A kormányfő erről a résztvevők plenáris ülése után tartott sajtótájékoztatón beszélt egy kérdésre válaszolva, amely azt firtatta, hogyan látják Robert Fico szlovák miniszterelnök múlt heti kijelentését, amely szerint hetven százalék esélye van annak, hogy „nagy”, vagyis Oroszország és Ukrajna összetűzésénél kiterjedtebb katonai konfliktus alakuljon ki Ukrajnában.
Orbán Viktor a konfliktussal összefüggésben azt mondta: nagy erőpróba Európa számára, mivel előrevetíti azt a kérdést, hogy az európaiak tudnak-e békét teremteni a kontinens keleti határain. „Lesz-e Pax Europaea, vagy visszatérünk ahhoz, amikor Európa sorsa felett nem az európaiak rendelkeztek” – vetette fel, hozzátéve: Magyarország mindent megtesz a Pax Europaea megteremtése érdekében.
A kormányfő a csúcstalálkozó után arról is beszélt, hogy stratégiai hiba volt az elmúlt negyed évszázadban nem kiépíteni az észak–déli energiafolyosó vezetékeit, mert annak biztonsági jelentősége is van. Magyarország most arra törekszik – fűzte hozzá –, hogy a tervezett uniós gazdaságélénkítő csomag segítse az észak–déli energiafolyosó megépítését.
Orbán Viktor a résztvevők plenáris ülése után tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva leszögezte, „stratégiai hiba volt”, hogy nem épültek meg az észak–déli vezetékek. Hozzátette: Magyarország is hibázott, de az Európai Unió is, mert nem mozgósított elegendő forrást erre a célra.
A miniszterelnök kifejtette, Magyarország arra törekszik, hogy a Juncker-csomagnak nevezett aktuális gazdaságélénkítő csomagba olyan beruházások is belekerüljenek, amelyek az energiafolyosó megépítését lehetővé teszik.
Ewa Kopacz a csúcstalálkozó után azt közölte, az Európai Uniónak készen kell állnia arra, hogy újabb gazdasági szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben az ukrán válságban játszott szerepe miatt. A lengyel kormányfő úgy fogalmazott, hogy nem bízik Vlagyimir Putyin orosz elnök szavahihetőségében, és az európai uniós szankciók jelentik az egyetlen eszközt annak megakadályozására, ami jelenleg Ukrajnában történik. Ha a szeptemberben kötött minszki tűzszüneti megállapodást nem tartják be, akkor az Európai Uniónak késznek kell lennie a gazdasági büntetőintézkedések harmadik körének életbe léptetésére – szögezte le a lengyel miniszterelnök.
Ugyancsak kedden Varsóban a lengyel kormány bejelentette, hogy programot indít az ország biztonságának növelésére az ukrajnai események miatt. Bár a tervről egyelőre nem közöltek részleteket, Tomasz Siamoniak védelmi miniszter a nap folyamán azt mondta, hogy a program átfogó és egységes lesz, mivel „az állam biztonságáért nemcsak a katonák és a védelmi minisztérium felelős, hanem minden más terület is”. A miniszter az előző héten már bejelentette, hogy megerősítik a katonai jelenlétet az ország keleti határvidékén.
Év végéig tízmilliárd forintos veszteség éri a magyar agrárgazdaságot az orosz beviteli korlátozások miatt, a termelés egy részét sikerült más piacokon értékesíteni. Egyelőre nem látszik az embargó vége, pedig a korlátozás leginkább a szomszédos országokat sújtja, nem pedig azokat az államokat, amelyeknek a vezetői meghozzák ezeket a súlyos döntéseket.