Leváltották a kormánypárt vezetőjét Mianmarban

A három hónap múlva esedékes parlamenti választások kiélezték a politikai viszálykodást.

MTI
2015. 08. 13. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három hónap múlva lesznek a parlamenti választások a délkelet-ázsiai országban, és erre a pártoknak péntekig kell véglegesíteniük választási listájukat.

A kormánypárt (Szövetségi Szolidaritás és Fejlődés Pártja, USDP) elnöke, Sve Mann azonban vonakodott támogatni a Thein Szein államfőhöz hű jelölteket, és vitája volt több állami vezetővel és a pártelittel a hadsereg társadalombeli szerepével kapcsolatban. A mianmari hadsereg 2011-ben adta át a hatalmat egy névleg civil kormánynak, de gyakorlatilag megtartotta a vétójogát a politikai rendszerben.

A Mann elmozdításáról szóló beszámolók előtt, szerda este katonák és rendőrök vették körbe az USDP székházát Najpjidóban, nem engedték távozni az épületegyüttesben listaállító tanácskozáson részt vevő párttagokat sem.

A tanácskozáson azonban nem volt ott sem az államfő, sem a pártelnök – mondta egy meg nem nevezett nyilatkozó. Sve Mann otthonában tartózkodott, és fia közlése szerint később sem hagyta el a házát, mert akörül „afféle” őrök tartózkodnak. Egy forrás szerint Sve Mannt parlamenti elnöki tisztségétől nem fosztották meg.

A leváltott pártelnök helyébe helyettese, Htaj Oo lép, aki Thein Szein szövetségese.

Az USDP-t a volt katonai junta által létrehozott társadalmi mozgalomból alakították meg, és a párt döntően a hadsereg volt tisztjeit tömöríti. Korábban Thein Szein és Sve Mann egyaránt jelezték, hogy elfogadnák az államfői posztot a novemberre kiírt választásokat követően. Thein Szein azonban júliusban úgy döntött, hogy egészségi állapota miatt nem indul a választásokon, ez pedig azt jelenti, hogy nem töltheti be másodjára az államfői tisztséget.

A Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí ellenzéki vezető, akinek Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nevű pártja a kormánypárt fő riválisa lesz a novemberi választásokon, nemrég újra felszólította a hadsereget, hogy vonuljon ki a politikából. Szú Kjí esélyes az elnökválasztás megnyerésére, de az alkotmány értelmében nem töltheti be az államfői tisztséget, mert gyerekei brit állampolgárok és néhai férje is az volt. A mianmari alaptörvény szerint nem lehet elnök az, akinek külföldi állampolgárságú hozzátartozója van.

Az NLD vezetésében mindazonáltal szintén nézeteltérések vannak a képviselőjelöltek kiválasztása körül – írta a Reuters brit hírügynökség.

Az AFP tudósítása szerint Sve Mann bűne lehetett az is, hogy nemrég nyilvánosan szorgalmazta az NLD vezetésével való széles együttműködést.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.