Ban Ki Mun: A világ szégyene, ami Gázában folyik

„Vessenek véget „a szenvedések értelmetlen körforgásának” – követelte az ENSZ-főtitkár.

VZ
2014. 08. 06. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világszervezet vezetője az ENSZ-közgyűlésben a Gázai övezetre utalva kijelentette: „Újraépítjük, de ez lesz az utolsó helyreállítás. Ezt most be kell szüntetni. Vissza kell térni a tárgyalóasztalhoz.”

Hangoztatta, az ENSZ érti, hogy Izraelnek joga van az önvédelemre a Hamász radikális palesztin szervezet rakétáival szemben, de „a Gázai övezet lakosaira szabadított borzalom komoly kérdéseket vet fel a nemzetközi jog szempontjából, amely előírja az arányosságot, valamint a megkülönböztetést a civil lakosság és a harcoló felek között”. Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa ugyancsak a közgyűlésben kijelentette: „bármelyik, ezeket az elveket megsértő támadás, amely civilek, lakóházak, iskolák, kórházak ellen irányul, egyenlő a háborús bűnökkel”.

A július 8-án kirobbant konfliktusban – gázai források szerint – mintegy 1900 palesztin vesztette életét. Izrael szerint közülük 900-an iszlamista szervezetek fegyveresei voltak. A harc izraeli oldalon – hivatalos közlés szerint – hatvannégy katona és három civil halálát okozta. A harcok során támadás érte az ENSZ három gázai létesítményét is, emiatt a világszervezet korábban élesen bírálta Izraelt.

Az izraeli biztonsági erők elfogták a gázai konfliktus súlyosbodását okozó júniusi hármas gyilkosság egyik gyanúsítottját – közölte a katonai rádió szerdán. John Kerry amerikai külügyminiszter közölte, az USA teljes mértékben támogatja Izrael önvédelemhez való jogát a Hamásszal szemben.

Ismert, John Kerry amerikai külügyminiszter arra intette Izraelt és a palesztinokat, hogy a kétállami megoldást szem előtt tartva a béketárgyalások folytatására használják fel a kedden kezdődött háromnapos gázai tűzszünetet és a küszöbönálló egyiptomi megbeszéléseket.

A BBC World News televízióműsornak nyilatkozva az amerikai diplomácia vezetője a reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a tűzszünet nemcsak azt teszi lehetővé a felek számára, hogy a tartós fegyvernyugvásról tárgyaljanak, hanem azt is, hogy rendezzék a béke eléréséhez hosszú távon kulcsfontosságú kérdéseket.

Megállapodás született a tűzszünet néhány nappal történő meghosszabbításáról szerdán a Kairóban zajló tárgyalásokon Izrael és a palesztinok között – közölte az al-Arabíja hírtelevízió. A hatályos 72 órás tűzszünet helyi idő szerint péntek reggel nyolc óráig van érvényben. Egy neve elhallgatását kérő izraeli illetékes a Reuters hírügynökségnek megerősítette, hogy Izrael „feltételekkel” beleegyezett a fegyvernyugvás meghosszabbításába. Az illetékes nem árulta el, hogy milyen hosszú időre szól a kiterjesztés, csak annyit mondott: „Izrael kifejezte készségét, hogy meghosszabbítsák a tűzszünetet”.

A külügyi forrás szerint a három uniós hatalom között az is felmerült, hogy nemzetközi missziót hozzanak létre a gázai milíciák lefegyverzésére. A német külügy szerint a hosszú távú béke kulcsa egyrészt Izrael biztonságának garantálása, másrészt a gázai lakosság életkörülményeinek javítása. A radikális palesztin csoportok lefegyverzése az előbbire, a rafahi határátkelő megnyitása az utóbbira jelentene megoldást.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter egy vasárnapi véleménycikkében javasolta a rafahi küldetés felújítását. Laurent Fabius francia külügyminiszter már ezt megelőzően, július közepén nyilvánosan felvetette ezt. Arról viszont eddig nem érkeztek hírek, hogy az Európai Unió kül- és védelmi politikájában Franciaország mellett a másik leghangsúlyosabb szereplőnek számító Nagy-Britannia is kiállna az elképzelés mellett.

Steinmeier a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban közölt kommentárjában azt írta, a gázai konfliktus tartós rendezésének egyik fontos eleme a határforgalom nemzetközi ellenőrzése, aminek révén megállítható az övezetbe irányuló fegyvercsempészet. Ezért fel kell újítani az EUBAM Rafah (Az Európai Unió Rafah-i Határtámogató Missziója) nevű uniós küldetést – írta a német külügyminiszter.

Az Európai Unió 2005-ben létrehozott egy, a határellenőrzést támogató missziót a Gázai övezet és Egyiptom közötti Rafah átkelőhelyen. Annak munkáját azonban 2007-ben felfüggesztették, miután a Hamász megnyerte a választásokat Gázában, és a mérsékelt palesztin politikai erő, a Fatah elleni kisebb fegyveres konfliktust követően átvette az irányítást az övezet felett.

A 2007-es gázai események óta Izrael és Egyiptom blokád alatt tartja az övezetet, az emberek és a létfontosságú termékek forgalma így erősen korlátozottá vált a gázai határon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.