Voksoljon igennel, ha 5550 forintos órabért szeretne

Svájcban ismét húsba vágó kérdésekről döntenek vasárnap az állampolgárok.

Kovács András
2014. 05. 17. 9:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem meglepő módon május 18-án vasárnap újabb népszavazást tartanak Svájcban, mégpedig többek közt a fix minimumórabér bevezetéséről. A svájci üzletemberekben gyakorlatilag megfagyott a vér, amikor megtudták, hogy a kezdeményezők körülbelül óránként 5550 forintnak megfelelő minimumjuttatást biztosítanának minden munkavállalónak. Egyébként ha a kezdeményezés sikerrel járna, akkor az alpesi országban lenne a világon a legmagasabb minimumórabér.

A legfrissebb felmérések szerint nem kell aggódniuk a cégvezetőknek, mivel a gfs.bern kutatóintézet által publikált elemzés azt mutatta, hogy az állampolgárok 64 százaléka elveti a kezdeményezést, amelyet a szakszervezetek, a szocialisták és a zöldek indítottak útjára. Mindezek ellenére nem szabad lefutottnak tekinteni ezt a referendumot, mivel Svájcban már korábban is történtek nagy meglepetések.

Mint ismert, idén februárban a svájciak úgy döntöttek, hogy korlátozni kell az európai uniós tagországokból érkező bevándorlók számát, miközben pont ezen államok a legfőbb kereskedelmi partnerei az alpesi országnak. „Nagyon kényelmetlenül érzem magam a közelgő választás kapcsán” – erről már Ralph Mueller cégvezető beszélt, akinek a számításai szerint a referendum sikere 250 ezer svájci frankkal növelné meg éves szinten vállalkozásának kiadásait.

Az alpesi voksolók ingadozását jól mutatja, hogy míg tavaly novemberben leszavazták azt a javaslatot, miszerint a legmagasabb fizetés nem lehet több, mint 12-szerese a legalacsonyabb keresetnek, de azt már támogatták, hogy a jövőben az adott cég részvényesei dönthessenek a különféle kifizetésekről. Jelenleg Svájcban nincsen hivatalosan meghatározott minimálbér, a fizetéseket az egyedi, vagy épp a kollektív szerződések határozzák meg.

Abban az esetben, ha mégis az igenek kerülnek többségbe vasárnap, akkor havi szinten a minimumjuttatás 4000 frank lesz, amennyi egyébként a svájciak kétharmadának az átlagkeresete volt 2012-ben. A tervezett német minimumórabér egyébként a svájcinak pont a fele lenne. A kormány egyértelműen ellenzi a terveket, mivel ez még több munkahely megszűnéséhez vezetne, valamint a fiatalok álláshoz jutása is sokkal nehezebb lenne.

A támogatók szerint a fix órabér bevezetése azért lenne hasznos, mert így csökkennének a jövedelmi különbségek, valamint így biztosabb lenne a tisztes megélhetés elérése. A statisztikai hivatal 2012-es adatai szerint a teljes munkaidőben alkalmazottak kétharmaddal kevesebbet kerestek, mint az átlag, ráadásul az alacsony keresetűek közül háromból kettő nő volt. A szakszervezetek szerint a népszavazás sikere esetén az átlagfizetés csupán 0,4 százalékkal nőne.

Ezenkívül vasárnap döntenek még a háziorvosi alapellátás fejlesztéséről, mivel egyre kevesebb háziorvos praktizál, ők is a frekventáltabb területeken, valamint a lakosság öregszik, ráadásul az idősebbek előszeretettel keresik fel háziorvosukat az apróságokkal. Az orvosok mindezt kiszámlázzák az egészségpénztárak felé, amitől évről évre egyre drágább lesz az orvosi ellátás. A beadvány azt igényli, hogy komoly lépések fogalmazódjanak meg megyei és államszövetségi szinten a helyzet javítására.

Döntenek még arról is, hogy olyan polgár, akit pedofil bűntett miatt jogerősen elítéltek, soha többé ne dolgozhasson sem pénzért, sem társadalmi munkában kiskorúakkal vagy kiszolgáltatottakkal (például szellemi fogyatékosokat gondozó otthonban). A szavazólapon fog szerepelni az is, hogy 54 darab F–5 Tiger vadászgépet cseréljenek-e le 22 vadonatúj, még csak tervrajzon létező Gripenre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.