Történelmi pillanat: nagyon elverték a baloldalt

2004-ben másodszor is a jobbközép erők győztek az európai parlamenti választáson.

Kovács András
2014. 05. 13. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO többrészes sorozatban mutatja be az EP-választások történetét, a külföldi országok mellett Magyarországot is górcső alá vesszük. Az 1979-es, az 1984-es és az 1989-es voksolást a szocialisták nyerték meg, ráadásul 1994-ben sem tudott nyerni a jobboldal. 1999-ben fordult a kocka.

 

A 2004-es EP-választásokat már a tíz új taggal kibővült unióban rendezték meg június 10–13. között. A 25 tagból álló Európai Unió polgárai már 732 fős parlamentbe választották meg a képviselőket. A választáson 342 millióan szavaztak, ami 45,6 százalékos részvételi aránynak felelt meg. A legmagasabb részvétel Belgiumban (90,81 százalék), míg a legkisebb Szlovákiában (16,96 százalék) volt.

A választást ismételten az Európai Néppárt nyerte meg, 268 helyet szerezve, míg az Európai Szocialisták 218 mandátumot értek el. A harmadik helyen a liberálisok (88), a negyediken a zöldek (42), az ötödiken a kommunisták (41) végeztek. Az euroszkeptikusok 37, míg a nemzeti konzervatívok 27 képviselői helyet értek el.

A nagyobb tagállamok közül Nagy-Britanniában konzervatív siker született. 28 konzervatív képviselő mellett a kormányzó Munkáspárt csak 19 helyet tudott szerezni. Franciaországban a választók jelentősen megbüntették a jobboldali kormányzatot, mivel a szocialisták 31 helyével szemben csupán 17-et tudtak szerezni. Németországban a Gerhard Schröder vezette baloldali kormány súlyos vereséget szenvedett, mivel a CDU–CSU 49, míg a szociáldemokraták 23 mandátumot szereztek.

Spanyolországban a 2004. márciusi kormányváltás után, amelyen az addig kormányzó Néppárt elveszítette a választást, az EP-voksoláson ugyanannyi (24) mandátumot szerzett, mint a szocialisták. Olaszországban egyik politikai oldalnak sem sikerült jelentős fölényre szert tennie, de összességében a baloldal győzött.

Nyugat-Európával szemben a tíz újonnan csatlakozó országban lényegesen alacsonyabb volt a részvétel. A közép-európai államokban a kormányzó pártok nagyrészt vereséget szenvedtek, kivételként Szlovákiát lehet megemlíteni, ahol kifejezetten jól szerepeltek. Magyarországon az MSZP nagyarányú vereséget szenvedett az ellenzéki pártoktól, de mandátumszámban nem volt jelentős a különbség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.