Párizsi vérengzés: bíróság előtt Coulibaly segítői

A négy férfit péntekre virradó éjjel Párizs térségében végrehajtott rendőrségi akciók során fogták el.

HZS
2015. 01. 20. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A négy férfit a péntekre virradó éjjel Párizs térségében végrehajtott rendőrségi akciók során fogták el további nyolc emberrel együtt, hogy kihallgassák őket az Amédy Coulibalynak nyújtott feltételezhető logisztikai támogatás miatt – írta közleményében a Francia Köztársaság államügyésze.

A négy férfit a péntekre virradó éjjel Párizs térségében végrehajtott rendőrségi akciókban fogták el további nyolc emberrel együtt, hogy kihallgassák őket az Amédy Coulibalynak nyújtott feltételezhető segítség miatt. A gyanú szerint ők adtak fegyvereket és gépjárműveket a terroristának.

Coulibaly egy nappal a Charlie Hebdo szatirikus lap szerkesztősége ellen elkövetett véres terrortámadás után megölt egy rendőrnőt Montrouge-ban, majd a következő napon túszokat ejtett egy párizsi kóser szupermarketben, és ott négy embert agyonlőtt.

Az államügyész közölte, hogy a gyanúsítottakat még a nap folyamán a terrorizmusellenes törvényszék elé állítják. A vizsgálóbíróknak azt kell kideríteniük, hogy az illetők közvetve vagy közvetlenül bűntársai voltak-e Coulibalynak vagy a Kouachi fivéreknek, akik a Charlie Hebdo elleni támadást elkövették, és meggyilkoltak 12 embert. Chérif és Said Kouachit a rendőrség szintén agyonlőtte egy vidéki üzemben két nappal tettük után.

Az őrizetbe vett további nyolc ember közül három nőt már szombaton szabadon engedtek, a többieket pedig keddre virradóra – közölte az ügyészség.

Egy meg nem nevezett rendőrségi forrás közölte, hogy a nyomozók az utóbbi napokban figyeltek és lehallgattak több olyan embert, aki feltehetőleg kapcsolatban állt a Kouachi testvérekkel vagy Coulibalyval.

„Senkinek sem ártunk azzal, ha védelmünkbe vesszük az elveinket és kiállunk a szabadság mellett” – mondta a hétfő esti rendezvényen Francois Hollande, kiemelve, hogy a szólásszabadság univerzális jog. „Franciaország nem leckéztet más országokat, de nem fogadja el az intoleranciát” – folytatta. Mint fogalmazott, a sajtószabadságot mindennap, mindenhol védelmezni kell.

Megemlékezett a Charlie Hebdo elleni január 7-i terrorcselekményről, amelyben 12-en haltak meg, a további négy áldozatról és a szólásszabadság védelmére rendezett nagyszabású párizsi felvonulásról. „A Charlie Hebdo elleni akció a szabadságot, a szólás- és a sajtószabadságot ért támadás volt. A meggyilkolt újságírók nem pusztán munkájukat végezték. Hivatásuk volt, mégpedig a mi tájékoztatásunk” – mondta az államfő.

Jelezte, hogy a parlament az idén tárgyalni fog egy törvényjavaslatot, amely erősítené az újságírók forrásainak védelmét.

Egy berlini iszlamista sejt elleni nyomozással összefüggésben tartott akciót a berlini rendőrség Brandenburgban és Thüringia tartományban. Még szombaton ugyanis a német lapok arról írtak, hogy a január eleji párizsi merénylet nyomán szélsőséges iszlamisták terrortámadásaitól tartanak a német hatóságok, a célpontok pályaudvarok lehetnek, és akár az iszlamofób Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom felvonulásain is merénylet történhet.

Az intézkedések ezúttal két vádlott, Ismet D. és Emin F. közvetlen kapcsolatai ellen irányulnak.

A keddi rendőrségi közlés szerint ugyanakkor a korábbi, pénteki házkutatásokon gyűjtött bizonyítékok nem adnak fogódzót arra vonatkozóan, hogy Németországban valakik terrorcselekményre készülnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.