A Kreml tájékoztatása szerint Angela Merkel, Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko a térségbeli tűzszünetről, a kelet-ukrajnai Debalceve település környékén kialakult helyzetről, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek szerepéről egyeztetett.
A német kormány szóvivője kedden ugyanakkor azt mondta, Merkel és Porosenko a telefonbeszélgetés során felszólította Putyint, hogy gyakoroljon nyomást az oroszbarát szakadárokra a tűzszünet betartása érdekében.
A beszámoló szerint a három vezető között egyetértés született arról, hogy kedden, a minszki megállapodásnak megfelelően megkezdődjön a nehézfegyverzet kivonása a térségből.
A washingtoni külügyminisztérium szóvivője hétfőn hangsúlyozta, hogy Oroszországnak és az általa támogatott szakadároknak le kell állítaniuk a támadásokat.
Jen Psaki azt mondta, hogy a konfliktus résztvevőinek együtt kell működniük az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ) és maradéktalanul be kell tartaniuk a minszki megállapodásban foglaltakat.
A RIA Novosztyi orosz hírügynökség korábban azt írta, az ukrán fegyveres erők azt mérlegelték, hogy katonáikat fegyveres erővel, a köréjük vont ostromgyűrű áttörésével hoznák ki Debalceve településről.
Eduard Baszurin, a donecki szakadárok egyik magas rangú parancsnoka hétfőn szabad elvonulást ajánlott fel a városban „körbezárt” ukrán katonáknak, ha leteszik a fegyvert. A Reuters hírügynökség információi szerint az ukrán fegyveres erők mintegy hétezer tagja lehet jelenleg Debalcevében.
A város stratégiai jelentőségét az adja, hogy közlekedési csomópont, itt halad a Donecket Luhanszkkal, valamint az oroszországi Rosztov-na-Donu városával összekötő vasút. A TSZN ukrán hírtelevízió arra hívta fel a figyelmet, hogy vasúton lényegesen több, úgynevezett humanitárius segélyt tudna eljuttatni Moszkva a kelet-ukrajnai szakadár területekre.
Az ukrán hatóságok eddig egyetlen orosz segélykonvoj rakományát sem ellenőrizhették, azt feltételezik, hogy a fehérre festett Kamaz teherautók fegyvereket és lőszereket szállítanak a szakadároknak. Gyanújukat erősíti az, hogy a segélyszállítmányok érkezése után rendre intenzívebbekké váltak a szakadárok támadásai.
Harckocsik ágyúival lövik az oroszbarát szakadárok az ukrán katonák állásait a Doneck megyei Debalceve térségében – közölte hétfőre virradóan Vladiszlav Szeleznyov, az ukrán fegyveres erők főparancsnokságának szóvivője. Hozzátette, hogy a támadásokra tüzérségi csapásokkal válaszolnak az ukrán egységek. Eközben az ukrán válság békés rendezését célzó minszki megállapodáson túlmenő követelésekkel léptek elő a délkelet-ukrajnai szakadár területek képviselői – jelentette hétfőn az orosz sajtó.
Az Egyesült Államok katonaállammá tervezi alakítani Ukrajnát – mondta kedden Mihail Emeljanov, az Igazságos Oroszország nevű ellenzéki parlamenti párt elnökhelyettese Moszkvában.
Washington fegyverekkel fogja ellátni Ukrajnát, hogy egy Oroszország-ellenes katonaállammá alakuljon át – nyilatkozott Emeljanov újságíróknak. „Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok már döntött Ukrajna felfegyverezéséről. Az, hogy a fegyvereket még nem szállították le, nem a minszki megegyezésnek köszönhető, hanem annak, hogy szervezési, gazdasági és technikai okokból kifolyólag még nem állnak készen rá” – mondta. Az orosz duma képviselője hozzátette, hogy „az orosz elitnek ideje lenne feladnia a nemzetközi szankciók feloldásának illúzióit”.
Emeljanov szerint nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok és európai szövetségesei tervet dolgoztak ki Oroszország izolálására és elnyomására. „A tervet pedig végrehajtják, bármit is lép Oroszország” az ukrajnai konfliktust érintően – mondta.
A hadműveleti parancsnokság (ATO) egyik szóvivője kedden Kijevben bejelentette, hogy visszafoglaltak egy Donyeck megyei települést Artemivszk és Debalceve között, aminek eredményeképpen helyreállították ellenőrzésüket a két várost összekötő autóút egész hosszán. A szóvivő közölte, hogy a szakadárok által napok óta ostromlott és időközben meg is szállt Lohvinove falu körül minden ellenőrző posztot visszavettek az ukrán fegyveres erők, így gyakorlatilag a település visszakerült a kormányerők ellenőrzése alá. A környéket jelenleg is az ukrán tüzérség tartja tűz alatt.