Colleen Bradley Bell nagyköveti jelölését kedden 52-42 arányban megszavazta a szenátus. Az új misszióvezető kinevezéséhez a magyar külügy már tavaly ősszel megadta a fogadó nyilatkozatot.
Jon Karl, az ABC televízió tudósítója arról faggatta a szóvivőt, hogy milyen képesítései alapján esett a választás Bellre, s hogy vajon közrejátszott-e benne az, hogy szappanopera-producer volt, illetve az, hogy több százezer dollárt adott vagy segített összegyűjteni Obama újraválasztási kampányára. „Az elnök bízik Bellben, hogy nagyszerűen fogja ellátni azt a feladatot, hogy képviselje az Egyesült Államokat és fenntartsa az Egyesült Államok fontos kapcsolatát Magyarország kormányával és népével” – mondta Earnest.
„De honnan ered az elnök bizalma? Úgy értem, a megerősítésével kapcsolatos meghallgatásán Bell az Egyesült Államok egyetlen stratégiai érdekét sem tudta megnevezni Magyarországon” – folytatta a kérdezést Karl. „Ő nyilvánvalóan olyan személy, aki, mint mondtam, kiemelkedő karriert futott be a magánszektorban” – válaszolt a szóvivő. „Szappanopera-producerként” – vetette közbe az ABC riportere. „Mint olyan valaki, aki egyértelműen sikerrel szerepelt az üzleti világban. Olyan személy, akiben az elnök megbízik, hogy képes lesz fenntartani a kapcsolatainkat Magyarország kormányával és népével” – mondta a szóvivő.
A nagyköveti kinevezésről kedden döntött a washingtoni szenátus. A végszavazást megelőzően John McCain republikánus szenátor is arról beszélt, hogy Colleen Bradley Bell szappanopera-producer, politikai kinevezett, aki járatlan a külpolitikai és nemzetbiztonsági kérdésekben, akinek nincs meg a budapesti misszióvezetői poszt betöltéséhez megfelelő nyelv-, ország- és regionális ismerete.
McCain teljesen alkalmatlannak nevezte a jelöltet arra, hogy Magyarországon legyen nagykövet, amely egy „nagyon fontos ország, ahol rossz dolgok történnek”.
„Nem vagyok ellene a politikai kinevezetteknek, mert tudom, hogyan játsszák ezt a játékot, de így állunk: egy nemzet annak a határárára került, hogy feladja a szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal, és mi a Gazdagok és szépek szappanopera producerét küldjük nagykövetnek. Arra sürgetem kollégáimat, hogy vessenek véget ennek az ostobaságnak. Azt sürgetem, hogy nemmel szavazzanak” – mondta a szenátor.
Barbara Boxer demokrata szenátor védelmébe vette a jelöltet, kiemelve, hogy Bell, akit jól ismer, nem az első politikai kinevezett, s hogy sikeres pályafutás áll mögötte. Hangot adott meggyőződésének, hogy nagykövetként jó munkát fog végezni, hozzátéve, hogy könnyen köt baráti kapcsolatokat.
Colleen Bradley Bell 1967. január 30-án született az Illinois állambeli Evanstonban. A Virginia állambeli Sweet Briar női főiskoláján kiváló eredménnyel végzett, a bakkaleurátusi tanulmányai alatt a politikai gazdaságtanra, mesterfokozaton pedig politika- és gazdaságtudományra szakosodva.
Bell a negyven Emmy-díjat elnyert Gazdagok és szépek című szappanopera producere. A történetet, amelyet több mint száz ország tévénézői kísértek figyelemmel, a Guinness World Records 2010-ben a legnépszerűbb nappali szappanoperaként nevezte meg.
Hivatalos életrajza szerint Colleen Bell 2012–13-ban az Előadóművészetek John F. Kennedy Központja kuratóriumának főkurátori tisztét töltötte be. 2010 és 2012 között a washingtoni központ tanácsadói bizottságának tagja volt, és 2011-ben a testület kinevezett elnökeként is tevékenykedett. Fontos szerepet tölt vagy töltött be a Gyermekek Intézménye elnevezésű, a gyermekek bántalmazása ellen fellépő nonprofit szervezetben, a Los Angeles Megyei Képzőművészeti Múzeum igazgatótanácsában, a Természeti Kincsek Védelmének Tanácsa nevű szervezet és a UCLA egyetemen működő, a nemi erőszak áldozatait kezelő központ munkájában.
A leendő budapesti amerikai nagykövet négy gyermek anyja. Férjével, a televíziós forgatókönyvíró és producer Bradley Bell-lel Los Angelesben él.
Mint arról korábban beszámoltunk, aggódik a Magyarországra szánt nagykövetjelölt miatt az Amerikai Külszolgálati Egyesület (AFSA). „Miért küld Amerika ilyen sok képzetlen hülyét, bunkót a tengeren túlra?” – ezzel a címmel jelentette meg cikkét a Politico című amerikai közéleti magazinban James Bruno, az amerikai külügyminisztérium visszavonult diplomatája.
John McCain republikánus szenátor is az Obama által az oslói, a budapesti és a Buenos Aires-i diplomáciai misszió élére kiszemelt nagykövetek jelölésének elutasítását sürgette márciusban. McCain emlékeztetett rá akkor is, hogy Bell a szenátusi külügyi bizottsági meghallgatásán olyan alapvető kérdésre nem tudott választ adni, mint hogy mik az Egyesült Államok stratégiai érdekei Magyarországon.
A The Washington Postban bírálta írásában Obama nagykövet-kiválasztási gyakorlatát Henri J. Barkey, a Lehigh Egyetem nemzetközi kapcsolatokat oktató professzora. Miközben bírálatának élét főleg az oslói misszióvezetői posztra kijelölt, „teljesen alkalmatlan” George Tsunis ellen irányította, a budapesti nagykövetség élére kijelölt szappanopera-producert, az elnök újraválasztási kampányát szintén pénzadományok gyűjtésével támogató Colleen Bellt is az inkompetens leendő misszióvezetők közé sorolta cikkében.