A kormánypárt porrá zúzta baloldali ellenzékét

Gyakorlatilag megsemmisítette a baloldali ellenzéket a kormányzó konzervatív Liberális Demokrata Párt a japán felsőházi választásokon.

Kovács András
2013. 08. 04. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A júliusban tartott külföldi országokban tartott választások nem hoztak túl sok izgalmat az érdeklődök számára. A legnagyobb figyelmet a japán felsőházi választások váltották ki, ami a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) számára a korábbi hónapok gazdaságélénkítő politikájának a tesztje volt. Végül magabiztos győzelmet aratott, és többséget szerzett az LDP és koalíciós partnere, a buddhista Új Komeitó a július 21-én tartott voksoláson.

Az eddig a legnagyobb felsőházi frakcióval rendelkező, 2009 és 2012 között kormányon lévő, de a decemberi alsóházi választásokon súlyos vereséget szenvedő balközép Japán Demokrata Párt mindössze 17 mandátumot szerzett. A populista Japán Restaurációs Párt is gyengén szerepelt, 8 képviselője jutott be a felsőházba. Elemzők szerint az LDP győzelme véget vethet a 2006 óta tartó politikai instabilitásnak Japánban, amely időszakban évente váltották egymást a miniszterelnökök.

Sokan attól tartanak, hogy Abe Sinzó miniszterelnök felhatalmazásának megerősítését követően nacionalista, megosztó politikába kezd, és a gazdasági reformok helyett az alkotmány módosítására, a hadsereg megerősítésére és az ország múltjának újraértelmezésére fog összpontosítani. A kormányfő közölte, hogy „mély társadalmi vitát” akar kezdeményezni az alkotmány módosításáról. Az LDP tavaly közzétett egy Abe vezetésével készült alkotmány-tervezetet, amelyet civil szervezetek részéről heves bírálatok értek, amiért az egyéni jogok helyett a közösség felé való kötelességeket hangsúlyozza, s módosítaná a háborút és hadsereg fenntartását tiltó kilencedik cikket.

Július 27-én Kuvaitban járulhattak az urnához a szavazók, ahol a kisebbségben élő síiták elvesztették eddigi parlamenti helyeiknek több mint felét, a liberálisok viszont hozzájutottak néhány helyhez. Az egykamarás, 66 tagú nemzetgyűlés (Madzslisz al-Umma) ötven olyan helye közül, amelyet szavazásra bocsátanak, a síiták nyolcat nyertek el. A lakosság 20-30 százalékát kitevő síiták a tavaly novemberi választásokon még 17 helyhez jutottak, ami rekordnak számított az esetükben.

Mindössze nyolc hónapon belül ez már a második törvényhozási választás volt az olajállamban, 2006 óta pedig a hatodik. A részvétel most jóval magasabb volt: 52,5 százalék a tájékoztatási minisztérium közlése szerint, szemben a decemberi 40-nel (az volt az eddigi negatív rekord). A jelentős növekedés oka olyan törzsek szavazóinak a részvétele, amelyek bojkottálták az előző voksolást.

Július 29-én a polgárháborút lezáró Maliban tartottak elnök-és parlamenti választást, amelyen Ibrahim Boubacar Keita egykori kormányfő győzött a voksok 39,2 százalékával. Soumalia Cissé korábbi pénzügyminiszter a szavazatok 19,4 százalékával a második lett, így ő lesz az augusztus 11-ei második fordulóban Keita kihívója. A harmadik helyen a legnagyobb párt, a Szövetség a Mali Demokráciáért (Adéma) vezetője, Dramane Dembélé végzett, aki a voksok 9,6 százalékát gyűjtötte be.

Az elnökválasztás tétje volt, hogy helyreállítsa a törvényes, alkotmányos rendet a 2012. márciusi puccs után. Az ezt követő zűrzavaros időkben került Mali északi része – eleinte a tuareg népcsoporttal együttműködve, majd azt is háttérbe szorítva – különböző, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel szövetséges iszlamista csoportosulások uralma alá. Ez utóbbiak később megindultak dél felé, az egész ország elfoglalására. Ennek veszélyét hárította el Franciaország január eleji katonai beavatkozása, amellyel sikerült kiszorítani a terroristákat.

Július 30-án új elnököt választott a pakisztáni parlament Mamnún Huszain üzletember személyében. Az új elnök személyéről a nemzeti parlament és a tartományi gyűlések tagjai szavaztak. Huszain könnyedén megszerezte a megválasztásához szükséges voksokat. A szavazáson végül egyetlen ellenfele volt, Vadzsihuddin Ahmed, a legfelsőbb bíróság egykori tagja, aki Imran Hán politikussá avanzsált krikettsztár pártját (Pakisztáni Mozgalom az Igazságosságért) képviselte. Aszif Ali Zardari jelenlegi pakisztáni elnök szeptember 8-áig marad hivatalában.

Elemzők szerint a 73 éves Huszain „könnyűsúlyúnak” számít a politikában, Navaz Sarif miniszterelnök éppen emiatt választotta őt a párt elnökjelöltjének abban a reményben, hogy nem próbálja majd a kormányfőt megkerülni, s elfogadja az államfői poszt ceremoniális jellegét. A kormányfő abban is bízik, hogy az új államfő üzleti háttere segítheti a súlyos válságba került pakisztáni gazdaság fellendítését.

Kormányváltásokat és egyben a világpolitikát a későbbiekben alapvetően átformáló változást is hoztak a júniusi választások világszerte. Olaszországban és Albániában a baloldali erők diadalmaskodtak, míg Iránban nyolc év után véget ért az Ahmadinezsád-korszak, az új elnök békülékenyebb hangot ütött meg a Nyugattal.

 

Bulgáriában és Pakisztánban kormányváltást hozott a májusi parlamenti választás, míg Nagy-Britanniában az unióból való kilépést szorgalmazó függetlenségi párt előretörését regisztrálhattuk.

 

A kormányzó baloldali erők vereségével zárultak az április külföldi választások, amelyek közül az izlandi parlamenti, és az első horvátországi európai parlamenti voksolás emelkedett ki. A Venezuelában és Montenegróban tartott elnökválasztásokon bár a kormányzó baloldali jelöltek futottak be, de sikerük lényegesen kisebb arányú volt, mint azt várták.

 

Jobboldali és baloldali sikereket egyaránt hoztak a márciusban világszerte tartott elnök-, parlamenti, vagy éppen önkormányzati választások. Ausztriában megkezdődött az idei választási menetelés, amelynek a végén új parlamentet választanak a „sógorok”, míg Svájcban népszavazáson döntöttek a mértéktelen javadalmazások elharapózásának megakadályozásáról.

 

Kormányváltások, fényes győzelmek, valamint egy elképesztő patthelyzet jellemezte a februárban tartott választásokat világszerte. A legnagyobb figyelmet az olaszországi választások kapták, ahol csúfosan megbukott Mario Monti, a helyi Bajnai Gordon mozgalma, valamint Silvio Berlusconi ismételten vert helyzetből állt föl.

 

Meglehetősen izgalmas változások történtek a világ választási térképén 2013 januárjában, mivel új elnöke lett Csehországnak, valamint eléggé összekuszálódott a kép Izraelben. Ausztriában a sorkötelezettség fenntartására voksoltak, míg Bulgáriában a többség szeretett volna egy új atomerőművet, de a referendum érvénytelen lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.