Naponta hetvenmillió forint veszteséget kénytelen elkönyvelni az orosz beviteli tilalom miatt a magyar agrárágazat, az év végéig a kár meghaladja a tízmilliárd forintot. Az embargó a hárommilliárd eurós magyar mezőgazdasági kivitel tíz százalékát érinti, ám a kiesés nagyon nehéz helyzetbe hozta a magyar agrárágazatot és feldolgozóipart – mondta a Napi.hunak Budai Gyula.
A miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy 2014 februárjában a szomszédos országokban felbukkanó sertéspestisre hivatkozva már megtiltották a magyar sertéshús importját az oroszok, majd mire elvégezték a magyar beszállítócégek akkreditálását, és azok elkezdhettek volna ismét szállítani, jött az embargó. A beviteli korlátozás hatásait állami felvásárlással és új piacok felderítésével igyekszik csökkenteni a magyar kormány.
A baromfiból és víziszárnyasból készült termékeknél sajnos nagy veszteségek várhatók. A vezető cégek – Gallicoop Zrt., Hungerit Zrt. – ugyanis kifejezetten az orosz piac igényei szerinti árukat állítottak elő, s ezeket másutt nehezen lehet eladni. Az embargó miatt az Gallicoop exportja 60 százalékkal esett vissza idén, a Hungerit kacsa- és libatermékekből származó 6,1 millió eurós árbevétele pedig 1,8 millió euróval csökken, s érzékeny veszteségek érik a Pick Szeged Zrt.-t, a Kométa 99 Zrt.-t és a Gyulahús Zrt.-t is.
Budai szerint ugyanakkor optimizmusra ad okot, hogy ezeknek a cégeknek már van az orosz egészségügyi szabályok szerinti akkreditációja – szemben a nyugat-európai üzemek jelentős részével –, így az embargó feloldását követően szintre azonnal elindíthatják exportjukat Oroszországba.
A kabinet továbbra is aktívan keres új piacokat a magyar agrártermékeknek – erősítette meg a kormánybiztos. Ehhez a közelmúltban megnyílt magyar kereskedőházakat is fel akarják használni, kétoldalú tárgyalásokat folytatnak az érintett országokban. Ígéretes piacnak látszik Szlovákián és Románián kívül Szerbia, Montenegró és Fehéroroszország is.