Jóváhagyta az iráni parlament az atommegállapodást

Az egyezményt 161 képviselő támogatta, 59 ellene szavazott, 13 pedig tartózkodott.

MTI
2015. 10. 13. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodást 161 képviselő támogatta, 59 ellene szavazott, 13 pedig tartózkodott. A jóváhagyó határozatban a képviselők kikötötték, hogy a nemzetközi megfigyelőknek csak korlátozott betekintésük lehet az iráni katonai létesítményekbe.

Ali Hamenei ajatollah, az Iráni Iszlám Köztársaság legfőbb politikai és vallási vezetője, akinek jogában áll a végső döntést meghozni az országban a gazdasági és pénzügyi előnyökkel járó egyezményekről, korábban azt közölte, hogy a törvényhozásra bízza a megállapodás jóváhagyását vagy elvetését, a parlamenti döntést nem fogja felülbírálni.

A parlamentben a megállapodást eredetileg ellenző konzervatívok vannak többségben, mégis azért szavazta meg a törvényhozás, mert sok konzervatív képviselő figyelembe vette, hogy Hamenei nem ellenzi az alkut. A konzervatívok kezdetben azért ellenkeztek, mert úgy gondolták, hogy a nagyhatalmaknak előnyösebb a dokumentum, mint Iránnak.

A megállapodás parlament általi jóváhagyását azonban alkotmányossági szempontból meg kell vizsgálnia a hat vallási és hat világi jogtudósból álló Őrök Tanácsának, és ez a testület visszaküldheti a határozatot alaposabb megvitatás céljából. Ha azonban Irán végleg jóváhagyja a megállapodást, akkor már semmi akadálya nincs annak, hogy minden részes ország törvénybe iktassa.

Az amerikai szenátus demokrata párti tagjai szeptember közepén meggátolták a megállapodás elvetéséről szóló republikánus indítvány napirendre tűzését. Ezzel a demokrata párti szenátorok biztosították, hogy elnöki vétó alkalmazása nélkül is életbe léphessen a július 14-én Bécsben megkötött atomalku. A washingtoni kormányzat már meg is kezdte a megállapodás végrehajtását.

Mint ismert, több mint tíz éve húzódó tárgyalások zárultak le július 14-én Bécsben. Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője és Javad Zarif iráni külügyminiszter közös sajtótájékoztatóján hivatalosan is bejelentette azt, amit korábban csak diplomáciai források adtak hírül: pont került az iráni atomprogram körül zajló egyeztetések végére. Zarif akkor így értékelte a megállapodást: „Ez történelmi pillanat. Olyan megoldást sikerült találni, mely mindenkinek megfelelő. A megállapodás bár nem tökéletes, de nagyon fontos eredmény.”

A kompromisszum értelmében az ENSZ megfigyelői kérhetik az iráni hatóságoktól, hogy vizsgálódhassanak az iráni katonai helyszíneken. Teherán azonban nem köteles erre minden esetben engedélyt adni vagy elhalaszthatja a látogatások időpontját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.