Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kifejtette: jelenleg negyven magyarról tudnak, aki Nepálban tartózkodik, közülük 34 magyar állampolgár, hatan pedig magyar ajkúak, de más európai uniós országok állampolgárai. Mindenkivel kapcsolatban vannak közvetlen vagy közvetett módon, mindenkiről tudják, hol és hogy van, és „szerencsére mindenki jól van” – közölte.
Több magyarnak repülőjegye van a jövő hétre a hazatéréshez, hiszen a menetrend szerinti járatok közlekednek. Mások kértek segítséget a tárcától a hazautazáshoz, őket megpróbálják feltenni azoknak a gépeknek az utaslistájára, amelyeket az egyes országok indítanak az emberek evakuálására – magyarázta. Hozzátette: ha minden jól megy, szerdán kaphat leszállási engedélyt az a cseh gép, amelynek az utaslistáján már két magyar állampolgár szerepel, egy pedig várólistán van.
Több mint 65 ezer katonát, 31 500 rendőrt és a fegyveres rendőri erők további 17 ezer tagját mozgósította Nepál a földrengés sújtotta térségekben – közölte Minendra Ridzsa tájékoztatási miniszter.
A szükséget szenvedők megsegítése ugyanakkor nem zajlik zökkenőmentesen a himalájai országban: szerdán a fővárosban, Katmanduban mintegy kétszázan tiltakoztak a parlament épületénél, és azt követelték a vezetéstől, hogy indítsanak több buszt Nepál nehezen elérhető térségeibe.
A fővárostól három órányi autóútra és a szeizmikus aktivitás által leginkább sújtott térségek egyikében fekvő Szangasovk falu dühös és elkeseredett lakói elállták a településen áthaladó, segélycsomagokat szállító teherautók útját. Az egyik lakos azt mondta, azért tettek így, mert nem kaptak élelmiszersegélyt, a rizst szállító teherautók megállás nélkül haladnak át a falun.
A Magnus izraeli mentőcsoport tagjai azt mondták, több száz turistát – köztük száz izraelit – menekítettek ki helikopterrel a népszerű magashegyi túrázó helynek számító Rasuva körzetbeli Langtangból. A térség egyik falujára előző nap zúdult lavina. A Magnus egyik tagja azt mondta, verekedések törtek ki a turisták között az élelmiszerhiány miatt, illetve a mentőhelikoptereken lévő helyekért is.
Sanker Das Bairagi nepáli külügyi államtitkár szerdán közölte, az országnak további szakorvosokra és mentőcsapatokra lenne szüksége. Egy lengyel civil szervezet szakértői úgy vélték, hogy öt nappal a katasztrófát követően a „nullával egyenlő” annak az esélye, hogy túlélőket találjanak a romok alatt. Előző nap élve hoztak ki egy fiatal férfit Katmandu egyik, szombaton összeomlott lakóépületének romjai alól, nyolcvan órával a 7,9-es erősségű földmozgást követően. Súlyos sérülései miatt szerdán azonban amputálni kellett egyik lábát.
Tisztségviselők szerdán arról számoltak be, hogy 19-re nőtt azon alpinisták száma, akikkel a Mount Everest alaptáborában a földrengés okozta lavina végzett múlt szombaton. A halálos áldozatok között tizennégy nepáli serpát, két amerikai, egy kínai, egy ausztrál és egy japán állampolgárt tartanak számon.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) egyik illetékese szerdán Genfben közölte, hogy a kért 380 millió eurós összeg segítségével a következő három hónapban egyebek mellett a hajléktalanná vált mintegy félmillió embernek biztosítanának lakhatást.
Az OCHA munkatársa hozzátette, a több mint négymillió nepáli tiszta ivóvízzel és élelemmel való ellátására és a több mint tízezer sérült kezelésére ugyancsak nagy összegeket fordít a világszervezet. Az első becslések szerint Nepálban több mint hetvenezer ház és több mint 530 ezer lakás vált lakhatatlanná a földrengés miatt.
A világszervezet azt reméli, hogy az újabb segély elegendő lesz arra is, hogy a következő hetekben és hónapokban finanszírozni tudja a 2,1 millió nepáli gyermek és félmillió nő ellátására kialakított segélyprogramot.
A nepáli belügyminisztérium szerda déli közlése szerint reggel óta újabb háromszáz holttestre bukkantak, és így a földrengés fellelt halálos áldozatainak száma már 5006-ra emelkedett. Az ország miniszterelnöke kedden azt mondta: félő, hogy akár tízezer ember halálát is okozhatta a természeti csapás.
Nagyjából egy méterrel emelkedett meg a talaj egy 120 kilométerszer 50 kilométeres területen Katmandu környékén a földrengés hatására – állapították meg a szakemberek az európai Sentinel-1a műhold felvételeit elemezve.
A radar a földrengés előtt és után készített űrfelvételek összevetésével képes érzékelni a talajmozgásokat. A műhold szerdára virradó éjszaka, nem sokkal éjfél után haladt el Nepál fölött, és a begyűjtött adatok már néhány órán belül a kutatóknál voltak. A kapott információk alapján a szakemberek interferenciaábrát – egy törésvonalon bekövetkező elmozdulásokat szemléltető színes ábra – készítettek.
Az új adatok megerősítették azt, hogy egy Katmandutól északkeletre fekvő 120 kilométerszer 50 kilométeres területen nagyjából egy méterrel emelkedett meg a talajszint – mondta Tim Wright, a földrengések, vulkánok és tektonikus mozgások megfigyelésével és modellezésével foglalkozó brit központ (COMET) munkatársa. A következő napokban a szakemberek tovább finomítják az ábrát, hogy feltérképezhessék a károkat és a földcsuszamlásokat – adta hírül a BBC News.
A kutatók reményei szerint a szombati földrengés „anatómiájának” elkészítése segíteni fog abban, hogy történelmi események kontextusában vizsgálják meg a jelenséget, és az így nyert ismeretekkel azonosítani tudják a legkockázatosabb területeket, ami hasznos lehet a katasztrófatervek készítésekor. A Richter-skála szerinti 7,8-es erősségű földrengés az elmúlt több mint 80 év legpusztítóbb földmozgása volt.