A támadásban Henriette Reker és négy további személy, köztük kampánystábjának egyik tagja megsebesült. A 44 éves támadót elfogták, aki a lefegyverzése során szintén megsebesült. Reker és egy másik sebesült állapota súlyos, de nem életveszélyes – közölték a hatóságok.
A rendőrség szerint a támadás az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Párt (CDU) egy piacon felállított választási standjánál történt, a független főpolgármester-jelölt bírja a CDU támogatását.
A támadó a hatóságoknak azt mondta, hogy „idegenellenes indítékból” támadta meg Rekert, aki jelenleg a kölni önkormányzat társadalmi és integrációs osztályának vezetője, és e minőségében az odaérkező menekültek elszállásolásáért is ő felel.
A Kölner Stadt-Anzeigers napilap honlapja szerint Rekert egy 20 centiméteres pengével a nyakán sebesítette meg a támadó, aminek során megsérült a nyelőcsöve.
Bernd Petelkau, a CDU kölni elnöke, aki a támadás szemtanúja volt a Rheinischen Post helyi napilapnak elmondta: a támadás előtt a férfi azt kiáltozta, hogy ő a „megváltó”. „Hamis minden, ami itt történik, megszabadítom magunkat az ilyen emberektől.” A támadás elkövetése után nem menekült el, azt hajtogatta, hogy „ezt meg kellett tennie”.
Norbert Wagner rendőrnyomozó azt közölte, hogy az elkövető nem említette konkrétan Reker vagy Angela Merkel kancellár menekültügyi politikáját a támadás során, csak „általános kijelentéseket tett ezzel kapcsolatban”.
Az elkövető a hatóságok közlése szerint évek óta munkanélküli volt és büntetlen előéletű. Elmeorvosi vizsgálatnak fogják alávetni, hogy kiderítsék, valóban az idegenellenesség volt-e a fő indítéka, illetve szerepet játszott-e a támadásban egészségügyi állapota is.
A német politikai pártok pártállástól függetlenül elítélték a támadást. A helyi választási bizottság tanácskozása után bejelentette, hogy a történtek ellenére a tervek szerint megtartják a vasárnapi főpolgármester-választást Kölnben.
Thomas de Maziere belügyminiszter közleményében elítélte és a demokrácia elleni támadásnak nevezte a történteket, egyúttal pedig arra figyelmeztetett, hogy Németországban a menekültekkel kapcsolatos vita hangneme egyre inkább eldurvul, illetve a szombatihoz hasonló erőszakos cselekmények kísérik azt.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!