HSBC-botrány: sötét alakok társaságában világsztárok

Forma–1-es pilóták, színészek és zenészek bankoltak ott, ahol körözött bűnözők és exdiktátorok.

VZ
2015. 02. 12. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár sem a SwissLeaks, sem más médiumok nem kényeztetnek el nevek ezreivel a 106 ezer nevet tartalmazó listából, de így is jócskán kerültek elő nemzetközi értelemben véve is nagyvadnak számító, kétes múltú alakok a HSBC bank botránya kapcsán. Ismert, a HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) milliárdos tételben bátorította ügyfeleit titkos bankszámlák nyitására, ahol pénzüket eltitkolhatták az adóhatóságok, és úgy általában bármilyen hatóságok elől.

A SwissLeaks oldala szerint a HSBC olyan embereknek nyújtott pénzügyi szolgáltatásokat, mint Hoszni Mubarak leváltott egyiptomi elnök, Ben Ali elűzött tunéziai elnök, vagy a Bassár el-Aszad szíriai elnök, akik mindegyikéhez a diktatórikus kormányzás és az elnyomás fogalmai társulnak.

A teljesség igénye nélkül a már szerepeltetett Fernando Alonsón kívül korábbi csapatfőnöke, Flavio Briatore, valamint egykori renault-s versenyzője, Heikki Kovalainen is „erősíti” a Forma–1-es mezőnyt, de ott van még a MotoGP sztárja, Valentino Rossi is.

 

A focisták közül Diego Forlán neve tűnhet fel leginkább a portrék között, és igen széles a zenei kínálat is: David Bowie, Phil Collins és Tina Turner is szerepelnek a listán, de megtalálható még számos színész is, úgy mint Joan Collins és Cristian Stalker.

De érdemes átböngészni az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának profilgyűjteményét is, ha már nem tartozunk azok közé a nemzetközi médiumok közé, amelyeknek a botrányt kiszivárogtató Hervé Falciani elküldte a teljes dokumentációt. Van, aki csupán anyagi szempontok szerint kereste meg a bankot, például Emilio Botín spanyol bankár sem véletlenül választhatta a HSBC szolgáltatásait, egyszer már megégette magát, mikor elítélték adócsalásért, és 200 millió dollárra meg is büntették. Ábécésorrendben viszont rögtön az első név Abdul-Karim Dan Azoumi közép-afrikai gyémántkereskedőé, akinek cége a legbőkezűbb támogatója volt az ország legvérengzőbb terrorcsoportjának, a Selekának, amely előszeretettel mészárol keresztényeket az országban.

Ott van az Interpol-listán is szereplő, afrikai „véres” gyémántokkal is üzletelő Kenneth Lee Akselrod. A Dél-afrikai Fana Hlongwane fegyverkereskedő és a burundi forradalmárokat finanszírozó Aziza Kulsum Gulamali. A közjogi méltóságok körét szaporítja például Paraguay elnöke, Manuel Cartes Jara, akit több országban pénzmosással és drogkereskedelemmel vádolnak. És helyet kap még a SwissLeaks listáján Carlos Hank Rhon mexikói drogbáró is – ismert, a HSBC már régóta a média kereszttüzében van a rajta keresztüláramló, terrorizmus támogatására szánt pénzösszegek miatt; 2012-ben a mexikói drogkartellekhez kapcsolódó pénzmozgások miatt 1,9 milliárd dolláros büntetést is kiszabott rá egy amerikai bíróság – ezt a nemrég kipattant botrány kapcsán banki ügyekért felelős szenátor is felemlegette.

Ismert, a botrány nemcsak az angol, hanem az amerikai politikát is alapjaiban rázhatja meg; elképesztő összegekről van szó, magyarok is érintettek. A botrányt kirobbantó Hervé Falcianiról szóló portrénkat itt olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.