Horvátország megrengette Európát

Visszatért Chile élére az egykori baloldali elnök, a horvátok megrengették Európát.

Kovács András
2013. 12. 22. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világot sorsát befolyásoló választást nem tartottak decemberben, de így is tartogatott néhány érdekességet némely voksolás. Horvátországban a római katolikus egyház kezdeményezte azt a referendumot, amelyben arról lehetett szavazni, hogy az alkotmány megváltoztatásával házasságot csak férfi és nő köthet. A 4,2 milliós országban sikerült több mint 750 ezer aláírást összegyűjteni, így december 1-jén sor került a szavazásra. A végleges eredmények szerint a horvátok 65,87 százaléka támogatta az alkotmánymódosító javaslatot. A választásra jogosultak 37,9 százaléka járult az urnák elé december első napján, hogy arról döntsön: akarja-e, hogy az alkotmány a házasságot a keresztény felfogás szerinti, egy férfi és egy nő közötti életközösségként határozza meg. A döntés azt is jelenti, hogy Horvátország alkotmányos szinten zárja ki az azonos neműek házasságának lehetőségét.

Horvátország július óta tagja az Európai Uniónak, a Jutarnji list című zágrábi napilapnak nyilatkozó elemzők szerint viszont ezzel az alkotmánymódosítással az ország inkább a Balkán, mint Nyugat-Európa felé közeledett. Zarko Puhovski politikai elemző szerint „Horvátország – Lengyelországgal, Magyarországgal, Bulgáriával és Romániával együtt – az Európai Unió keleti szárnyán marad. Ez önmagában véve nem tragikus, de bebetonoz egy helyzetet.”

December 15-én Türkmenisztán történetének az első többpárti választását tartották, bár a kormánypárttal szembeni alakulat is Gurbanguly Berdimuhamedow elnökhöz volt lojális. A voksoláson a szavazók több mint 90 százaléka jelent meg, és a várakozások szerint a Berdimuhamedow alakulata szerezte meg a mandátumok túlnyomó többségét.

Michelle Bachelet szocialista jelölt nyerte meg a december 15-ei chilei elnökválasztást: a leadott szavazatok 62,1 százalékát szerezte meg a második fordulóban. A részvételi arány 41 százalékos volt, még gyengébb, mint az első fordulóban, amikor a szavazásra jogosultak fele adta le a voksát.

Bachelet ellenfele, a konzervatív Evelyn Matthei a szavazatok 37,8 százalékát szerezte meg. Matthei elismerte vereségét, és gratulált ellenfelének. Először fordult elő, hogy két nő, ráadásul két gyerekkori játszópajtás mérkőzött meg az elnökségért Chilében.

A győztes 2006 és 2010 között már egyszer volt államfő. Ezúttal az Új Többség nevű, meglehetősen vegyes összetételű – kereszténydemokrata, szociáldemokrata, szocialista és kommunista – szövetség jelöltjeként indult. Evelyn Mattheit a Szövetség Chiléért nevű jobboldali tömörülés támogatta.

Végül érdemes megnézni, hogy jövőre mire számíthatunk, mely országokban kerülhet sor sorsdöntő választásra. A legnagyobb figyelemmel minden bizonnyal a világ legnépesebb demokráciáinak szavazását fogják figyelemmel kísérni. Indiában parlamentet, Indonéziában elnököt, Brazíliában parlamentet és elnököt, az Egyesült Államokban novemberben félidős voksolást tartanak majd. Nem túlzás azt állítani, hogy e szavazások eredménye akár alapjaiban változtathatják meg a világ geopolitikai viszonyait.

Magyarország térségében a szlovákiai és a romániai elnökválasztásnak lehetnek komoly hatásai, de a Bosznia-Hercegovinai parlamenti voksolás is hozhat még meglepetéseket. Európa egyik vezető hatalmában sem rendeznek parlamenti választást, de a belga vagy éppen a svéd voksolás minden bizonnyal komoly publicitást kap majd.

Nagyrészt ellenzéki győzelmeket hoztak az októberben tartott parlamenti és elnökválasztások világszerte. A baloldal Luxemburgban és Csehországban is előretört, de a kormányalakítás mindkét országban kemény dió lesz.

 

A mély gazdasági válságban lévő Portugáliát leszámítva a baloldal folyamatos vereségeket szenvedett a szeptemberi parlamenti választásokon. Ausztráliában, Németországban és Norvégiában súlyos pofonokba szalad bele a balközép tábor, de Angela Merkelnek könnyen lehet, hogy szüksége lesz a szocdemekre, Ausztriában pedig maradhat a nagykoalíció.

 

Augusztusban csupán a Maliban tartott elnökválasztási második forduló keltette föl az érdeklődést a külföldi választásokat figyelők körében. A hányattatott sorsú országban az egykori miniszterelnök a szavazatok több mint 77 százalékát szerezte meg.

 

Fölényes győzelmeket, de meglepő bukásokat is hoztak a júliusi parlamenti és elnökválasztások, amelyeket világszerte tartottak. Mivel sem Európában, sem Észak-Amerikában nem tartottak országos választást, így jóval kisebb figyelem irányult ezekre a megmérettetésekre, leszámítva a japán felsőházi választásokat, ahol gyakorlatilag porrá zúzták a baloldali ellenzéket.

 

Kormányváltásokat és egyben a világpolitikát a későbbiekben alapvetően átformáló változást is hoztak a júniusi választások világszerte. Olaszországban és Albániában a baloldali erők diadalmaskodtak, míg Iránban nyolc év után véget ért az Ahmedinezsád-korszak, az új elnök békülékenyebb hangot ütött meg a Nyugattal.

 

Bulgáriában és Pakisztánban kormányváltást hozott a májusi parlamenti választás, míg Nagy-Britanniában az unióból való kilépést szorgalmazó függetlenségi párt előretörését regisztrálhattuk.

 

A kormányzó baloldali erők vereségével zárultak az áprilisi külföldi választások, amelyek közül az izlandi parlamenti és az első horvátországi európai parlamenti voksolás emelkedett ki. A Venezuelában és Montenegróban tartott elnökválasztásokon bár a kormányzó baloldali jelöltek futottak be, de sikerük lényegesen kisebb arányú volt, mint azt várták.

 

Jobboldali és baloldali sikereket egyaránt hoztak a márciusban világszerte tartott elnök-, parlamenti, vagy éppen önkormányzati választások. Ausztriában megkezdődött az idei választási menetelés, amelynek a végén új parlamentet választanak a „sógorok”, míg Svájcban népszavazáson döntöttek a mértéktelen javadalmazások elharapózásának megakadályozásáról.

 

Kormányváltások, fényes győzelmek, valamint egy elképesztő patthelyzet jellemezte a februárban tartott választásokat világszerte. A legnagyobb figyelmet az olaszországi választások kapták, ahol csúfosan megbukott Mario Monti, a helyi Bajnai Gordon mozgalma, valamint Silvio Berlusconi ismételten vert helyzetből állt föl.

 

Meglehetősen izgalmas változások történtek a világ választási térképén 2013 januárjában, mivel új elnöke lett Csehországnak, valamint eléggé összekuszálódott a kép Izraelben. Ausztriában a sorkötelezettség fenntartására voksoltak, míg Bulgáriában a többség szeretett volna egy új atomerőművet, de a referendum érvénytelen lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.