veszíteni fog, mivel támogatottsága harminc százalék alá esett, és csupán négy százalékot vert Andrej Kiska független jelöltre.

A március 29-ei második fordulóban Fico nagyon súlyos vereséget szenvedett, Kiska a szavazatok közel 60 százalékát megszerezte, így a kormányfőnek bukott politikusként kell folytatnia a munkáját. Mindezek ellenére az EP-választás toronymagas esélyese a Smer, mivel a jobboldali ellenzék továbbra is rendkívül megosztott, ráadásul az utóbbi hónapokban újabb pártok alakultak. Bár a felmérések közel 40 százalékos támogatottságot mutatnak a kormánypártnak, de az elnökválasztás tanulságai alapján, és a várhatóan alacsony részvétel mellett még akár meglepetést is okozhat.

A felvidéki magyarság voksaiért 2010 óta az MKP és a Most-Híd verseng, aminek eredményeképpen jelentősen csökkent az érdekképviselet súlya, és a folyamatos belvillongások elidegenítik a szavazókat a politikától. Az utóbbi hónapokban a Bugár Béla vezette Híd súlyos pofonokat szenvedett el, mivel a tavalyi régiós választáson az MKP megelőzte őket, ráadásul a tavaszi elnökválasztáson a Híd az MKP-val szemben nem indított saját jelöltet. A Bugárék által támogatott Pavol Hrusovsky öt százalék alatt, míg az MKP által indított Bárdos Gyula öt százalék fölött szerepelt.

A fönti események miatt egyelőre úgy tűnik, hogy szemben a 2010-es és a 2012-es parlamenti választásokkal, most jó esélye van az MKP-nak, hogy átlépje az ötszázalékos küszöböt. A felmérések azt mutatják, hogy ez sikerülni is fog nekik, azonban ha a magyarok körében alacsony lesz a részvétel, az könnyen szertefoszlathatja a párt álmait. Bugárék sem lehetnek nyugodtak, mivel több kutatás is azt mutatta, hogy nem érik el a küszöböt, de mind nekik, mind az MKP-nak az őszi önkormányzati választás lesz a legfontosabb megmérettetés.

Csehországban a tavalyi év végén hosszú idő után összehozott, meglehetősen érdekes politikai arcéllel rendelkező kabinetnek az első nagy megmérettetése lesz a május 25-ei európai parlamenti választás. Prágában tavaly igen furcsa körülmények között bukott meg a Petr Necas vezette jobbközép kormány, mivel a kabinet több tagját korrupciós ügyek miatt őrizetbe vették. Hosszú alkudozásokat követően október 25-26-án tartottak előre hozott választást, amelyet a szocdemek nyertek, de a voksoknak csupán a 20 százalékát sikerült begyűjteniük. A választás legnagyobb nyertese az Andrej Babis milliárdos vezette Igen mozgalom lett, amely a szavazatok több mint 18 százalékát söpörték be.

A választás finoman szólva sem egyértelmű eredménye újabb voksolást vetített előre, de végül a szociáldemokratáknak, az Igennek és a kereszténydemokratáknak sikerült megegyezniük a közös kormányzásról, és 2014. január 29-én Bohuslav Sobotka szociáldemokrata politikus elfoglalhatta a miniszterelnöki széket. A választások óta annyi változás történt, hogy Babis mozgalma átvette a vezetést a pártok versenyében, míg a szocdemek a második helyre szorultak.

Csehországban a 2004-es EP-választás a Polgári Demokrata Párt (ODS) nyerte, 9 mandátumot szerzett a rendelkezésre álló 24-ből. Akkor a második helyet a kommunista párt szerezte meg több mint 20 százalékos támogatottsággal. 2009-ben szintén az ODS győzött, de akkor a rendelkezésre álló 22 helyből 9 mandátumot tudott besöpörni, míg a szocdemek hetet. Nagy valószínűséggel a mostani választást az Igen fogja nyerni, és rajta kívül akár még hat párt is elérheti az ötszázalékos küszöböt. A legnagyobb vesztes az ODS lehet, amely a korábbi évtizedekben a cseh politika meghatározó szereplője volt, de könnyen lehet, hogy május 25-én nem fog mandátumot szerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.