Államcsődöt okozhat Skócia elutasító viselkedése

A nemzetközi közösség páriának tekintené Skóciát az államadósság-hányad törlesztésének elutasítása esetén.

MD
2014. 09. 02. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkáspárti politikus, aki Skóciában született és a skót elszakadási törekvések elleni kampány egyik irányítója, Coatbridge kisvárosban elmondott beszédében kijelentette: a nemzetközi közösség páriának tekintené Skóciát az államadósság-hányad törlesztésének elutasítása esetén. „Még Zimbabwe is eleget tesz nemzetközi törlesztési kötelezettségeinek” – érvelt a volt brit kormányfő.

A skót kormány többször is hangoztatott álláspontja szerint Skócia nem vállalja át az Egyesült Királyság államadósságának rájutó részét, ha függetlenné válása esetén nem használhatja tovább hivatalos megállapodás alapján a fontot.

John Swinney skót pénzügyminiszter a minap egy szakpolitikai vitában kijelentette: a skót kormány továbbra is azt a megoldást pártolja, hogy ha a szeptember 18-ára kiírt függetlenségi népszavazáson a választók az elszakadásra voksolnak, akkor Skócia az Egyesült Királysággal kötendő hivatalos valutauniós megállapodás révén megtarthassa a fontot. A skót kormány ebben az esetben átvállalja a brit államadósság „méltányos hányadát”.

Ha azonban az Egyesült Királyság fennmaradó része „magához ragadja” a pénzügyi eszközöket, akkor a kötelezettségeket is teljes mértékben vállalnia kell, és ebben az esetben Skócia e kötelezettségekből semennyit nem vesz át – tette hozzá Swinney.

Gordon Brown szerint mindazonáltal ez az álláspont „romhalmazzá” teheti a skót gazdaságot. Hozzátette: a font megtartására az egyetlen garancia az, ha Skócia az Egyesült Királyság tagja marad. A munkáspárti politikus szerint ettől egymillió skóciai munkahely léte is függ.

A függetlenséget pártolók és az unió fenntartásának hívei között éppen arról folyik a leghevesebb vita, hogy Skócia használhatná-e tovább a fontot, ha elszakad Nagy-Britanniától. Alex Salmond skót kormányfő rendre azzal érvel, hogy van lehetőség a megegyezésre a fontunió fenntartásáról függetlenség esetén is, mivel ez Skócia és az Egyesült Királyság fennmaradó részének közös érdeke lenne.

A hivatalos fontunió lehetőségét azonban a brit kormány egyértelműen elveti. A brit pénzügyminisztérium nemrég közleményében szögezte le, hogy „ha Skócia otthagyja az Egyesült Királyságot, otthagyja a fontot is”, mivel az Egyesült Királyság nem vállalhatja azt a kockázatot, hogy adófizetőinek kelljen szükség esetén pénzügyileg kisegíteniük „egy külföldi országot és annak bankjait”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.