Budapest folyamatosan egyeztet Berlinnel

Szijjártó Péter szerint Magyarország frontország lett, és ez kétségtelenül megnöveli a jelentőségét. Interjú.

Stier Gábor
2015. 02. 02. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Látványosan aktivizálódik a magyar diplomácia. A következő hetekben egymás után érkezik Budapestre a német kancellár, az orosz elnök és a török kormányfő. Milyen külpolitikai rendezőelv köti össze ezeket a látogatásokat?
– Németország az egyik legfontosabb európai szövetségesünk, így a rendszeres brüsszeli találkozók mellett indokolt, hogy kétoldalú tárgyalásokat is folytassunk. A kétoldalú politikai és gazdasági kapcsolatok mellett természetesen a geopolitikai kérdések és az azokban képviselendő álláspontok egyeztetése is napirenden lesz. Oroszország a következő időszakban is fontos szerepet fog játszani Közép-Európa energiaellátásában, a török kormánnyal pedig most rendezzük meg a magas szintű Stratégiai Tanács második ülését.

– Véletlen, vagy átgondolt tervezés következménye, hogy egymást követi Európa két meghatározó politikusának látogatása? Meg tudja erősíteni azt a lapértesülést, hogy Berlin legalább egy hónap különbséget szeretett volna a két vizit között?

A magyar választópolgárok Németországra tekintenek első számú szövetségesként, és a két ország közti minél szorosabb politikai és gazdasági együttműködést támogatják – derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb kutatásából.

 

A Magyarországon tevékenykedő német vállalatok az itt termelt nyereség több mint felét újra befektetik, mert hosszú távra terveznek – mondta a Napi Gazdaságnak Lieselore Cyrus német nagykövet.

 

Magyarország szövetségese és stratégiai partnere Németországnak, s a két ország kapcsolatainak az utóbbi években tapasztalt romlása ellenére sokkal több a kapcsolódási pont, mint gondolnánk – állapították meg a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértők Angela Merkel mai budapesti látogatása kapcsán. Szerintük a jelenlegi európai politikai és gazdasági környezetben Berlinnek szüksége van Budapestre.

 

A vizit miatt számos több helyen változik a közlekedés Budapesten – a részleteket ide kattintva érheti el.

– Természetesen egyik fél sem támasztott elvárást a magyar kormány külügyi naptárának aktualitását illetően.

– Az ukrán válság teremtette helyzet megkerülhetetlen ezeken a tárgyalásokon. Játszhat-e komolyabb szerepet a rendezésben Budapest, amelyre e vizitek kapcsán az átlagosnál nagyobb nemzetközi figyelem irányul? Felkerülhet-e a térképre Magyarország, s vannak-e a kormánynak egyáltalán ilyen ambíciói?
– Magyarország frontország lett, hiszen a fegyveres konfliktus a szomszédunkban zajlik, ez pedig kétségtelenül megnöveli hazánk jelentőségét.

– Angela Merkel Budapestre érkezése kiváló alkalom az álláspontok egyeztetésére. A magyar külpolitika némi késéssel, ám felsorakozott Németország mögé, így talán még fontosabb, hogy a nyugati szemmel sokszor külön utakon járó Budapest és az Európai Unió egységes fellépése mellett legmarkánsabban kiálló Berlin egyeztesse az órákat. Melyek a legfőbb tisztázandó kérdések? Ha fél szívvel is, de meddig áll ki Budapest az Oroszországgal szembeni szankciók mellett?
– Magyarország álláspontja világos és egyértelmű, az ukrajnai fegyveres konfliktust tárgyalásos úton, a minszki megállapodások tiszteletben tartásával kell megoldani. Rendszeresen egyeztetünk Németországgal ebben a kérdésben. Olyan megoldást kell találni, amely rászorítja a konfliktusban részt vevő valamennyi felet a minszki megállapodások betartására, ugyanakkor nem okoz jóvátehetetlen gazdasági károkat az európai országoknak.

– Milyen közös pontok lehetnek az energetikában? Számíthatunk-e Berlinre a Déli Áramlat „ejtésével” előállt helyzet rendezésében?
– Közép-Európa energiabiztonsága európai ügy, ezáltal európai felelősség is. A múltban világosan kiderült, hogy az Európai Unió mit nem támogat a térség energiabiztonságának növelése érdekében, ezért kíváncsian várjuk, hogy mely energetikai beruházások nyerik el a jövőben az uniós intézmények támogatását. Február kilencedikére az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke egyeztetést hívott össze, ahol remélhetőleg közelebb kerülünk a kérdés megválaszolásához. Azt azonban tudni kell, hogy bármely szóba jöhető alternatíva – orosz gáz Közép-Európába juttatása Törökországon keresztül, gázszállítás Azerbajdzsánból, horvát LNG-terminál – csak akkor valósulhat meg, ha az Európai Unió segítséget nyújt az infrastrukturális és technológiai beruházásokhoz.

– A kétoldalú kapcsolatokat meg-megterheli a magyar kormány egyes lépéseire vonatkozó értetlenség és a német cégek érdekeinek sérülése. Milyen új lehetőségeket lát a magyar-német együttműködésben?
–Magyarország és Németország gazdasági kapcsolatai dinamikusan bővülnek. Immár hatezer német vállalat háromszázezer magyar embernek ad munkát. Kereskedelmi forgalmunk pedig 8,6 százalékkal nőtt 2014 első tíz hónapjában. A német vállalatok megbecsült szereplői a magyar gazdaságnak, rendszeres velük a konzultáció, folyamatosan tárgyalunk velük új beruházásokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.