Marie Harf szóvivő szerint „nem meglepő”, hogy a diplomáciai tárca nem oszt több olyan nézetet, amelyet McCain szenátor a magáénak vall. Harf egy pontosító kérdésre válaszolva „természetesen” ebbe a kategóriába sorolta a magyar kormányfőre vonatkozó „újfasiszta diktátor“ minősítést is.
A szóvivő a sajtótájékoztatója során még nem tudott beszámolni arról, hogy mi volt a magyar kormány reakciója az ügyre.
„Hisszük, hogy (Bell) nagyon jó nagykövet lesz, és örülünk a megerősítésének” – jelentette ki ugyanakkor Harf, aki szerint az új nagykövet nagyon megfelel az általa betöltendő poszt követelményeinek.
A szóvivő kitért annak a felvetésnek a megválaszolása elől, amely szerint noha a washingtoni külügyminisztérium nem ért egyet a McCain által használt nyelvezettel és durva leírással, korábban aggályait fejezte ki a magyarországi helyzettel kapcsolatban, amelyben „úgy tűnik, növekszik a tekintélyelvűség”. Harf annyit mondott, hogy a szenátor azt a „színes” nyelvezetet használta, amelyről ismert, és azt ígérte, hogy később további részleteket közöl majd.
McCain szenátor az új magyarországi nagykövet kinevezéséről tartott keddi washingtoni szenátusi szavazás alkalmával „totálisan alkalmatlannak” nevezte a jelöltet, Colleen Bellt arra, hogy Magyarországon legyen nagykövet, amely egy „nagyon fontos ország, ahol rossz dolgok történnek”.
A többi között azt mondta: „nem vagyok ellene a politikai kinevezetteknek, mert tudom, hogy miként játsszák ezt a játékot, de így állunk: egy nemzet annak a határára került, hogy feladja a szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal, és mi a Gazdagok és szépek (televíziós szappanopera) producerét küldjük nagykövetnek”.
Brian Rogers, a szenátor kommunikációs igazgatója az MTI érdeklődésre megerősítette, hogy John McCain Orbán Viktor magyar miniszterelnökre utalt, amikor az „újfasiszta” kifejezést használta.
A szenátor kijelentései miatt szerdán Budapesten a Külgazdasági és Külügyminisztériumba (KKM) bekérették André Goodfriendet, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét. Közölték vele: a kormány elfogadhatatlannak tartja a szenátornak a magyar miniszterelnököt, illetve Magyarország és Oroszország viszonyát illetően elhangzott szavait.
A tárcavezető, Szijjártó Péter Brüsszelben úgy reagált: a magyar polgárok az idén háromszor nyilváníthattak véleményt arról, hogyan képzelik el az ország jövőjét, és mindhárom alkalommal meglehetősen egyértelmű véleményt fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban, amit mindenkinek illik tiszteletben tartania.
Ismételten aggodalmának adott hangot a demokrácia és a jogállamiság magyarországi helyzetével kapcsolatban szerda este (helyi idő szerint) kiadott közleményében John McCain.
A republikánus szenátor megemlíti Orbán Viktor illiberális demokráciáról tett kijelentéseit, antidemokratikus alkotmányos változásokról, a civil társadalom üldözéséről, a sajtószabadság, illetve bíróságok függetlenségének korlátozásáról ír.
„Ezek a lépések veszélyeztetik az intézményi függetlenség, valamint a fékek és egyensúlyok elveit, amelyek a demokratikus kormányzás ismertetőjelei, és engem mély nyugtalansággal töltöttek el a demokratikus normák magyarországi eróziója miatt” – fogalmazott.
McCain emellett rámutatott, hogy ez elmúlt hónapban hat magyarnak tiltották meg az Egyesült Államokba való belépést, és hogy André Goodfriend amerikai ügyvivő ezt a tilalmat figyelmeztetésnek nevezte annak érdekében, hogy vonják vissza azokat a politikai lépéseket, amelyek gyengítik a demokratikus értékeket. Idézte a diplomatát, aki „negatív kiábrándító trendekről” beszélt Magyarországon, valamint „a jogállamiság gyengüléséről, a civil társadalom elleni támadásokról és az átláthatóság hiányáról”.