Hosszú ideje figyelmeztetnek európai biztonsági szakértők, titkosszolgálatok, hírszerzők és volt hírszerzők arra, hogy a Közel-Keletről és Észak-Afrikából érkező migrációs hullámmal potenciális terroristák is beszivároghatnak Európába.
A Stade de France-nál múlt pénteken robbantó egyik radikális közelében megtalálták a 25 éves szíriai Ahmed Almuhamed útlevelét. A görög kormány közlése szerint az okmánnyal valaki októberben átlépte a török–görög határt, később pedig a szerb–horvátot is. A francia hatóságok ujjlenyomatot vettek az öngyilkos merénylő földi maradványaiból, mely megegyezett az okmányban szereplő férfi által korábban adott ujjlenyomattal. A francia nyomozók szerint ugyanakkor simán elképzelhető, hogy az úti okmány hamis vagy lopott volt, sőt azt is lehetségesnek tartják, hogy az ujjdarabot és az útlevelet is csak azért hagyták a helyszínen, hogy a bevándorlók ellen fordítsák a közvéleményt – jelzi csütörtöki cikkében az Independent online kiadása.
A párizsi támadások csak felerősítették a migránsellenes hangokat. A lengyel EU-ügyi miniszter hivatalosan is jelezte, hogy országa megvédi a határait, ez pedig nem teszi lehetővé, hogy a rájuk kiszabott migránskvóta alapján több ezer embert befogadjanak. A terrorakciók óta több mint 430 ezer ember írta alá azt a petíciót, mely követeli, hogy Nagy-Britannia zárja le határait az érkező menekültek elől. A Danas című szerbiai napilap csütörtökön pedig már arról írt, hogy Ausztriától Macedóniáig minden ország lezárhatja a határát.
Az elkövetők eddig összeállított profilja részben ellentmond a fenti félelmeknek. A merényletekben részt vevők közül Bilal Hadfi Belgiumban élő francia, Ismaël Omar Mostefai francia, Samy Amimour francia, Ibrahim Abdeslam Belgiumban élő francia, Salah Abdeslam Belgiumban élő francia, Hamza Attou belga, Mohamed Amri pedig marokkói születésű francia. A támadások fő kitervelőjének tartott Abdelhamid Abaaoud (portrénkat itt olvashatja) szintén belga. Molenbeek kerületről, ahol a férfi született, itt írtunk.
A merénylők mindegyikének volt uniós útlevele. Néhány közülük Marokkóban született, de mindannyian frankofón nyelvterületen nőttek fel, és Franciaországban vagy Belgiumban radikalizálódtak. A történethez ugyanakkor hozzátartozik, hogy kiképzést az unión kívül kaphattak.
A Telegraph online kiadása nemrégiben arról írt, hogy az EU-s útelvéllel rendelkező feltételezett terroristák gyakorlatilag szabadon járnak-kelnek Szíria és Európa között. Az utóbbi időben száz ilyen radikálisból a lap szerint mindössze egyet ellenőriztek a hatóságok azon lista alapján, melyen a veszélyesnek tartott szélsőségeseket összesítik. Hiszen az uniós polgároknak mindössze csak 10-20 százalékának az útlevelét vetik össze az adatbázissal, amikor uniós területre lépnek, ami felületes ellenőrzésnek tűnik.