Juncker behúzhatja Martin Schulzot a bizottságba

Az Európai Néppárt EP-frakciója kiáll Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnökké választása mellett.

2014. 06. 08. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manfred Weber a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című lapnak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a néppárti frakció „teljes mértékben” kiáll Jean-Claude Juncker mellett. Azzal kapcsolatban, hogy a brit EU-politika központi célkitűzése a tagállami hatáskörök bővítése és az EU döntési jogköreinek szűkítése, a frakcióvezető, rámutatott, hogy az uniós szerződések a kontinens népei közötti mind szorosabb egység létrehozását írják elő. Ez az elv a megkérdőjelezhetetlen – jelentette ki. Amennyiben David Cameron brit kormányfő „uniós hatáskörök visszatelepítését akarja, akkor nevezze meg pontosan ezeket a hatásköröket” – mondta Manfred Weber.

„Nagy károkat okozna mindkét félnek, ha a britek kilépnének az EU-ból, de az unió könnyebben feldolgozná a kilépést, mint a britek” – mondta a frakcióvezető, aki a bajor CSU politikusa. Németországban a CDU/CSU pártszövetség és koalíciós társa, a szociáldemokrata párt (SPD) is támogatja Juncker megválasztását az Európai Bizottság elnökének. Az SPD azt várja a néppárti jelölt támogatásától, hogy a szocialista pártcsalád csúcsjelöltje, Martin Schulz magas tisztséget kap a Juncker-bizottságban. Ugyanakkor a CDU/CSU soraiban hallani sem akarnak arról, hogy Schulz legyen a következő EB német tagja – írta vasárnap megjelent számában a Der Spiegel.

A hírmagazin szerint a konzervatívok elsősorban azért utasítják el Schulzot, mert attól tartanak, hogy el akar térni a „merkeli Európa-politika” egyik fontos alapelvétől, a szigorú költségvetési fegyelemtől. A Merkel vezette konzervatívok Schulz iránti elutasításának másik fő oka az, hogy az SPD-s politikus bizottsági tagsága annak a hallgatólagos megállapodásnak a része, amelyet az Európai Parlament néppárti és szocialista frakciója kötött Juncker támogatásáról, a német konzervatívok azonban nem akarják hagyni, hogy az EP diktáljon – írta a Spiegel.

A néppártban is megoszlanak a vélemények a luxemburgi exminiszterelnök személyével kapcsolatban: Angela Merkel német kancellár kiáll mellette, David Cameron brit kormányfő határozottan elutasítja a jelölését. Mint korábban mondta, az Európai Uniónak tiszteletet kell tanúsítania az uniót alkotó államok iránt, és olyan elnököt kell választani az Európai Bizottság élére, aki „ezt meg is érti”. Cameron Magyarországot, Litvániát, Írországot, Svédországot, Szlovéniát és – még Merkel nyilatkozata előtt – „talán Németországot” látta lehetséges szövetségesének Juncker jelölése ellen.

Az Európai Tanács több tagja, köztük Francois Hollande francia és Orbán Viktor magyar kormányfő sem támogatja Jean-Claude Juncker jelölését. Bár Juncker a magyar kormány elleni, saját pártjából érkező támadások során sem állt ki az Orbán-kormány mellett, Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Hír Televízió Versus című adásában arról beszélt, hogy nem személyi, hanem tartalmi kérdés az Európai Bizottság elnökének megválasztása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.