Totális politikai földrengést hozhat a májusi választás

Mi várható az EU legnépesebb tagállamaiban a májusi voksoláson? Íme.

Kovács András
2014. 01. 19. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a Magyarországgal határos államokban kormánypárti sikereket hozhat a májusi európai parlamenti választás, egyedül Ausztriában várható az EU-szkeptikus erők áttörésre. Sorozatunk második részében a legnépesebb tagállamok erőviszonyait vesszük górcső alá, mivel az ez országokban tartandó választások végeredménye alapvetően befolyásolja az új parlament pártpolitikai összetételét.

Németországban a tavalyi parlamenti választások visszavágója, valamint a nagykoalíció első komolyabb tesztje lesz a májusi megmérettetés. Mint ismert, a parlamenti voksolást nagy fölénnyel nyerte az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU), de egyedül nem tudott kormányt alakítani, így össze kellett állnia a szocdemekkel. A parlamentből kieső liberálisok számára kiváló alkalom lesz az EP-választás, hogy bebizonyítsák: képesek visszajutni a törvényhozásba, de komoly erőfelmérő lesz ez az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) is.

A legutolsó felmérések szerint nem sokat változtak az erőviszonyok a szeptemberi parlamenti voksolást követően. A CDU 42, az SPD 25, a Baloldal 10, a Zöldek 9, az FDP és az AfD egyaránt 4-4 százalékot érne el. Annyit biztosra lehet venni, hogy a jobbközép kormánypárt a tavasz végéig bizonyára megőrzi majd az első helyét, de az EU-ellenes szavazatok révén akár meglepetést is okozhat majd az AfD. Sokat befolyásolhat még a nagykoalíció megítélése is, ami a CDU számára visszaesést okozhat.

Csúnya vereségbe szaladhat bele az EP-választáson a kormányzó francia szocialista párt (PS), amely a hatalomra kerülése óta eltelt másfél évben nem igazán tudta bizonyítani, hogy képes csökkenteni a munkanélküliséget és ezzel egy időben felpörgetni az ország gazdaságát. Francois Hollande szocialista elnök is meglehetősen gyenge vezetőnek bizonyult, ami szintén a baloldal súlyos vereségéhez vezethet május végén.

Az elmúlt időszak nyertese azonban nem az ellenzéki mérsékelt jobbközép (UMP) lett, hanem a Marine Le Pen vezette Nemzeti Front (FN). Az euroszkeptikus erőnek nagyon jó esélye van arra, hogy megnyerje hazája EP-választását, a legfrissebb felmérések szerint a voksok 24 százalékára számíthat. Az UMP 22, a PS 19, a radikális baloldal 10 százalékot szerezhet. Franciaországban egyelőre a mérsékelt erők súlyos veresége kezd kirajzolódni.

Nagy-Britanniában jelenleg a bevándorlási kérdések állnak a politikai napirend első helyén, ami a közelgő EP-választások fényében egyáltalán nem meglepő. A konzervatív párt a külföldi munkavállalókat érintő éles kirohanásai ellenére még mindig csupán a harmadik helyen áll a pártok versenyében, ha az európai választáson való szavazói szándékokat nézzük. Ha most rendeznék a megmérettetést, a Munkáspárt 32, az EU-ellenes Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja 26, Cameronék pedig csupán 23 százalékot szereznének.


Olaszországban a tavaly hatalomra került nagykoalíciós kormány nagy tesztje lesz a májusi megmérettetés. A dél-európai országban a gazdaság egyre kedvezőbb helyzetben van, és úgy tűnik, nem lesz szükség a nemzetközi pénzügyi szervezetek beavatkozására. A mindennapok szintjén azonban vannak gondok bőven: a munkanélküliség még mindig nagyon magas, különösen a fiatalok körében. Az Enrico Letta vezette kabinet sikeresen élte túl jobbközép Szabadság Népén belüli harcokat is, így bizakodva várhatja a voksolást.

A legfrissebb kutatások szerint a baloldali Demokrata Párt 33,9, a Berlusconi vezette Hajrá, Olaszország 21, a baloldali-populista Öt Csillag Mozgalom 20 százalékon áll. Az olaszok a történelmi hagyományok alapján is inkább a baloldali pártokat részesítik előnyben, így vélhetően a májusi voksoláson ők fogják megszerezni a legtöbb mandátumot. A radikális Északi Liga várhatóan nem éri majd el az ötszázalékos küszöböt, így az EU-szkeptikusok számát Olaszország nem fogja növelni.

A szintén súlyos gazdasági gondokkal küzdő, de az utóbbi hónapokban a fellendülés jeleit mutató Spanyolországban a májusi voksolás az első komolyabb megmérettetése lesz a 2011 óta hatalmon lévő jobbközép Mariano Rajoy kormányának. Az ibériai országban továbbra is roppant magas az állástalanok száma, és az esetleges katalóniai függetlenségi népszavazás is borzolja a kedélyeket. Ha továbbra is kedvező gazdasági adatok érkeznek, akkor egyelőre úgy tűnik, a kormányzó Néppárt képes lesz a voksolás megnyerésére, mivel jelenleg 31,4 százalékon áll, míg a balközép szocialisták 28,2 százalékon.

Lengyelországban a 2007 őszén hatalomra került Donald Tusk pártja egyre nagyobb gondban van, több korrupciós ügy is napirendre került, és a gazdaság sem teljesít olyan jól, mint a korábbi években. Bár sokan elégedetlenek a jobbközép kabinettel, a lengyel szavazók nem a baloldali erők felé mozdultak, hanem inkább a radikálisabb erőket kedvelik. A májusi voksoláson a kormánnyal való elégedetlenség minden bizonnyal az EU-szkeptikus Jog és Igazságosság (PiS) eredményét fogja javítani.

Összességében a legnépesebb tagállamok közül Németországban, Olaszországban és Spanyolországban várható a kormánypártok győzelme, míg Nagy-Britanniában, Franciaországban és Lengyelországban az ellenzéki erők, valamint az EU-szkeptikus pártok sikere várható. Természetesen még a kampány előtt állunk, így e tendenciák alapvetően változhatnak meg a következő hónapokban. Az európai uniós intézményekkel elégedetlen erők áttörésének a legnagyobb esélye Franciaországban és Nagy-Britanniában van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.