Óriási meglepetés történhet Németországban

Május 25-én új Európai Parlament alakul, az MNO többrészes sorozatban jár utána az esélyeknek.

Kovács András
2014. 05. 19. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európai parlamenti választási esélylatolgatónk I. részében Horvátországot és Szlovéniát vettük górcső alá, ahol a jobbközép erők szerezhetik meg a legtöbb mandátumot.

A tavaly őszi parlamenti választásokat követő első nagyobb erőpróba a május 25-i európai parlamenti voksolás lesz Ausztriában. Mint ismert, 2013 szeptemberében bár a hatalmon lévő Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP) komoly veszteségeket szenvedett, de ennek ellenére hatalmon maradt a nagykoalíció. Az akkori megmérettetés legnagyobb nyertese az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), valamint az újonnan alakult liberális NEOS volt, együttesen a voksok több mint 25 százalékát gyűjtötték össze.

Nyugati szomszédunkban az EP-választás – hasonlóan a többi tagállamhoz – lényegesen kisebb jelentőséggel bír, mint akár egy önkormányzati, vagy egy parlamenti megmérettetés. A legutóbbi, 2009-es voksoláson így olyan erők is labdába tudtak rúgni, akik azóta eltűntek a politikai térképről. Öt évvel ezelőtt az ÖVP nyert a voksoláson, így a 18 mandátumból 6-ot tudott megszerezni. A legnagyobb meglepetést dr. Martin listája szállította: több mint 17 százalékot ért el az egykori újságíró alakulata.

 

 

A mostani választás előtt készült felmérések meglehetősen kiélezett versenyről számoltak be az ÖVP, az SPÖ és az FPÖ között. Hol az egyik, hol a másik alakulatot hozták ki az első helyre, nagyjából a szavazatok 20-25 százalékára számíthat a három legnagyobb alakulat. Az FPÖ támogatottságát egyébként az sem rendítette meg, hogy a párt EP-listavezetőjének, Andreas Mölzernek távoznia kellett egy a Harmadik Birodalmat érintő kijelentése miatt.

A május 25-i megmérettetés egyik legnagyobb meglepetését a tavaly parlamentbe került NEOS szállíthatja, mivel támogatottsága jelenleg 11-14 százalék között mozog. A Zöldek is sokat kamatoztathatnak egy alacsonyabb részvétel esetén, mivel akár ők is elérhetik a 13 százalékos szavazatarányt. Egyelőre úgy tűnik tehát, hogy a parlamenti erőkön kívül egyetlen alakulatnak sincsen esélye bejutni az uniós testületbe.

A CDU/CSU–SPD nagykoalíciónak tavaly téli megalakulása óta – Ausztriához hasonlóan – Németországban is az első komoly megmérettetése lesz az EP-választás. Az unió legnépesebb állama 96 képviselőt delegál az Európai Parlamentbe, így egyáltalán nem mindegy, hogyan alakulnak majd az erőviszonyok. Nagy változás idén, hogy a német alkotmánybíróság eltörölte az 5 százalékos bejutási küszöböt, így most akár nagyjából egyszázalékos felhatalmazással is lehet majd mandátumot szerezni, vagyis akár a szélsőjobboldali Német Demokrata Párt is bejuthat.

Az EU legnépesebb államában a legutóbbi két EP-választást óriási fölénnyel nyerte meg az Angela Merkel vezette CDU/CSU szövetség. 2004-ben a megszerezhető 99-ből 49 mandátumot értek el, míg 2009-ben 42-t. A szocdemek öt évvel ezelőtt éppen csak elérték a 20 százalékos szavazatarányt. Németországban egyébként az alacsonyabb részvétel miatt általában a Zöldek szoktak átlag fölött szerepelni.

A mostani választás előtt készült felmérések szerint is nagy valószínűséggel sima győzelmet arat a CDU/CSU, mivel a voksok 38-40 százalékát szerezhetik meg. Merkel ebben az esetben minden bizonnyal megerősítheti a pozícióját a nagykoalíción belül, ráadásul egy súlyos vereség akár olyan folyamatokat is elindíthat az SPD-n belül, miszerint érdemes lenne otthagyni a kormányzást. A szocdemek öt éve 20 százalékot szereztek, míg most 25-27 százalékra számíthatnak, ami egyáltalán nem számít majd átütő eredménynek.

A harmadik helyért óriási verseny van a Zöldek és a posztkommunista Baloldal pártja között, mivel mindketten 10 százalék körül állnak. Az EP-választás a 2013-ban létrejött euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) nagy sikerét hozhatja. Már a tavalyi parlamenti voksoláson is éppen csak nem érték el az ötszázalékos küszöböt, de most úgy tűnik, 6-7 százalékot is szerezhetnek, ami akár több is lehet, ha a részvétel meglehetősen lanyha lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.