Ennek nagyon nem örült 2013-ban a baloldal

2013-ban sem unatkozhatott az, aki a külföldi választásokat követte figyelemmel.

Kovács András
2013. 12. 25. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több, a nemzetközi és a hazai közvélemény figyelmét felkeltő választást tartottak 2013-ban világszerte, amelyek közül a németországi, az olaszországi és az iráni elnökválasztás emelkedett ki. Magyarország sorsát befolyásolhatja a jövőben, hogy Ausztriában továbbra is maradt a szocdem–néppárti koalíció, míg a csehországi, meglehetősen kaotikus események kapcsán megállapítható, hogy a tiszta listás választási rendszer nem mindig a legjobb megoldás.

Az idei év januárját a csehországi elnökválasztás, valamint az izraeli parlamenti voksolás tette izgalmassá. Prágában sokan Jan Fischer és Milos Zeman korábbi miniszterelnökök küzdelmét várták, de meglepetésre a második fordulóba az akkori jobbközép kormány külügyminisztere, Karel Scwarzenberg került. Zeman végül meglehetősen simán nyert, ami többek között a kormánnyal való elégedetlenségnek volt köszönhető.

Izraelben is meglehetősen izgalmas lett az előre hozott választás, mivel a szavazás napjához közeledve a Benjamin Netanjahu vezette jobboldali Likud–Jiszráel Béténu szövetség folyamatosan vesztett a népszerűségéből. A korábban még akár egypárti kormányzásban reménykedő miniszterelnöknek végül egy négypárti koalíciót kellett kötnie, amiben helyet kapott a semmiből előretörő Jesz Atid és a Hatnuah is.

Február végén az olaszok járulhattak idő előtt az urnákhoz, amely a politikai erőviszonyok totális felborulását hozta magával. Míg a felmérések viszonylag sima balközép diadalt jósoltak, addig Silvio Berlusconi óriási hajrával majdnem a maga javára fordította a versenyt. A baloldal gyenge szereplésében nagy szerepet játszott a Beppe Grillo vezette Öt Csillag Mozgalom áttörése, mivel új indulóként a voksok több mint 25 százalékát szerezték meg. Olaszország azóta is válságról válságra lavíroz, mivel nincsen olyan egyértelmű többség és felhatalmazás, ami a stabil kormányzáshoz szükséges lenne.

Március 5-én elhunyt Hugo Chavez, Venezuela elnöke, ezért áprilisban előre hozott elnökválasztást kellett tartani. Az ellenzék – bízva a karizmatikus baloldali vezér hiányában – mindent elkövetett, hogy legyőzze a kormánypárti Nicolas Madurót, de Henrique Capriles Radonski végül 250 ezer szavazattal lemaradva a második helyen végzett.

Bulgáriában az egekbe szökő rezsiárak miatt még februárban halálos áldozatot is követelő tüntetések kezdődtek, amibe bele is bukott a Bojko Boriszov vezette jobbközép kabinet, így májusban előre hozott választásokat tartottak. A voksoláson bár a Boriszov vezette alakulat szerezte meg a szavazatok relatív többségét, de a szocialisták alakítottak kormányt a szélsőjobboldali Ataka párt hallgatólagos támogatásával. A tüntetések azóta is folyamatosak a balkáni országban.

Június 14-én Iránban lezárult a Mahmud Ahmedinezsád-korszak, mivel az addigi elnök már nem indulhatott a posztjáért. A voksolást viszonylag simán Hasszán Roháni nyerte, aki kampánya során többek között a nemzetközi elszigeteltségből való kitörést nevezte meg az egyik fő céljának. Az utóbbi hónapok mérlegét látva ez sikerült is, mivel úgy tűnik, megkezdődnek a tárgyalások az ázsiai ország atomprogramjáról.

Szeptember volt az egyik legizgalmasabb hónap a választásokat tekintve az idei évben. Ausztráliában és Norvégiában a parlamenti megmérettetéseken a hosszú ideje hatalmon lévő baloldal vereséget szenvedett, ami teljes mértékben megfelelt a várakozásoknak. Németországban a szocdemek és a zöldek a Merkel-kormány leváltására készültek, de gyenge kampányuk miatt végül a CDU-CSU-nak csupán öt hely hiányzott az abszolút többség megszerzéséhez. Merkel hosszas egyeztetések után végül az SPD-vel kötött nagykoalíciót, amelynek már komoly hagyományai vannak.

Nyugati szomszédunkban roppant unalmas választási kampányt követően a szocdem–néppárti nagykoalíciónak sikerült megszereznie a többséget, de a kis pártok jelentős mértékben előretörtek. Ezenfelül ráadásul egy osztrák–kanadai milliárdos és egy kisebb liberális alakulat is a semmiből előlépve képes volt bejutni az új törvényhozásba. Ha a nagykoalíció az új ciklusban sem lesz képes gyökeresen változtatni a politikáján, akkor 2018-ban akár alapjaiban változhat majd meg az osztrák politika.

Októberben a csehországi jobbközép kormány totális összeomlása miatt kellett az urnákhoz járulni. A voksolás a megoldás helyett csak tetőzte a problémákat, mivel egyetlen pártnak sem sikerült megközelítőleg annyi mandátumot szereznie, hogy kormányzóképes legyen. Az emberek elégedetlenségét világosan mutatta, hogy két új párt is bekerült a törvényhozásba. Az ANO mozgalom pedig csupán kevesebb mint két százalékkal maradt le a győztes szociáldemokratáktól. Hosszú egyezkedések után úgy tűnik, 2014. január 6-án aláírják a koalíciós szerződést.

December a chilei elnökválasztással zárult, amely a várakozásoknak megfelelően a baloldali jelölt győzelmét hozta. A szavazatok 62,1 százalékával Michelle Bachelet diadalmaskodott, ellenfele – és gyerekkori barátnője –, Evelyn Matthei jobboldali jelölt a szavazatok 37,8 százalékát kapta. Chile történetében azért is volt érdekes a jelenlegi elnökválasztás, mert Bachelet személyében először választottak olyan elnököt Augusto Pinochet óta, aki korábban már volt államfő: a politikus első alkalommal 2006 és 2010 között állt a dél-amerikai ország élén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.