A svédek is megkérdőjelezik Juncker jelölésének legitimitását

Jean-Claude Juncker EB-elnöki jelölését korábban Orbán Viktor magyar kormányfő is elutasította.

TK
2014. 06. 09. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Én és Svédország megkérdőjelezzük magát a folyamatot. Nem támogatjuk az ötletet, mivel ez lehetetlenné tenné bárki más jelölését, és számos potenciális bizottsági elnököt kizárna. Ügyelni kell a különböző intézmények közötti egyensúlyra” – mondta Reinfeldt a lapnak Junckerrel kapcsolatban.

A Financial Times hétfői számában megjelent cikk szerint a svéd miniszterelnök azt szeretné, hogy a szabadkereskedelemre és az európai versenyképesség javítására összpontosító reformok határoznák meg a következő bizottság programját. Ugyanakkor – bár London támogatja Reinfeldt terveit – a svéd kormányfő nem állt ki egyértelműen David Cameron brit kormányfő mellett, aki nyíltan elutasítja Junckert, és különböző mélyreható reformokat követel az Európai Unióban.

„Nem különösebben bölcs dolog nagyon fontos, generációkon átívelő ügyeket egyes nevekhez (jelen esetben Juckeréhez) kötni. (A reform) nagyobb és fontosabb kérdés ennél” – mondta. Reinfeldt nem állt ki Cameronnak az EU-szerződések módosítására vonatkozó követelése mellett sem. Ezt problémásnak nevezte, és azt mondta, annak függvényében támogatja Londont, hogy az „mit ért rajta” (a szerződésmódosításon).

Reinfeldt a napokban kétnapos csúcsot tart nyári rezidenciáján Cameron, Angela Merkel német kancellár és Mark Rutte holland miniszterelnök részvételével, akikkel az EU jövőjéről fognak tanácskozni.

Merkel legutóbb egyértelműen kiállt Juncker jelölése mellett, aki a májusi európai parlamenti választásokon a legtöbb szavazatot elnyert konzervatív Európai Néppárt listavezetője. Cameron arra hivatkozva utasítja el Juncker személyét, hogy a luxembourgi politikus túlságosan is föderalista nézeteket képvisel.

A néppártban is megoszlanak a vélemények a luxemburgi exminiszterelnök személyével kapcsolatban: Angela Merkel német kancellár kiáll mellette, David Cameron brit kormányfő határozottan elutasítja a jelölését. Mint korábban mondta, az Európai Uniónak tiszteletet kell tanúsítania az uniót alkotó államok iránt, és olyan elnököt kell választani az Európai Bizottság élére, aki „ezt meg is érti”. Cameron Magyarországot, Litvániát, Írországot, Svédországot, Szlovéniát és – még Merkel nyilatkozata előtt – „talán Németországot” látta lehetséges szövetségesének Juncker jelölése ellen.

Az Európai Tanács több tagja, köztük Francois Hollande francia és Orbán Viktor magyar kormányfő sem támogatja Jean-Claude Juncker jelölését. Bár Juncker a magyar kormány elleni, saját pártjából érkező támadások során sem állt ki az Orbán-kormány mellett, Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Hír Televízió Versus című adásában arról beszélt, hogy nem személyi, hanem tartalmi kérdés az Európai Bizottság elnökének megválasztása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.